Anasayfa / Şirket Haberleri / Tab Gıda’nın Büyüme Stratejisi

Tab Gıda’nın Büyüme StratejisiCaner Dikici

Satış ve pazarlamada büyüme stratejileri belirli çerçevelerle sınırlıdır. Her şirket de hemen hemen aynı büyüme stratejisini kullanır. Şirketlerin farklılaştığı konular genellikle reklam ve tanıtım faaliyetlerinde daha ön plandadır.

Bazı şirketler ise büyümek için büyük riskleri göze alır. Ama bu riskli strateji bir tutarsa da, büyüme her yıl devam edebilir. Söz konusu duruma örnek gösterebileceğimiz şirketlerden biri Tab Gıda. Burger King, Sbarro, Popeyes ve Aı by’s’in Türkiye’deki master franehise olarak tüm haklarına sahip olan şirket, gıda perakendesinin en güçlü markalarıyla 1995 yılından beri faaliyet gösteriyor. Bünyesine son yıllarda kattığı Popeyes, Sbarro ve Arby’s ile de iyi bir çıkış yakalayan Tab Gıda, 2011 ’i çok iyi rakamlarla kapatmayı başarmış. Geçen yıl yarattığı 87 milyon fış sayısı ile 160 milyon kişiyi restoranlarına çekmeyi başarmış. Şirket 979 milyon TL de ciro yapmış.

Yayıl ve reklam yap
Burger King’in marka bilinirliği Türk tüketicisi için oldukça yüksek. Zaten şirketin bünyesinde bulunan 621 restoranın yansına yakını Burger King’e ait. Popeyes ve Sbarro pazarda daha yeni. Ancak bu iki markanın büyümesi de hızlı. Tab Gıda Genel Müdürü Ca-ner Dikici, 2011 rakamlarını veriyor: “Ciromuz yüzde 20, fış sayımız yüzde 10 arttı.

Üç markamız çift haneli büyüme gerçekleştirdi. Toplamda 150 yeni restoran açtık.” Peki bu hızlı büyümenin ardında nasıl bir sistem var? Dikici, başarılarını iki kategoride ölçtüklerini söylüyor:

“Biz başarımızı iki kategoride ölçüyoruz. Mevcut restoranların fış sayısına göre restoranların ne yaptığını ölçüyoruz. Bir de şirket kaç restoran açtı ona bakıyoruz. Örneğin Arby’s 2010’da geldi bize, 8 restoranı vardı. Şu anda 30 restoranı oldu. Toplamda 150 restoran az buz bir rakam değil.”

  Şimşek Bisküvi 2013'te 200 Milyon Paket Kruvasan Satmayı Hedefliyor

Tab Gıda’nın büyüme stratejisi şöyle: “Önce restoranlar açarak yaygınlığını artır. Sonra reklamını yap, sonra karlılığına bak.” Ancak bu çok riskli bir büyüme. Dikici ise bu riskli büyümeyi şöyle yorumluyor: “Çok riskli ama bu çok başarılı olan bir teknik. Yıllardan beri hep aıtu ciromuz. Başarısızlığa uğramadı bu strateji.”

ABD, SÜPER SİZE’I KALDIRIYOR

Tab Gıda’nın 2012 büyüme hedefi de yüksek. 90 milyon dolarlık yatırımla restoran sayısında yüzde 30, ciroda yüzde 20, fiş sayısında ise yine yüzde 10 oranında bir artış hedefliyor. Geçen yıl Türkiye’de 160 milyon kişi sadece Tab Gıda’nın restoranlarında yemek yemiş. Tab Gıda, yılda 120 milyon adet hamburger ekmeği kullanıyor. Türkiye’de kesilen 475 bin tonluk büyükbaş hayvanın yüzde 7’sini yine Tab Gıda alıyor. Peki Türkiye’deki fast food anlayışında bir değişiklik var mı? Dikici, “Bu bir ana öğün. Kesinlikle ara öğün değil. Biz ürünlerimizde yağ ve tuz kullanım oranlarımızı azaltıyoruz” diyor. Dikici’den öğrendiğimize göre, dünyada da fast food konusunda atılan önemli adımlar var. Özellikle ‘süper size’ konusunda ön planda olan ABD’de şimdi mönüler küçültülüyormuş.

Özge Yavuz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir