Haberler

Su Dağıtım Şirketi İçin Alacağım Aracın Özellikleri Ne Olmalıdır?

Su dağıtım şirketi için alacağım aracın özellikleri ne olmalıdır?

Yeni kurduğumuz su dağıtım şirketinde dağıtım için beş adet araç alma ihtiyacımız doğdu. Panelvan tarzı almayı düşündüğüm araçlara ortalama 30-40 bin TL arası bir bütçe ayırdık. Sizce sıfır veya ikinci el mi almalıyım? Öte yandan yoksa filo şirketlerinden kiralamamın maliyeti en düşük ne olur?

Aygün Nazem

Sayın Aygün Nazem,

Araç başına 4O bin TL civarında bir bütçe ayırdıysanız, sıfır araç almanızı tavsiye ederiz, bu fiyatta tüm ticari markalarda, birçok uygun seçeneğe sahipsiniz, hatta 40 bin TL bandını zorlamanız bile gerekmiyor, ilk önceliğiniz kendi iş ihtiyaçlarınız olacağı için fiyatı daha uygun ama araç uzunluğu taşıyacağınız malın boyutlarına uymayan bir model sizin için ciddi bir sıkıntı yaratabilir, dolayısıyla ürün ölçüleriyle araç kabin boyutlarını karşılaştırmadan sadece fiyat açısından değerlendirme yapmamanızı öneririz. Su taşıyacaksanız A segmenti [Doblo, Caddy, Kan-goo, Partner gibi) bir araç sizin için taşıma kolaylığı ve maliyet açısından daha uygun.Bu aşamayı geçtikten sonra, ticari araçta üç maliyet unsurunuz var. Araç fiyatı, kullanım maliyeti (aracı kullanırken harcayacağınız yakıt, servis bakım, kasko, vergi vs. masrafları) ve son olarak aracın ikinci el fiyatı.

Araç fiyatını karşılaştırmak gayet kolay olduğu için onu geçiyoruz, listelerden rahatça yapabilirsiniz. Ancak ülkemizde akaryakıt uzunca bir süredir en önemli dolaylı vergi kalemi. Özellikle ticari bir araçta iş yoğunluğuna bağlı olarak oluşan yüksek kilometreler hem bakım masrafını hem de yakıt sarfiyatını önemli ölçüde artırıyor. İş maliyetleriniz ve rekabet şartları göz önüne alındığında, alacağınız aracın kullanım maliyeti, sıfır olmasından kaynaklanan yüzde 10 ile yüzde 20 arasındaki fiyat farkını ömrü boyunca amorti ederek sizi uzun vadede kâra geçirecektir.

Genelde aracı alırken hesap edilmeyen üçüncü bir boyut ise aracın üç veya dört yıl sonraki tahmini satış fiyatı. Kilometreye, modele ve aracın genel kaporta ve mekanik durumuna göre üç yıl için yüzde 50 ile yüzde 60 arasında değişkenlik gösteren ikinci el fiyatı, geçen yıldan itibaren işletmeleri yeni hesaplar yapmaya yöneltti. Daha önceleri araçların kiralanmasıyla bu alanda uzman bir filo kiralama şirketine devredilen ikinci el fiyat riskini, yapılan yasal bir düzenlemeyle, geçtiğimiz yıldan itibaren firmalar üstlenmek durumunda kaldı. Dolayısıyla ticari bir araçta kiralama olanağınız olmadığını belirtmeliyiz. Bu nedenle bir ticari araç alırken ikinci el fiyatlarını dikkate almak durumundasınız. Tahmini kullanım sürenizle aynı yaştaki ikinci el modellerin fiyatı size bu konuda fikir verebilir.

Son yapılan ÖTV zammı araç fiyatlarına nasıl yansıyacak?

2006 VW Passat 2.0 TDI TIPTRONIC aracımı satmayı düşünüyordum. ÖTV’de yapılan artış, aracımın fiyatını nasıl etkiler? Çevremdekiler talep ettiğim fiyatı artırmamı söylüyorlar, sizce artırmalı mıyım?

Murat Özgene

Sayın Murat Özgenç,

Son açıklanan ve açıklandığı gibi yürürlüğe giren ÖTV zammı, 1.6-2.0 motor aralığında yüzde 20, 2.0 motorun üzerinde ise yüzde 46’ya tekabül ediyor. Otomotiv piyasasının en büyük dilimini oluşturan 1.6ve daha küçük motorlarda ise ÖTV artışı sözkonusu değil. Ancak bu artışların fiyatlara yansıması bu şekilde olmuyor. Aşağıdaki tabloda da görüleceği gibi, yüzde 20 vergi artışı anahtar teslim fiyata yüzde 12,5, yüzde 46 lık artış ise fiyata yüzde 25 olarak yansıyor, tabii burada distribütör firmaların net fiyatlarda değişiklik yapıp yapmayacakları hususu belirleyici olacaktır ki bu da, marka hatta model bazında değişir. Yıl sonu otomotivde her zaman kampanya dönemidir, birçok firmanın kampanya hazırlığı yaptığı dönemde aniden yapılan bu ÖTV artışı, kampanyalarla kısmen dengelenecektir. Kasası değişmekte olan araçlarda firmalar, doğal olarak bunu ÖTV indirimi olarak müşterilerine sunacaktır. Nispeten daha yeni çıkmış olan modellerde ise ancak sınırlı oranda indirim olabilir.
Ancak 1.6 üzeri modellerde özel sipariş oranı çok yüksektir, daha önce sipariş verilmiş ve stoklara girmiş araçlarda distribütör firmalar açısından ciddi bir zorluk sözkonusudur.

Öte yandan daha önce düşük kurdan ve eski ÖTV oranlarıyla araç satın almış olanların bu araçları satmaları da piyasada araç arzında bir artış ve fiyat dengesi getirecektir. Araç talebinin yüzde 90’una karşılık gelen ve nispi olarak ucuzlamış bulunan 1.6 ve altındaki araçlara doğru yaşanacak kısmi talep kayması da fiyatların belli bir orandan yukarı çıkmasına engel olacaktır. Sonuç olarak bu oranlar nasıl şekillenir diyorsanız, en çok yüzde beş civarında bir artış öngörülebilir.

Aracınız piyasa fiyatından satıştaysa, biraz daha yukarı bir fiyattan satabilirsiniz, yukarıda belirttiğimiz gibi yüzde üç ile beş arasında bir artış makul olacaktır. Ancak uzun süredir satışta olduğu halde satılmı-yorsa, zam yapmanızı tavsiye etmeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu