Şirket Haberleri

Sultan Et, Ankara’da Besi Çiftliği Kuracak

Sultan Et, Ankara’da çiftlik kuracak

Geçen ay EtBir’in başkanlık koltuğuna oturan Sultan Et Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, Ankara’da besi çiftliği kurmaya karar verdi. Bılıkçı, “Bunun için Ankara Polath’da 1.5 milyon TL’ye bir arazi satm aldık. Yatırnn için yem fiyatlarındaki istikrarı bekliyoruz” diyor.

sultan et

Şarküteri ürünleri alanında özellikle Ankara piyasasında bilinen Sultan Et, besicilik işine de girmeyi planlıyor. Geçen yıl 80 milyon TL’lik ciro ile İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasına giren Sultan Et, Ankara Polatlı’da bir arazi satın aldı. Arazide çiftlik kurmak istediklerini söyleyen Sultan Et Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, otellerden ve discount marketlerden aldıklan siparişlere yetişebilmek amacıyla yatırım kararı aldıklarını dile getiriyor. Geçen ay Et-Bir’in başkanlık koltuğuna da oturan Mustafa Bılıkçı, yeni yatırımları için yem başta olmak üzere hammadde fiyaüannın makul düzeye gelmesini beklediklerini söylüyor.

POLATLI’DA ARAZİ ALDI

Et fiyatlanndaki dalgalanmalar karşısında kendilerini koruma altına almak adına böyle bir yatırım fikri doğduğunu kaydeden Mustafa Bılıkçı, düşündükleri arazinin Ankara Polatlı’da yer aldığını ve 1.5 milyon TL’ye alındığını ifade ediyor. Bılıkçı, “Bin başlık böyle bir yatınmın bize maliyetinin 12 milyon TL civarında olabileceğini düşünüyoruz. Bu işi yapmaya devam ettiğimiz sürece besicilik alanına da bir gün girmemiz gerekecek. Bir de bizim hammaddemizi üretebiliyor olmamız, çok sık değişen fiyat dalgalanmalarına karşı da bizi konıyacak. Bu dalgalardan daha az etkilenmek için de kendi çiftliğimiz olmalı” diye konuşuyor.
İKİNCİ KUŞAKLA AÇILIM

Bundan 40 yıl önce Ahmet Bılıkçı tarafından Ankara’da temelleri atılan Sultan Et’in son yıllardaki hızlı yükselişi ise dikkat çekici. 2002 yılında ikinci kuşağın yönetimi devralmasıyla Ankara dışındaki illere de açılan Sultan Et, discount marketlerle büyümesini güçlendirmiş. Şirket, Ankara’da bin metrekarelik bir alanda başladığı üretimini de 40 bin metrekareye çıkamuş.

10 yıl önce yaklaşık 10 milyon TL olan şirket cirosunun bugün 80 milyon TL’ye çıkmasında discount marketlerdeki büyümenin de etkili olduğunu beliıten Mustafa Bılıkçı, “Babam, kazandığını gayrimenkule yatınnayı tercih etmiş ve işleri fazla büyütememiş. Biz dört kardeşiz ve bizi bu işlere hazırladı. Ailenin diğer üyelerinin de karanyla ben 25 yaşımda işin başına geçtim. Hemen markamızı, ülke geneline yayma çalışmaları yürüttüm. Ardı sıra otellere girdik. Dolayısıyla bu alanda hızlı büyüme trendini yakalayarak başarımızı gösterdik” diyor.

Çok değil, 10 yıl gibi bir süre önce sadece sucuk ve pastırma üretirken, şu an 7 ana grupta 140 çeşit ürün ürettiklerini dile getiren Mustafa Bılıkçı, günlük üretimlerinde de ciddi bir mesafe kat ettiklerini söylüyor. Özellikle raf bedelleri nedeniyle büyük marketler yerine bakkal ve küçük marketlerde yer almayı tercih ettiklerini kaydeden Bılıkçı, sadece İstanbul’da 13 bin yerel market ve bakkallara ürünlerinin gittiğini ifade ediyor. Günlük üretimlerinin 2 tondan, 30 tonlara kadar çıktığını belirten Bılıkçı, çalışan sayısının ise 25 kişilik bir ekipten 300 kişiye yükseldiğini dile getiriyor.

Bundan sonraki süreçte grubun şarküteri ürünlerindeki büyümesini aynı hızla devam ettirmek istediklerini anlatan Bılıkçı, “Hedefimiz tabaklı et ürünleri üreterek ulusal ve yerel zincirlerde tüketiciye ulaşmak. Bu yıl yüzde 30 büyüme bekliyoruz” diyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu