Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Tabletler hakkında şeytani düşünceler

Tabletler hakkında şeytani düşünceler

Tabletler hakkında şeytani düşünceler

SON yazımızda değindiğimiz Fatih projesi ve dağıtılacak tabletlerle ilgili bazı şeyler daha söylemek istiyorum. Fakat öncesinde konuyla ilgili bir düzeltmeyi sîzlerle paylaşmak istiyorum. Tabletlerin maliyetinin 100 ile 200 TL arasında olacağını belirtmiştik. General Mobile yöneticilerinin bana gönderdiği bilgi notunda, mevcut şartlarda ülkemiz için belirttiğim fiyat aralığında tablet üretiminin mümkün olmadığı, birim maliyetin 350 TL’nin altına düşe-meyeceği belirtiliyordu. Zaman içinde üretime sağlanacak kolaylıkların netleşmesiyle benim söylediğim rakamlara yak-laşılabileceği de bilgi notuna eklenmişti. Eksik bilgilerimizi de giderdikten sonra Fatih projesiyle ilgili bir başka konuya değinmek istiyorum…

Milli Eğitim Bakanlığı bu tabletleri dağıttıktan sonra takibini nasıl yapacak? Yani demek istediğim o ki tablet verilen öğrencinin maddi durumu iyi değilse ve o öğrenci veya ailesi tableti satarsa ne olacak? Milli Eğitim Bakanlığı’nın bununla ilgili bir önlemi var mı? Bu noktada velilerden özür diliyorum. Herkes böyle yapacak demiyorum. Fakat sayısı az da olsa bu tür olaylar yaşanabilecek. Bunun da önleminin alınması gerekir diye düşünüyorum.

Problemi söyledik, hadi bir çözüm önerisi de sunalım. Bu proje dahilinde sınıflarda akıllı tahtalar olacak. Tabletler o akıllı tahtalardan belli periyotlarla akti-vasyon alacak. Okul harici mekanlarda bu tabletler en fazla ben diyeyim üç, siz diyin beş gün aktivasyon olmadan çalışabilir olsun. Şubat ve yaz tatili günleri de bir şekilde sisteme eklenebilir. Ben yazılımcı değilim. Fakat yazılımla bu problemin önüne geçilebilir. Bunu biliyorum.SERVİS İŞİ NASIL OLACAK?

Peki bu tabletlerin kullanımları esnasında meydana gelecek muhtemel kazalar nasıl telafi edilecek? Öğrenci tableti yere düşürdü diyelim. Ciddi hasar var. Mevcut şartlarda bir elektronik cihazla ilgili bugün hangi teknik servise gitseniz bir haftadan önce sonuç alamıyorsunuz. Hele di-züstü bilgisayarlarda bu süre bir ayı geçebiliyor. Bu projeyle ilgili ihale şartnamesinde teknik servisle ilgili standart bilgiler yer alıyorsa ileride çok eğleneceğiz demektir.

Her yıl 4 milyon tablet dağıtılacak.

Üstelik çocuk ve gençlere… Olabilecek muhtemel arıza ve kazaları düşünebiliyor musunuz? Düşürebilir, kaybedebilir… Normal şartlarda üreticiler her zaman yüzde 1 teknik servis payı koyar. Hadi biz iyimser olalım ve imkansızı isteyerek binde 1 diyelim. Her bin cihazdan birinin teknik servise gittiğini düşünürsek 4 milyonda 4 bin tabletin teknik servise gideceğini tahmin etmek zor değil. Yüzde 1 üzerinden hesaplarsak 40 bin tablet demek. Kullanıcı kitlesinin yaşı dikkate alındığında siz bu rakamları daha da yukarı çekin. Tamamı dağıtıldığında 160 bin tablet gibi muhteşem bir teknik servis rakamı ortaya çıkıyor. Tüm bunlardan hareketle şartnamelerin bunlara göre yeniden revize edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Tabletlerin teknik serviste ne kadar kalacağı çok önemli. Şayet bir ayı bulan süreler söz konusu olursa tableti teknik serviste olan öğrenci ne yapacak? Yedek tablet sağlanacak mı? Sağlanacaksa hangi oranda olacak? Tableti teknik serviste olan bir öğrencinin kullandığı yedek tablet de teknik servislik olursa ne olacak?

Daha akla buna benzer bir sürü soru geliyor. Bu projeyi hazırlayanların tüm bunları da hesapladığına inanmak istiyorum. Yoksa ilerleyen zamanda bu tablet konusundan medyaya çok haber çıkacak.

Tüm bunları niye mi yazdım? Böyle büyük bir projenin başarıya ulaşması en büyük arzum. Çocuklarım adına çok heyecanlanıyorum. Fakat yaşanabilecek yol kazaları şimdiden öngörülüp ona göre tedbir alınmalı. Yoksa pire için yorgan yakan aymaz durumuna düşeriz.

MUSA SAVAŞ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir