Haberler

Tarım ve Hayvancılık İle Uğraşan Kobilere 106 Milyon Euro Hibe

42 il için 106 milyon euro hibe hazır 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) fonlarıyla tarım ve hayvancılık konusunda faaliyet gösteren KOBİ‘lere 106 milyon 20 bin euro hibe vermeye hazırlanıyor. Bu hibenin, aşağıda belirtilen 42 ilde faaliyet gösteren KOBİ’lere 2013 yılına kadar dağıtılması planlanıyor:

Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, İsparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat, Ağrı, Aksaray, Ankara Ardahan Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Mersin, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Muş, Nevşehir, Uşak, Karaman. Et işleme tesisi, besicilik, meyve-sebze bahçesi, meyve-sebze işleme tesisi ya da pazarlama birliği, arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, yerel ürünler, el sanatları, kültür balıkçılığı ve kırsal turizm gibi çok sayıda alan hibeden yararlanabilecek. Ancak her il sadece TKDK tarafından belirlenen faaliyet alanlarında bu hibeleri kullanabilecek. Örneğin Afyonkarahisar, et-süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile yatırımının yanı sıra kültür balıkçılığı için bu hibeden faydalanabiliyor. Diğer alanlardaki faaliyetler hibe kapsamına girmiyor. Her bir KOBİ, en fazla dört projeyle hibe kredi için başvurabiliyor.
Son 10 yılın rekoru kırıldı

2011 yılı ocak ekim döneminde traktör üretimi yüzde 53 artarak 38 bin adet oldu. Otomobil Sanayicileri Derneği’nin [OSD] raporuna göre aynı dönemde 29 bin 313 adet traktör satıldı. 2010’da ise Türkiye’de toplam 21 bin 390 adet traktör satılmıştı. Böylece son 10 yılda traktör satışlarının en yüksek seviyesine bu yıl ulaşıldığı görülüyor. Traktör ihracatı ise yüzde 11 azalarak 7 bin 224 adede geriledi. Geçen yıl aynı dönemde 8 bin 121 traktör ihraç edilmişti.

Koç Grubu’na bağlı Türk Traktör, Türkiye’deki ilk üretici şirketlerden biri. New Holland ve Case markalarını üreten şirket, Amerika dahil 5 kıtaya ihracat yapıyor. Hattat Holding de Universal, Valtra ve Hattat markalarıyla üretim yapıyor. Uzel Massey Ferguson, Arçelik Fiat,

Başak Steyr, Erkunt da kendi ismiyle Türkiye’de traktör üretimi yapıyor. Estrak, 2006 yılında Hindistan’ın Farmtrac marka traktörlerinin üretim ve montajına başlamıştı. Karacabay ise Landini marka traktörlerin üretim ve montajını gerçekleştiriyor.

Bozok Traktör de Hindistanlı Tafe marka traktörlerin üretim ve montajını yapıyor.

İtalya’dan Same, Lombardini, Landini, Lamborghini, Goldoni, Carraro; Almanya’dan Claas, Deutz, Fendt; ABD’den Ford, John Deere, Inter ve İngiltere’den McCormick, Leyland ve Holden, Türkiye’ye ithal olarak gelen traktör markaları arasında. Türkiye’ye Güney Kore’den Kioti ve LG, Polonya’dan Ursus, Çek Cumhuriyeti’nden Zetor, Sırbistan’dan IMT, Hindistan’dan Farmtrack, Mahindra, Tafe; Japonya’dan Shibaura, Kubota ve İran’dan ITM Co. marka traktörler de ithal ediliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu