Şirket Haberleri

Sürdürülebilir İtibar Liderleri

Sürdürülebilir İtibar Liderleri

TÜRKİYE’NİN EN BEĞENİLEN Şirketleri Araştır ması”, 2001 yılından bu yana düzenli olarak aynı metodolojiyle yapılıyor. Her yıl, Türkiye’nin En Beğenilen 20 Şirketi, iş dünyasının profesyonelleri tarafından seçiliyor. Onlarca şirket, yıllardır bu yarışın içinde. Ancak, kuşkusuz bu itibarı sürdürülebilir kılmak ve ‘beğenilen’ listelerinde düzenli yer almak da çok önemli. Çünkü, yönetim uzmanlarına göre asıl önemli olan, bu başarı grafiğini sürekli kılmak…

Türkiye’nin en beğenilenlerine bir de bu gözle bakınca, ortaya ilginç ve bazı şirketler açısından dikkat çekici bir tablo ortaya çıkıyor. Geride kalan 10 yılda, “ilk 20 şirket” ile “sektörün birincileri” arasına çok sayıda şirket girmesine rağmen, performanslarını koruyabilenlerin, listede kalıcı olabilenlerin sayısı çok fazla değil.Araştınna sonuçlanna göre 10 yıl boyunca en iyi performansı gösteren şirket Turkcell oldu. Onu ikinci sırada Arçelik ve üçüncü sırada Koç Holding izledi. Son 10 yılın ilk 5’indeki diğer iki şirket sırasıyla Garanti Bankası ve Sabancı Holding oldu.

İLK 5’İN YILDIZLARI

10 yıl boyunca toplam 6 kez en beğenilen seçilen ve 5 yıldır zirveyi kimseye kaptırmayan Turkcell, 19 puanla son 10 yılın lideri oldu. Şirket, “Türkiye’nin En Beğenilen 20 Şirketi” listesine ilk olarak 2001 yılında 10’uncu sıradan girmişti. 2002’den beri ilk 5’ten hiç düşmedi. Her yıl yükselen bir grafik göstererek 2005’te liderliği yakaladı. 2007’den bu yana ise birincilik koltuğunu bırakmıyor.

2002’den beri ilk 3’ten hiç düşmeyen Arçelik ise 18,8 puanla Turkcell’i izledi ve ikinciliğe oturdu. 7 yıl boyunca ilk 3’te yer alan, bir kez de lider olan Koç Holding ise 18,2 puanla son 10 yılın üçüncüsii olmayı başardı. İlk 5’in diğer iki şirketi ise 16 puanla Garanti Bankası ve 15,2 puanla Sabancı Holding oldu.

En beğenilenlerin 10 yıllık performanslarına baktığımızda dikkat çeken noktalar da var. Örneğin “Türkiye’nin En Beğenilen 20 Şirketi” listesinde ilk 5’teki değişim göze çarpıyor. Garanti Bankası ve Eczacıbaşı Holding, son dönemde yaptıkları atakla ilk 5’in yenileri arasında. Özellikle Garanti Banka-sı’nın performansı dikkat çekici. Listeye ilk kez 2001’de ll’inci sıradan giren banka, 2004’den bu yana ilk 10’dan düşmüyor. Son iki yıldır ikinci olan banka, lider TurkcelPi yakından izliyor.

ZİRVENİN TAKİPÇİLERİ

10 yılın beğeni şampiyonu olan ilk 5’i çok yakından izleyen şirketler de var. Coca-Cola, Eczacıbaşı Holding, Vestel ve Unilever, zirvenin yakın takipçileri arasında dikkat çekiyor.

Örneğin Coca-Cola, her yıl ilk 10’un değişmez isimlerinden. “Son 10 yılın En Beğenilen 20 Şirketi” arasındaki yeri ise 6’ncılık. 14,6 puanla Sabancı Holding’i yakından takip eden şirket, itibarını sürdürülebilir kıldığını ispatlıyor. Şirket, 2011 listesinde de 6’ncı sırada yer alıyor.

Eczacıbaşı Holding de her yıl mutlaka ilk 10’a giren şirketlerden. Uzun süre 6’ncıltkla 9’unculuk arasında gidip gelen holding, iki yıldır ilk 5’e demir atmış durumda. Son 10 yılın en beğenilenleri listesinde ise 7’nci sırada yer alıyor.

2011 listesinde 8’inci sırada yer alan tş Bankası, beğeni puanını giderek artıran şirketlerden bir diğeri. 10 yılda 9 kez en beğenilen 20 listesine girmeyi başardı. Özellikle 2009’dan sonra yükselişe geçti. Son 3 yıldır ilk 10’daki yerini koruyor.

YÜKSELİŞTEKİLERE DİKKAT!

Son 10 yılın en beğenilenlerine göz atıldığında, “itibarlılar kulübüne” geç ama hızlı girenler de var. THY, bu anlamda çarpıcı bir örnek. Şirket, listeye ilk olarak 2010 yılında, 17’nci sıradan girmişti. Bu yıl 10 basamak birden yükselerek 7’nciliğe yerleşmeyi başardı.

Vodafone ise son iki yıldır atağa geçenler arasında yer alıyor. 2005 Aralık ayında Türkiye pazarına giren Vodafone, 2007’de en beğenilenler listesine 20’nci sıradan girmişti. İlerleyen yıllarda itibarlı şirketler arasındaki konumunu giderek pekiştirdi. Bu yıl ll’inci sıraya çıkan İngiliz GSM devi, gelecek yılın ilk 10 adayları arasında görülüyor. Shell de en beğenilenler arasına geç katılanlardan. Son 2 yıldır listede olan şirket, her yıl bir basamak yukarı çıkıyor. Tıipraş ise ilk 20 arasına 2009 yılında 20’nci sıradan girmişti. Bu yıl bir üst basamağa çıkmayı başardı.

Öte yandan daha önce yarıştan kopmasına rağmen bu yıl atağa geçenlere rastlamak da mümkün. IBM Türk onlardan biri. 2001 yılında en beğenilenler listesine 15’inci sıradan giren şirket, takip eden 3 yıl boyunca sırasıyla 13’üncü, 18’inci ve 17’nci olmuştu. Sonraki 6 yıl ise IBM’i listede görmek mümkün olmadı. Şirket, bu yıl 20’nci sıradan tekrar listeye girdi ve adeta yarıştan kopmadığını ispatladı.

SEKTÖR ŞAMPİYONLARI

30 sektörün ilk 3’ünde yer alan şirketleri de puanladık ve böylece sektörler bazında da son 10 yılın şampiyonları ortaya çıkmış oldu.
Bu hesaplamanın sonucunda 2002’den 201 l’e geçen süre zarfında sektör liderliğini elinden bırakmayan şirketler olduğu net biçimde ortaya çıktı. Örneğin alkolsüz içecek sektörünün bu yılki birincisi Coca-Cola, tam 10 yıldır sektörel liderlik koltuğunu kimseye kaptırmıyor. Dayanıklı tüketim ürünlerinde Arçelik, bilişimde Microsoft, seramikte Eczacıbaşı Vit-ra, telekomünikasyonda ise Turkcell, her yıl istisnasız sektör lideri olan diğer şirketler.

Finans sektöründe ise 10 yıllık performanslara bakıldığında Doğuş Grubu’nun açık ara liderliği dikkat çekiyor. 4 grup şirketi 4 ayrı sektörde 10 yılın lideri olmayı başarmış durumda.

Nasıl hesaplandı?

Değerlendirmeye, son 10 yılın en beğenilen ilk 20 şirketi dahil edildi. Her bir yıl için şirketlere birinci şirket 20, ikinci olan şirket 19, üçüncü olan şirket 18 ve yirminci olan şirket 1 puan alacak şekilde not verildi.

Şirketlerin 10 yıl boyunca elde ettikleri puanlar toplandı ve 10’a bölünerek ortalama alındı. Böylece 10 yılın en beğenilenleri belirlenmiş oldu.

Sektörlerin 10 yıllık performanslarında ise yine benzer bir hesaplama yapıldı. 30 sektörün 10 yıl boyunca ilk 3’ünde yer alan şirketler, birinciye 3, İkinciye 2 ve üçüncüye 1 puan verilerek hesaplandı.

Sonuçlar, 10’a bölündü ve böylece 10 yıllık performansına göre kendi sektörünün şampiyonu olan şirketler belirlendi. Hesaplamaya, 10 yıl boyunca en az 6 kez kategori olarak değerlendirilen sektörler dahil edildi.

Devlerin itibar performansı

LİSTEDE KİM NEREDE? 10 yıllık veriler, itibar yarışında kimi şirketlerin istikrarlı biçimde yükseldiğini, kimisinin ise biraz yavaşladığını gösteriyor. Örneğin Zorlu Holding, Akbank, Ford Otosan, Efes Pilsen 201 l’in en beğenilen 20 şirketi arasında yok. Ama uzun dönemli analizler onların yarıştan kopmadığını ispatlıyor. 3 yıldır listede olmayan Zorlu Holding, “Son 10 Yılın En Beğenilenleri” arasında 15’inci sırada yer alıyor.

UZUN DÖNEMLİ ANALİZ Akbank, Ford Otosan ve Efes Pilsen de Zorlu Grubu’na benzer bir performans sergiliyor. Akbank, “Son 10 Yılın En Beğenilenleri” listesinde 16’ncı sırada bulunuyor. 10 yıl boyunca 5 kez ilk 20’ye giren Ford Otosan ise bu yılki listede yok. Ancak “10 Yılın En Beğenilenleri” arasına 20’nci sıradan giriyor. 2011 listesinde olmayan Efes Pilsen ise 10 yılın en beğenilenlerinde 17’nci sırada.

YARIŞTAN KOPANLAR Öte yandan yarıştan kopanlar da var. Örneğin Alarko Holding, 2001 ve 2002’de listedeyken son 9 yıldır ilk 20’ye girmiyor. Philip Morris, 10 yıllık süre zarfında toplam 3 kez listeye girdi. 2008’den bu yana ilk 20 içinde değil. Boyner Holding ve Mavi Jeans, 2004 ve 2005 yıllarında olmak üzere toplam iki defa ilk 20 arasına girdiler. Anadolu Grubu ise 2006 ve 2010 yıllarında ilk 20’de yer aldı. Petrol Ofisi, sadece bir kez, 2006 yılında “Türkiye’nin En Beğenilen 20 Şirketi” arasında bulundu.

YASEMİN ERDOĞAN / CapitalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu