Anasayfa / Kariyer ve İş / Suay Aksoy, Uluslararası Kent Müzeleri Komitesi Başkanı Seçildi

Suay Aksoy, Uluslararası Kent Müzeleri Komitesi Başkanı Seçildi
UNESCO nezdinde, müzeler camiasının en üst kuruluşu olan ve yaklaşık 28 bin bireysel üyesi ve 2000 kurumsal (müze) üyesi bulunan ICOM’un 22. Genel Konferansı, 7 – 12 Kasım tarihlerinde Şanghay’da toplandı.

ICOM 2010 Şanghay Konferansı’nın teması ‘Toplumsal Ahenk İçin Müzeler’ olarak belirlenmişti. Altı gün süren konferans boyunca çok sayıda Uluslararası Komite toplantısında ve Açık Forum’da bu konu irdelendi ve tartışıldı.

Uluslararası Kent Müzeleri Komitesi (CAMOC) toplantıları da bu sürecin parçasıydı. CAMOC, kent müzelerinin misyonunu koleksiyon geliştirmek ve sergilemek kadar, üstlendiği faaliyetlerle kentli kimliğini ve toplumsal aidiyeti geliştirmek ve daha iyi bir kent ve kentsel yaşam için kent sakinlerine bir tartışma platformu sağlamak ve bu bağlamda diğer müzeler, üniversiteler, yerel yönetimler gibi diğer kentsel aktörlerle işbirliği içinde çalışmalar yapmak olarak tanımlıyor.

Suay Aksoy 2007’de Viyana’da yapılan Genel Konferans’ta CAMOC Yürütme Kurulu’na seçilmişti. Şanghay Konferansı’nda da CAMOC üyelerinin %87’sinin oylarını alarak başkan seçildi.Tarih Vakfı Yönetim Kurulu, Suay Aksoy’un CAMOC başkanlığına seçilmesini, başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’de CAMOC misyonuna uygun kent müzelerinin kurulması konusunda bir şans olarak görüyor.

Bilindiği gibi, 2010 yılı içinde İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi açılmış, Tarih Vakfı ve Suay Aksoy bu kuruluş sürecinde görev almıştı. Yine bir İstanbul 2010 projesi olan ve Tarih Vakfı’nın da danışman kuruluş olarak destek verdiği ‘İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi’ için üretilen malzeme ve dökümanlar müstakbel İstanbul Kent Müzesi için değerlendirilecek.

Tarih Vakfı, Türkiye’de Kent Müzeciliği üzerine 1995 yılından bu yana çalışıyor. Vakıf, kent müzeleri konusunda çok sayıda uluslararası konferans-toplantı düzenledi ve bunları yayına dönüştürdü.

Suay Aksoy, bu çalışmalar ve çeşitli müze projeleri içinde aktif olarak yer aldı. Aksoy, 2008 yılından bu yana İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü görevini de yürütüyor. Bu görevlerinin yanı sıra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde müzecilik dersleri veriyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir