Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Sukuk ihracında beklentiler yüksek

Sukuk ihracında beklentiler yüksek

Sukuk ihracında beklentiler yüksek

Dünyada 150 milyar doların üzerinde olduğu sukuk piyasasına geç ama hızlı bir giriş yapan Türkiye; Hazine, bankalar ve lokal kurumlar ile birlikte düşünüldüğünde büyük bir oyuncu olmaya aday. Öncelikle Körfez yatırımcılarının ilgisini çeken ihraçlarla, milyarlarca dolarlık fon bekleniyor. Diğer yandan ürünün daha çok iç piyasaya hitap edeceğini düşünen analistler de var.

Hazine bonosu ve mevduat gibi konvansiyonel yatırım araçlarının cazibesini görece yitirmesiyle son yıllarda sektörde yeni borçlanma araçlarına ilgi artıyor. Alternatif yatırım araçlarına yönelim de bu anlamda önem kazanıyor. Hazine Müsteşarlığı’nın kısa süre içinde ihraç etmesi beklenen İs-lami bir borçlanma aracı olan sukuk da bu alternatif yatırım enstrümanlarından biri. Bu ihracın bir gösterge oluşturması ve özel sektörü tetikle-mesi ile Körfez yatırımcılarının ilgisi düşünüldüğünde Türkiye’nin daha önce yeterince çekemediği İslami yatırımcı kitlesinden kısa-orta vadede milyarlarca dolarlık fon sağlaması uzak bir ihtimal değil.

Hazine’nin bu yıl ilk kez sukuk ihracı yapacağını Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu yılın başında açıklamıştı. 1980’li yıllardan beri bu yöndeki borçlanmalar için çalışmalarda bulunulan Türkiye’de, daha önce hiç ihraç aşamasına gelinmemişti.

ÖNEMLİ ALTERNATİF

Sukuk ihraçlarıyla bir yandan İslami koşullarda yatırım arayan yeni yerli ve yabancı yatırımcı kitlesi hedefleniyor. Diğer yandan sabit Getiri-li Menkul Kıymetler’e (SGMK) ilgi gösteren yatırımcılar için de alternatif olacağı kaydediliyor.

Küresel çalkantılardan daha az etkilendiklerinden global kriz sonrası öne çıkan Islami borçlanma piyasalarına sadece tslami koşullarda yatırım yapanlar değil, yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen klasik tahvil yatırımcılarının da oldukça ilgi gösterdiklerine dikkat çekiliyor. Öyle ki, bazı sukuk ihraçlarında Islami olmayan yatırımcıların oranı yüzde 50’ye bile ulaşabiliyor. İlk devlet ihracından itibaren şu anda Türkiye’nin sukuk piyasasında binde birli rakamlarla bile ifade edilemeyen payın, 10 milyar dolara ulaşabileceğine işaret eden uzmanlar var.Dünyada bu rakamın 150 milyar dolar civarında olduğu düşünüldüğünde, bu iddialı bir hedef olarak karşımıza çıkıyor.

HEDEFLER İDDİALI

Sukuk piyasası son 10 yılda katlanarak büyüdü. Körfez yatırımcılarının heyecanla beklediği bu ihracın gerçekleştirilmesi için neden bugüne kadar beklendi?

Konuyla ilgili görüştüğümüz bir kurumun Hazine müdürü çok da iyimser değil ve bir yılda 5 milyar dolarlık bir fonun gelmesinin bile büyük başarı olduğunu ifade ediyor. Daha çok iç piyasada belli bir kesimin tasarrufuna talip olunduğunu ifade eden analist, sukuk ihraçlarının neden şimdi başladığı konusunda “Bu bir anlamda siyasi bir karar olarak görülebilir” diyor.

VEDA TARTIŞMASI

Yatırımcılar daha kısa vadeli beklentilerle hareket ettikleri için, yurt içinde TL cinsinden yapılacak +5 yıl vadeli bir ihracın doğru fiyat-lamayla gerçekleşmesinin zor görüldüğü belirtiliyor. Dolayısıyla ilk ihraçların çoğunlukla yurt dışı borsa-larda kayda alınması bekleniyor. Ancak önümüzdeki yıllarda bankalar ve banka dışı şirketler için de TL cinsinden yurt içinde kira sertifikası ihraçlarının mümkün olduğuna işaret ediliyor.

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Keser, kira sertifikası ihraç projelerini bu yılın son çeyreğinde gerçekleştirmek üzere çalışmalarının sürdüğünü belirterek, sukuk ihraçlarında fiyatlamaya ilişkin “ihraç sırasında belirlenmektedir; dolayısıyla öncesinde kupon oranını sabitleme imkanı mevcut değil. Bankamızın ihraç edeceği kupon oranları, Hazi-ne’nin ihracı referans olacak şekilde belirlenecektir. Amacımız 300 milyon dolar düzeyinde 5-7 vadeli bir ihraç gerçekleştirmek” diyor.

YURT İÇİ SUKUK GELECEK

Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Eğriboyun, ülke içi “domestik” kira sertifikası üzerinde çalıştıkları bilgisini veriyor. Mevzuatta tamamlanması gereken birtakım detaylar olduğunu belirten Eğriboyun, yurt dışı sukuk için geçen yıl piyasaya çıkıp, Avrupa krizi kaynaklı fiyat kötüleşmesinden dolayı ertelediklerini, önümüzdeki dönem bunu yeniden canlandırabileceklerini ifade ediyor.

KATILIM BANKALARI SUKUK ATAĞINDA

Hazine Müsteşarığı: 1 milyar dolarlık sukuk ihracı için HSBC, DeutcheBank ve Citibank’ı yetkilendirdiği belirtiliyor.

Albaraka Türk: Yılın son çeyreğinde 5-7 yıl vadeli 300 milyon doların üzerinde sukuk ihraç etmek istiyor.

Türkiye Finans: ilk aşamada 300 milyon dolarlık bir ihraç hedefliyor.

Bank Asya: Yurt dışı sukuk için geçen yıl yapılan girişim, Avrupa krizi nedeniyle ertelenmişti. Önümüzdeki dönem bunu yeniden gündeme alabilir. Kuveyt Türk: Ekim 2011’de kendisinin ikinci, Türkiye’nin ise kira sertifikası adı altında ilk ve tek sukuk işlemini gerçekleştirdi. 31 Ekim 2011 tarihinde 350 milyon ABD Doları tutarında 5 yıl vadeli olarak ihraç edilen sukuk, ihraç tutarının üzerinde bir talep gördü.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir