Şirket Haberleri

Starbucks’ın Kardeş Okulları 140’ı buldu

Starbucks Türkiye, kahveye ve insana duyduğu tutku kadar, içinde yaşadığımız topluma karşı da güçlü bir sorumluluk anlayışı taşıyor. Bu bakış açısıyla sosyal sorumluluğu, topluma sosyal, çevresel ve ekonomik fayda sağlamak şeklinde tanımlıyor.

Bu amaçla Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı 2003 yılından bu yana özellikle eğitim alanında ciddi bir odaklanma içinde bulunuyor Starbucks Türkiye. Misafirlerinin ve mağaza çalışanlarının da gönüllü katılımları ile şu an sayısı 140’ı bulan Kardeş Okullarımız’daki öğrencilerin sosyal gelişimlerini destekleyen farklı etkinlikler gerçekleştiriyor Starbucks Türkiye.

RESİMLER KİTAPLAŞIYOR

Starbucks Türkiye’nin sürekli etkinliklerinden biri, her bahar döneminde Kardeş Okullar arasında düzenlediği Resim Yarışması.Bu kapsamda yarışmaya katılan öğrencilerin resimleri arasında jüri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde ilk 3’ü seçiyor ve çeşitli ödüller veriyor. Her yıl başarılı bulunan tüm resimler bir kitap haline getirilip yine öğrencilere dağıtılıyor.

Starbucks Türkiye’nin sosyal sorumluluk çalışmalarının bir diğeri ise; erken tanı ve eğitimin büyük rol oynadığı otizm konusunda gerçekleştirilen bilinçlendirme çalışmalarına destek olunması amacıyla Tohum Otizm Vakfı ile 2009 yılında hayata geçirdiği ve halen sürdürdüğü işbirliği. Bu işbirliği çerçevesinde hem vakıf vasıtası ile ulaştığı hem de Kardeş Okullar’da bulunan otizmli öğrencilerin eğitim standartlarım yükseltmeye çalışarak hayata kazandırılmalarına destek olunuyor. Bugüne dek farklı Kardeş Okullan’nda otizmli öğrencilere müzik odası ve oyun etkinlik alanları kazandırıldı.

TASARIM YARIŞMASI

2009    yılı içerisinde düzenlenen 6. Tasarım Yarışması ile de vakfın bilinçlendirme çalışmalarına destek veren Starbucks Türkiye, www. facebook.com/StarbucksTurkiye adresli Facebook sayfası üzerinden düzenlediği yarışma neticesinde katılımcıların oyları ile seçilen tasarımı, bardak koruyucular üzerine uygulayarak tüm mağazalarında sıcak içeceklerin servisinde kullandı.
Starbucks Türkiye ayrıca 2009 yılbaşı döneminden itibaren, yılbaşı dönemine özel satışa sunduğu Christmas Blend çekirdek kahvelerin satışından elde edilen gelirin bir bölümünü Tohum Otizm Vakfı’na aktarmaya başladı. İlk kez 2009 yılı sonunda aktarılan fon, erken tanı sağlanması ve otizmli öğrencilerin eğitim kalitelerinin artırılması amaçlı eğitim programlarında kullanıldı ve bu eğitimler ile yaklaşık 2 bin eğitmen, doktor, hemşire ve ulaşıldı.

OTİZM VE FARKINDALIK

2010    yılbaşı döneminde tekrarlanan bu çalışma neticesinde aktanlan fon da otizm konusunda farkındalığın artırılmasını ve gerek ailelerin, gerekse eğitimci ve doktorların konu hakkında detaylı bilgilendirilmesini sağlayacak eğitim materyallerinin hazırlanmasında kullanıldı.

2011    yılında aktarılan fon da Tohum Otizm Vakfı’mn web sitesinin yenilenmesi, otizm konusunda farkındalığı artırmaya yönelik hazırlanacak animasyon filminin hazırlanması gibi farklı projelerin hayata geçirilmesini sağladı.

2012    yılbaşı döneminde de misafirlerden alman olumlu geri bildirimler ile bu çalışma tekrarlanacak. Bu sene geçtiğimiz senelerden farklı olarak, Starbucks Türkiye misafirleri yeni yılda sevdiklerine hediye olarak satın alacakları Starbucks Card’lar ile otizmli öğrencilere destek olabilecekler.

EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu