Anasayfa / Şirket Haberleri / Starpet, Full’ün 6 istasyonunu aldı

Starpet, Full’ün 6 istasyonunu aldıStarpet, Full’ün 6 istasyonunu aldı

Nusaybinli Okalin ailesi tarafından 2005 yılında kurulan Starpet, mali kriz yaşayan Full markasının boş istasyonlarını satın almaya başladı. Bir süre önce sahibi olduğu akaryakıt istasyonlarını Rus dağıtım şirketi Lukoil’e kiralamak için uğraştığı söylenen Full’ün altı istasyonunu alan Starpet’in, diğer istasyonları alma girişimleri de sürüyor.

full

Mardin kökenli akaryakıt markası Starpet, mali kriz yaşayan Full’ün 6 istasyonunu satın aldı. Nusaybinli Okalin ailesi tarafından 2005 yılında kurulan Starpet, Full markasının boş istasyonlarını birbiri ardına satın alırken, yeni alımlann devam edeceği belirtiliyor.

Özellikle büyük şehirlerde yapılanmasını sürdüren Starpet’in bu strateji çerçevesinde Full’e ait İstanbul’da 4, Bursa’da ve Bodrum’da da birer istasyonu satın aldığı kaydediliyor.

Yeni satın aldıkları bu istasyonlarla toplamda 283 istasyona ulaşan Starpet, bu satın almalarla önüne koyduğu ulusal marka olma adımlarını da hızlandırmış oldu.

SATIN ALMALAR SÜREBİLİR
2011 yıl sonu itibariyle konsolide cirosu yaklaşık 700 milyon TL seviyesinde olan Starpet, 2012 yılında ise yüzde 20 büyüme kaydederek 840 milyon TL ciroya ulaştı. Bu yıl ise satışlarda yüzde 25 seviyesinde artış hedefleyen şirket, son dönemde İstanbul’da büyüme kararı almış ve İstanbul’da merkezi lokasyonlarda yedi yeni istasyon açacağını duyurmuştu. Şirketin İstanbul’da Full istasyonlarını satın alarak ilerlemeyi tercih ettiği görülüyor.

LUKOİL’E DEĞİL STARPET’E SATTI

Yine Mardinli Arslan ailesinin sahibi olduğu Ar Şirketler Gaıbu’na ait Mersin merkezli Full, sektöre hızlı adım atmış markalardan biriydi. Devlerin boy gösterdiği akaryakıt sahasına hızlı giren Full Petrol, 2005 yılında yürürlüğe giren petrol yasasıyla rekabete açılan sektöre adım atmış ve hızlı büyüme performansı ortaya koymuştu.

Full, bayilik sürelerinin kısaltılmasıyla ortaya çıkan boşluktan iyi yararlanmış ve ard arda milyon dolarlık yatırımlarla istasyon satın almıştı. Büyümesini İstanbul başta olmak üzere büyükşehir odaklı yürüterek satışlarda uyguladığı indirim stratejisiyle dikkatleri çekmişti. Ucuz akaryakıt kampanyalarıyla adını duyuran Full’ün bu performansı kısa sürdü. Bir dönem önce Full Petrol yönetiminin sıkıntılanna çare olarak sahibi olduğu akaryakıt istasyonlarını Rus dağıtım şirketi Lukoil’e kiralamak için uğraştığı da söylendi.

  Parex, üç yılda devlere rakip oldu

STARPET HANGİ İSTASYONLARI ALDI?

İstanbul’da Üsküdar Libadiye Caddesi, Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi, Bağcılar Kemalpaşa Mahallesi ve Başakşehir’deki istasyonları satın aldı. Bodrum’da D-Marin istasyonu, Bursa’da ise Karacabey Canbalı Mahallesi’ndeki istasyon Starpet’in portföyüne geçti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir