Anasayfa / Sağlık Haberleri / Tarçınlı çay içmek kan şekerini düzenler

Tarçınlı çay içmek kan şekerini düzenlerSınavdan bir hafta önce başlayıp kahvaltıda tarçınlı çay içmek kan şekerini düzenler, konsantrasyonu artırır. Haftada üç kez balık yemek ise gençlerin hafızasını güçlendirir!

17 Haziran’daki üniversite sınavına hazırlanan gençler; özellikle sınav haftasında dengeli beslenmeye özen gösterirlerse, çok daha başarılı olabilirler. İşte, Medical Park Göztepe Hastanesi’nden diyet uzmanı Gizem Keservuran’ın gençlere önerileri:
Beynin enerji ihtiyacını karşılayacak en önemli öğün kahvaltıdır. Sabah kahvaltı yapılmazsa; beyin fonksiyonları için yeterli enerji oluşmaz. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılamada azalma görülebilir.

GÜNAŞIRI BİR YUMURTA
Kahvaltıda günaşırı bir yumurta tüketilmeli. Yine kahvaltıda kahve yerine, mate çayı içilmeli. Mate; zencefil, karanfil, tarçın ve limon dilimi ilave edilerek demlenebilir. Tarçın kan şekerini düzenler, konsantrasyonu artırır. Bu nedenle tarçınlı çay içilmesi de önerilir.
Şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü basit karbonhidratlar; kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için, beynin şeker ihtiyacını karşılamaz. Bu hipoglisemiye sebep olur, dolayısıyla dikkat dağınıklığına yol açabilir.
SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE…
EVDE YİYİN: Öğrenciler, herhangi bir gıda zehirlenmesine karşı, mutlaka evlerinde, taze gıdalarla hazırlanmış yemek yemeli.
GAZ YAPICILARDAN UZAK DURUN: Gaz problemi oluşturabilecek kuru baklagil, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur pilavı, kısır, mercimek köftesi gibi besinler kesinlikle tüketilmemeli.
MİDENİZİ KORUYUN: Mide rahatsızlıklarına sebep olabilecek kızartma gibi ağır yiyeceklerden de uzak durulmalı.

EKİNEZYA GRİPTEN KORUYOR
Sınava hazırlanan gençlerin grip olmamaları için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları gerekir. Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir.

BİR TANE MUZ
Eğer kabızlık şikayeti yoksa; her gün bir tane muz tüketilmeli. Muz; hem mutluluk hormonunun salgılanmasını tetikler, hem de zengin potasyum kaynağıdır. Dikkat dağınıklığını engeller.
Sınava bir hafta kala, haftada üç-dört gün mutlaka balık yenmeli. Balık hafızayı güçlendirir, öğrenmeyi ve konsantrasyonu artırır.

  Kafa Nakli Ameliyatı Sizce Mümkünmü?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir