Anasayfa / Kültür Sanat / Tarihi kültürel miras Yıldırım’da canlanıyor

Tarihi kültürel miras Yıldırım’da canlanıyorTarihi ve kültürel mirasına sahip çıkma bilincinin gelecek kuşaklara taşınması amacıyla başlattığı projelen, tüm hızıyla sürdüren Yıldırım Belediyesi, geleceğin modern kentini inşa ederken geçmişten kopmamayı da başarıyor.

Tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkma bilincinin gelecek kuşaklara taşınması amacıyla başlattığı projeleri, tüm hızıyla sürdüren Yıldırım Belediyesi, geleceğin modern kentini inşa ederken geçmişten kopmamayı da başarıyor. Yıldırım Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasımızı koruma ve yaşatma projeleri kapsamında Yıldırım’da bulunan bir çok tarihi eserin restorasyon çalışmalarını tamamladı. Balabanbey Kalesi, Molla Yegan Medresesi, Tarihi ipekçilik Tohum Mektebi, tarihi çeşmeler gibi yapıların restorasyon çalışmaları tamamlanarak, Yıldırım’da yeniden hayat buldu.

yildirim
Cumalıkızık da ki restorasyon çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. 3.Bin Yılda Yaşayan Osmanlı Köyü Cumalıkızık projesi kapsamında Bursa il Özel idaresi, Bursa Mimarlar Odası ve Yıldırım Belediyesi’nin işbirliği ile Bursa’nın gözbebeği Cumalıkızık’da evler yenileniyor, gelecek nesillere özünü kaybetmeden aktarılıyor. Ayrıca BEBKA desteği ile “Zaman Tünelinde Kaybolmayan Tarih Bekçileri” projesiyle de Cumalıkızık’ın turizm açısından kalkınması ve gelişmesi noktasında da yine Yıldırım Belediyesi tarafından bir dizi çalışma gerçekleştirildi. Yıldırım sınırları içinde bulunan ve Bursa için önem arz eden, tarihi yapıları gezerken güzergâhı belirlemek amacıyla düzenlenen “Tarihi Yaya Aksı” ile Bursa’da bulunan tarihi ve kültürel değerlerin minyatürlerinin bulunduğu “Minia Yıldırım” yerli ve yabancı turistin hizmetinde. Bursa’nın en eski yerleşim birimlerinden olan Yıldırım’da ecdatlarımızın bizlere miras bıraktığı tüm yapılar, onarılıp bakımları yapılmaya devam ediyor. Yıldırım’daki tarihi yapılar korunarak, gelecek nesillere aktarılıyor.
Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir