Ekonomi Haberleri

Şubat Ayı Dolar Yorumları

Dolar, yeni bir çıkış için güç toplayabilir

Yatırım uzmanları Euro Bölgesi’ndeki gelişmelerden dolayı dolar/TL’de açık pozisyonu olan yatırımcılara 1.74-1.75 civarında pozisyon kapamalarım öneriyor. Teknik açıdan 1.7400’ın kırılma ihtimali zayıfladığından son günlerde kurda yaşanan gerileme hız kesebilir.

Geçen yıl sonunda tarihi zirvesi 1.91’leri gördükten sonra bir süredir sert gerileyerek 1.75’ler seviyelerinde tutunan dolarla ilgili kimse güçlü bir çıkış beklentisi içinde olmasa da, yine de son günlerde “Düşüş durdu, alım zamanı mı?” sorusunu akıllara getirmeye başladı. Uluslararası piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak oldukça yüksek değişkenlik gösteren döviz alımı uzun süredir önerilmiyor.

Döviz borcu olmayanlar için dolar ve Euro alımı bir nevi yazı-tura olarak görüldüğünden, uzun vadeli alımda döviz tercih etmek hala riskli bulunuyor. Ancak sert hareketler, yatırımcıların kafasını kanş-tırmaya devam ediyor. Bu sürecin nereye evrileceğim merak edenler için projeksiyonlarımızı dolar ve Eu-ro’nun değişkenlerine çevirdik.

TL GÜÇLENDİ

Geçen hafta TL, yüzde 50 ABD dolan, yüzde 50 Euro’dan oluşan döviz sepeti karşısında değerlenmeye devam ederek 2.0400’lere gelmişti. Bu seviye son altı ayın Tl açısından en değerli seviyesiydi. TL’deki değerlenmenin iki temel nedeni var.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2014 sonuna kadar faiz artırmayacağını açıklaması ve piyasaya likidite sağlayacağı sinyali vermesi ile Merkez Bankası’nın politika duruşunu güçlü TL şeklinde güncellemesi. Yani Mer-kez’in yüklü döviz satışı ile denenen direnç seviyeleri, FED’in karan ile hızla yıkıldı.

KÜRESEL RİSK İŞTAHI

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) üç yıl vadeli düşük faizli kredi imkanı ve bunu 29 Şubat’ta tekrarlayacak olması, sonraki dönemde FED’in yeni bir parasal genişleme adımı için güçlü sinyaller vermesi ve Çin’den de bu yönde bir adım gelebileceği beklentisi ön plana çıkabilir. Diğer yandan Yunanlı siyasilerin kemer sıkma önlemleri üzerinde mutabık kalsa da AB kurtarma paketini onaylamayı reddetmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde Yunanistan’ın Euro’daki geleceğinin tartışılacağı değerlendirmesinde bulunan HSBC Stratejisti Fatih Keresteci şöyle devam ediyor:
“Bu riskler karşısında TL ve TL cinsi yatırım araçlanna ilişkin olumlu duruşumuzu temkinli moda çeviriyoruz. Dolar/TL kuru 1.7400 direncini kırmakta zorlanabilir, açık pozisyonlar kapatılmalı.”

Dolar kuru, 1.86’da iken, 1.75’e gerileyeceğini tahmin eden Gündüz Ca-pital’in Genel Müdürü Onur Gündüz, 1.79 seviyesine hareket bekliyor. Gündüz, “1.79’a doğru çıkış bekliyoruz. Buradan dönüp dönmeyeceğini ise o günkü koşullar belirleyecek. Ama faizlerin gevşemesi, düşüşü zorlaştırıyor” diyor.

OLUMLU SENARYO

Geçen hafta piyasalar yeniden Yunanistan’a odaklı günler geçirdi. ECB’nin de faiz artırmaması ve borç takası görüşmelerinde sonuca varılması, piyasalardaki olumlu havayı destekledi ve Euro/dolar paritesindeki yükselişe paralel kurda gerileme yaşandı. Önümüzdeki dönemde gerçeklemesi muhtemel olumlu ve olumsuz senaryolan gözden geçirmek gerekiyor. Olumlu senaryoda küresel risk iştahının devam etmesi durumunda TL’de değer kazancı, kurda 1.72-1.73 seviyeleri görülebilir.

Ancak bu seviyelerin altında Merkez Bankası’nın bir miktar söylem değiştirmesi mümkün. TL’nin değer kazanması için cari açığı yeniden tehlikeye atabilir, bu nedenle 1.70 seviyesinin altında Merkez’in döviz alım ihaleleri ve faiz koridorunun aşağı çekilmesi ile TL’nin faizini aşağı çekip cazibesini azaltmak isteyebilir.

OLUMSUZ SENARYO

Olumsuz senaryoda ise başta Yunanistan’dan olmak üzere Euro Bölgesi’nde ciddi bir kırılmanın veya Ortadoğu’da Suriye kaynaklı bir çatışmanın yaşanması durumunda IL’den çıkış ve kurda 1.80’in üzeri görülebilir. Goldman Sachs ise geçen haftaki açıklamasında dolar/TL parkesinin önümüzdeki üç ayda 1.75, altı ayda 1.80, bir yılda ise 1.85 olacağıı öngördü.

İkinci yanda ise cari açığın ve enflasyonun gerilemesi beklentileri paralelinde tahvillerin cazibesi artacak. Cari açığın daralması da yurtiçin-deki finansman ihtiyacının, yani dış finansman ihtiyacını azaltacağı için dövize olan talebi azaltması bek-leniyor. Bu nedenle kurun 1.75-1.80 arasında kalması, yukan gitmesi durumunda da Merkez Bankası’nın müdahale etmesi olası görünüyor.

“BEKLENMEDİK GELİŞMELER OLMAZSA 1.75 ETRAFINDA DALGALANIR”
Tufan Cömert

“Yunanistan’la ilgili çözüme kavuşulması ile yurtdışından fon akımları Türkiye’nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelere devam edecektir. Bu nedenle TL’de bir değer kazancı beklenebilir.

En azmdan 1.72-1.73 seviyelerine dönülebilir. Ancak bu seviyelerin altının görülmesi durumunda İÜ    Merkez Bankası’nın bir miktar ton değiştirmesi mümkün. TL’nin değer kazanması cari açığı yeniden tehlikeye atabilir, bu nedenle 1.70 seviyesinin altında Merkez Bankası döviz alım ihaleleri ve faiz koridorunun aşağı çekilmesi suretiyle TL’nin faizini aşağı çekip cazibesini azaltmak isteyecektir. Şu andaki seviyelerde beklenmedik bir gelişme olmadığı takdirde 1.751er etrafında dalgalanacak. İyi senaryoda L74, kötü senaryoda L801n üstü görülebilir.”

KIVANÇ ÖZVARDAR

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu