Anasayfa / Şirket Haberleri / Sütaş entegre modelle kişi başına geliri artırdı

Sütaş entegre modelle kişi başına geliri artırdıSütaş entegre modelle kişi başına geliri artırdı

Sütaş’ın Orta Anadolu Sütçülük Projesi – Aksaray Entegre Tesisleri, 2011 yılında Aksaray’da kişi başına yıllık geliri ortalama bin 400 lira artırdı. Aksaray ve çevre illerin ekonomisine 2011 yılında sağladığı 900 milyon lira katkı ile birlikte Sütaş Aksaray Tesisleri‘nin kuruluşundan bugüne bölge ekonomisine katkısı 2.1 milyar liraya ulaştı. 2012-2020 döneminde, Sütaş’ın bölgeye 14.6 milyar lira daha katkı sağlaması bekleniyor.

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erinç Yeldan başkanlığında, Kalkınma Bakanlığı İzleme, Değerlendirme ve Araştırma Dairesi Başkanı Kamil Taşçı ve Kalkınma Bakanlığı İzleme, Değerlendirme ve Araştırma Dairesi Planlama Uzmanı Mehmet Emin Ozsan’m katılımıyla oluşan ekibin hazırladığı ‘Sütaş Aksaray Entegre Tesisleri Yatırımının Ekonomik Etki Analizi’ raporu tamamlandı. Sütaş’ın, Aksaray ili ve çevresine sosyo-ekonomik etkilerinin ölçümlendiği raporda, Bölgesel Hesaplanabilir Genel Denge Modeli kullanıldı. Rapora göre, bin kişiye doğrudan, 17 bin kişiye dolaylı istihdam sağlayan Sütaş Grubu’nun Aksaray gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) içindeki payı 2011 yılında yüzde 14’e ulaştı. 2012-2020 döneminde Sütaş Grubunun bölge ekonomisine toplam 14,6 milyar lira katkıda bulunması ve Aksaray ekonomisi içerisindeki payının yüzde 20’ye kadar çıkması bekleniyor.

Ottan sofraya

Sütaş’ın, ‘Doğal Lezzeti’nin güvencesi olan ‘Ottan Sofraya’ entegre iş modeli kapsamında gerçekleştirilen Orta Anadolu Sütçülük Projesi – Aksaray Entegre Tesisleri, eğitim merkezi, uygulama çiftliği, damızlık yetiştirme çiftlikleri, yem fabrikası, süt ürünleri fabrikası, geri kazanım ve enerji tesislerinden oluşuyor. Tesislerin tam kapasiteye ulaşması ile birlikte yılda 460 milyon litre süt, 200 bin ton yem, 1500 adet damızlık, 4500 kw/saat elektrik enerjisi üretilmesi ve başta Aksaray olmak üzere bölgede yer alan 17 ilde yaşayanların gelirlerini etkileyecek sonuçların ortaya çıkması bekleniyor.

Bölgesel kalkınma stratejisi
Sütaş Grubu Başkanı Muharrem Yılmaz, sütçülük faaliyetinin refahın geniş kitlelere yayılmasını sağladığını söyleyerek, “Sütün iyiliklerini ve bereketini yaymayı misyon olarak benimsemiş Sütaş ailesinin yıllardır samimiyetle, i-nançla, tutkuyla sürdürdüğü sütçülük faaliyetlerinin yarattığı etkileri ortaya koyan ve ‘Sütaş Orta Anadolu Sütçülük Merkezi – Aksaray Entegre Tesislerinin, Aksaray ili ve çevresine yönelik ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel etkilerini somut veriler ışığında ve bilimsel bir metodoloji ile inceleyen bu raporu kamuoyuyla paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diyor.

Yılmaz, Orta Anadolu Sütçülük Projesinin bölgesel kalkınma stratejilerinin güzel bir uygulama örneği, üniversite-sanayi işbirliğinin başarılı bir modeli ve aynı kaderi paylaşan üreticiler ile sanayinin ortak eseri olduğunu ve bunun sürdürülebilir, bütünlüklü bir kalkınma etkisi yaratacağına yürekten inandığını söylüyor.

  PTT, Türkiye’nin ilk LPG Firması İpragaz için 50. Yılında 50.000 Adet Pul Bastı.

180 litreden 560 tona çıktı

Sütaş’ın Aksaray Entegre Süt Tesisleri’ni kurmasının ardından bölgede büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını belirten Yılmaz, şöyle devam ediyor:

“Biz Aksaray’a ilk geldiğimizde şehirde hayvancılıkla uğraşanların toplam süt üretimi 180 litreyken, 1-1,5 yıl gibi bir sürede bu rakam 560 tona çıktı. İşletmeler aynı zamanda kendisini kurumsallaştırdı, teknolojik olarak geliştirdi. Ahırına bilgisayar alarak, ineklerin verimliliğini ölçmeye başladı. Bu yüzden süt ve süt ürünleri sektörü bir devlet politikası olarak acil gelişime ihtiyaç duyan bölgelerde kullanılabilir. Hemen çevresinde kümelenmeler oluşuyor. Şu anda Aksaray haricinde 17 ilden süt alıyoruz. Her ay oralara süt bedelleri ödeniyor.”

Türkiye’deki kişi başı süt tüketiminin 180 litreye ulaştığını Sayılarla Sütaş Aksaray tesisleri

•    Sütaş Aksaray Entegre Tesisleri’nin toplam yatırım bedeli 112 milyon dolara ulaştı.
•    144’ü kadın 807’si erkek olmak üzere toplam 951 kişi istihdam ediliyor. Ayda 1,9 milyon lira net ücret ödeniyor.
•    Yılda 460 milyon litre süt işleme kapasitesine sahip.
•    Yüzde 70 kapasiteye ulaşıldı ve günde 900 bin litre süt işleniyor.
•    2011 yılının ilk 5 ayında Aksaray Fabrikası’ndan üreticilere 97 milyon lira süt bedeli ödendi.
•    Yılda 200 bin ton yem üretiliyor.
•    Damızlık çiftliklerinde 2200’ü sağmal olmak üzere, toplam 4 bin 200 adet hayvan bulunuyor.
•    2 yıl içerisinde 5 bin sağmal, toplam 10 bin adet hayvan varlığına ulaşılması hedefleniyor.
•    Hayvan gübrelerinden elde edilen biyogazdan saatte 2 bin 200 kw elektrik enerjisi üretmek üzere yapılacak yatırımlar bu yılsonunda tamamlanacak. Üç yıl içerisinde bu kapasitenin 4 bin 500 kw/saate çıkartılması planlanıyor.
söyleyen Muharrem Yılmaz, bundan 10 yıl önce bu rakamın 100 litre civarında olduğuna dikkat çekiyor. Büyük bir yol alındığını ancak buna karşın kat edilen yolun hala yetersiz olduğunu belirten Yılmaz, “Gelişmiş ülkelerde kişi başı süt tüketimi 350 litre. Ben, bunu içime sindiremiyorum, aklımdan çıkaramıyorum. Bizim de süt üreticileri olarak 2023 hedefimiz Türkiye’deki kişi başı süt tüketimini 350 litreye çıkarmak olsun. Biz de Sütaş olarak, yıllık 13.5 milyon litre olan üretimimizi 25 milyona çıkaracağımıza söz veriyoruz. Devlet yetkililerinden bazı taleplerimiz var” diyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir