Anasayfa / Ekonomi-Finans / Tarım Teşvikleri ve Tarım Destekleri 2015

Tarım Teşvikleri ve Tarım Destekleri 2015
En yeni tarım teşvikleri

Tarımda ekim dönemi başladı. Hayvancılık, yem, meyve, sebze, arıcılık yani tarım kesiminin tüm taraflarının gözü kulağı bu kararnamedeydi. 2015 yılı tarım desteklerini belirleyen kararname çıktı. Tarımsal sektörlere 10 milyar TL destek verilecek…

TARIM her ülkede en stratejik sektörlerin başında gelir. Türkiye’de de durum farklı değil. Son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren tarım sektörü 62 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Coğrafi olarak şanslı bir ülkedeyiz. Ülkenin dört bir yanında her türlü sebze, meyve hayat buluyor. Birçok meyve cinsinde dünyanın sayılı üreticileri arasmdayız, hatta lideriyiz. Hayvancılıkta hem et, hem süt alanında son yıllarda ciddi sıçramalar yaşanıyor. Balıkçılıkta dünyaya kafa tutmaya başladık. Domates, biber, patlıcan, salatalık gibi birçok sebzede dünyayı doyuruyoruz. Kiraz, elma, çilek, fındık, incir, üzüm, narenciye gibi birçok meyve üretiminde ya lideriz ya da ilk üçteyiz. Tarım sektöründe kendi kendine yeten bir ülkeyiz. Birçok üründe net ihracatçıyız. Tarımsal üretimde dünyanın 12’nci büyük ekonomisiyiz.

tarim kredisi

10 MİLYAR TL’LİK KAYNAK

Tarımdaki bu gelişmeler elbette tesadüf değil. Başarının iki ayağı var. Çiftçinin, tarım kesiminin gayreti ve devlet destekleri başarının iki temel unsurunu oluşturuyor. Devlet bu büyüklüğe ulaşmak için hayvancılıktan balıkçılığa, meyvecilikten sebzeciliğe, etten süte birçok alanda destek veriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal üretimi artırmak için bu yıl da kesenin ağzını açtı. Geçen hafta açıklanan kararnameye göre tam 10 milyar TL kaynak ayrıldı. Şimdi bu kararnamenin uygulama yönetmelikleri hazırlanıyor. Kısa sürede yönetmelikler de çıkınca bu para yıl içinde belirli bir takvimde tarım kesimine dağıtılacak.

Net rakamlar yönetmelik açıklanınca ortaya çıkacak. Desteklerden aslan payını yine fark ödemeleri ve prim destekleri alacak. Geçen yıl 17 ürüne toplam 3.2 milyar TL ödenmişti. Bu yıl da en az bu rakam verilecek. İkinci büyük pay ise hayvancılık sektörünün olacak. 2.7 milyar TL’nin üzerinde bir kaynak aktarımı olacak. Toprak analizi, gübre ve mazot desteklerinin de yer aldığı alan bazlı desteklerin bütçesinin ise yine 3 milyar TL’ye yaklaşması bekleniyor. Para Dergisi olarak 2015 yılı desteklemelerinin tüm ayrıntılarını sizler için derledik. İşte 2015 yılında tarımı uçuracak destekler…mazot tarım-2 tarım-3 tarım-4 tarım-5 tarım-6 tarım-7 tarım-8

GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİ

Bakanlar Kurulu kararına göre, bu yıl çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) dahil olan çiftçilere dekar başına 2.5 TL toprak analizi desteği ile mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak. Mazot destekleme ödemeleri için ortalama yüzde 5, gübre destekleme ödemeleri için de yüzde 10 artış sağlandı. Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında dekar için 3.3 TL mazot, 4.75 TL de gübre desteği verilecek. Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında dekar için 4.85 TL mazot, 6.6 TL gübre; yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için dekara 7.9 TL mazot, 8.25 TL gübre desteği verilecek. Bu yıl sözleşmeli yağlık ayçiçeği, aspir, kanola ve soya fasulyesi üretimi yapanlara fark ödemesi desteğine ilave olarak dekar başına yüzde 50 artışla 15 TL ödenecek.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir