Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Suriye, İMKB’de hassasiyeti artırdı

Suriye, İMKB’de hassasiyeti artırdıSuriye, İMKB’de hassasiyeti artırdı

Son dönemde 67.500-68.000 civarında seyreden İMKB’yi geçen hafta Suriye gerginliği olumsuz etkiledi. Ancak, suların durulabileceğine ilişkin beklentiler, piyasaları rahatlattı. Uzmanlar, yaşanan gelişmelerin daha da derinleşmesi durumunda, endeksin öncelikle 65.000 güçlü destek seviyelerine çekilebileceği yorumlarını yapıyor. Bunun yanında son dönemin en hareketli pazarı SIP’e de dikkat çekiliyor.

Uzun süredir yurt dışı odaklı bir seyir izleyen İMKB’de geçen hafta siyasi gerginliklerin oluşması nedeniyle iç gündeme dönüldü ve endeks geriledi. Endeksin güç kazanabilmesi için 67.500 ara direnç noktasının kırılması gerekiyor. Böyle bir gelişme, 68.000 ve 68.500 seviyelerini getirebilir. Aşağıda 66.500, 65.500 seviyesinin destek konumunu sürdüreceği piyasada, bu nokta üzerindeki hareketler yukan atakların devamını getirebilir. Ancak şu dönemde siyasi gerginlik ön planda.

Suriye ile Türkiye arasında gerginlik Suriye’nin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gerçekleştirdiği saldınnın ardından Türkiye’nin Suriye’nin askeri hedeflerine misilleme saldırısı gerçekleştinnesi ile tırmandı. Meclis’te Suriye’ye asker gönderilmesine yönelik tezkerenin onaylanmasının ardından hükümet yetkilileri, bunun bir savaş hazırlığı olmadığı mesajını verdiler. Bu mesaj sayesinde olaylara negatif tepki veren piyasa, daha sonra pozitif kapanış yaptı.

lMKB-100 endeksi, 65.640 Ue son altı haftanın en düşük seviyesini test etikten sonra tansiyonun bir miktar gerilemesinin etkisiyle toparlandı ve haftalık yüzde 1.9 primle 67.384 seviyelerinden kapanış yaptı. Sıcak çatışma yaşanmadığı sürece İMKB tedirginliğine devam edeceği, sonın çözülünceye kadar dalgalı bir seyir izleyebileceği ifade ediliyor.

SURİYE FİYATLANMIYOR

İş Yatırım, yaptığı değerlendirmede, “İMKB Suriye gerginliğinin etkisi ile gerginlik sonrası yüzde l‘in üzerinde geriledikten sonra, hükümet yetkililerinin tezkerenin TBMM’de onaylanmasının ardından yaptığı açıklamalar ardından toparlandı. Bu açıklamalarda piyasayı rahatlatan en önemli unsur hükümetin Suriye konusunda uluslararası organizasyonlar ile koordineli hareket edeceğini söylemesi oldu” görüşüne yer verildi.

YURTDIŞI İZLENİYOR

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, Suriye’de yaşanan gerginliğin yatışmasıyla piyasalarda önemli bir değişim beklemiyor. “Ancak önümüzdeki günlerde küresel piyasalarda İspanya konusundaki gelişmeler izlenecek” diyen Fertekligil, yurt dışı gelişmelerin daha önde olacağı mesajını veriyor.
Önümüzdeki hafta Endekste 66.000 seviyesi, yani 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kapanışların gerçekleşmemesi halinde ilk etapta 65.000-64.500 seviyelerinin destek olacağını söyleyen Integral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, “Endeksin 66.000 üzerinde tutunması halinde ise 67.500/68.600 direnç seviyelerinin tekrar görülebileceğini düşünüyoruz” diyor.

Yıırt dışında Almanya Borsası’nda (DAX) ve Amerikan borsasında (Dov JI) yükselişlerin olabileceği tahmininde bulunan Karabulut, endeksin yurt dışına paralel hareket edebileceğini söylüyor, tleriki günlerde Suriye’nin tekrar gündeme gelebileceğini anlatan Karabulut, sözlerine şöyle devam ediyor: “Tezkerenin de kabulü ile İMKB’nin bu konuya hassasiyetinin daha da artabileceğini düşünmekteyiz. Endeks bu negatif etkenlerin haricinde 67.000 seviyesinin üzerinde tutunması ile pozitif eğilimine devam edebileceğini düşünüyoruz ama politik risklere dikkat edilmeli.”

  Gezi Parkı Eylemleri ve Piyasalar

13 ŞİRKET VAR

Piyasalarda beklentiler bu yönlüyken, İMKB’de alternatif pazarlar son dönemde dikkat çekiyor. İMKB’de eskiden ulusal, bölgesel ve gözaltı pi-yasalan varken şimdi gelişen pazarlar, kurumsal pazar gibi farklı platfomılar oluştu. Bunlara bir yenisi olarak da kısa dönem önce Serbest İşlem Platformu (SlP) eklendi. SlP’te işlemlere, Os-tinı Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme hissesiyle 10 Mayıs 2012 itibariyle başlandı. Şu anda SlP’te 13 şirket bulunuyor ancak bu pazara yeni şirketlerin de gelmesi tekleniyor. Çünkü SPK toplamda 83 şirkete SlP’te işlem görebilmeleri için izin verdi. SİP’e giren hisselerde ilk işlem yapılana kadar serbest marj uygulanıyor. İlk işlemden sonra serbest marj değil seanslık yüzde 25 tavan taban uygulaması yapılıyor. SlP’te işlemler, hisse senetleri piyasası pazarlarındaki seans saatleri içinde gerçekleşiyor ve ‘tek fiyat sistemi’ uygulanıyor.

FİYAT HAREKETLERİNE DİKKAT

Tüm bu nedenlerden dolayı analistler bu platformda yatırım yapacaklara uyarılarda bulunuyor. Metro Yatırını Kurumsal Finansman Araştırma Uzmanı İsmail Mercankaya, mevcut durumda SlP’teki şirketlerin hisse değişimlerinin çok fazla volatil olduğunu çünkü bu pazardaki hisselerde-doğm fiyatlama mekanizmasını sağlayacak arz-talep dengesinin henüz oluşmadığını söylüyor.

İsmail Mercankaya, SlP’te daha çok risk iştahı yüksek olan yatırımcıların, hisse senedi portföylerininmaksimum yüzde 25’i ile işlem yapmalarının uygun olacağını söylüyor.

Gedik Yatırım Araştırma Analisti Serap Kaya da bu platformda yatırım-cılann riskleri mutlaka göz önüne alması gerektiğini söylüyor.Kaya, etkin bir piyasada fiyat hareketinin temel veriler ve hisse beklentileri ile desteklenmesi gerektiğini anlatıyor.

RİSKİ YÜKSEK

Yatırımcıların SlP’te yatırım yaparken sadece yukarı yönlü sert hareketleri referans almamalarını tavsiye eden Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal, bu şirketlere SPK kararı sonrası İMKB tarafından mali ve hukuki bir inceleme yapılmadığını kaydediyor. Bu nedenle şirketin düzenlemelere aykırı hareketleri halinde yatırımcılar imzaladıkları risk bildirim formunda da belirtildiği gibi olası zararlarından dolayı SPK ve İMKB’yi sorumlu tutatmıyor.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir