Ekonomi Haberleri

Tarım ve Hayvancılık İşlerini IFC Kredisiyle Büyüttü

Ali Hoca Köyü’ne kredi geldi

Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Ali Hoca Köyü’nde tarım ve hayvancılıkla uğraşan Uğur ivgen, işlerini IFC kredisiyle büyüttü. Bu krediyle Yapı Kredi sayesinde tanıştığını söyleyen İvgen, “Böylece piyasaya göre çok daha cazip şartlarla kredi kullanabildim” diyor…

KUŞAKLAR boyunca çiftçilik ve hayvancılık yapan bir aileden gelen Uğur İvgen, Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Ali Hoca Köyü’nde yaşıyor. Köyün adeta bekçiliğini yaptığını söyleyen İvgen, buna neden olarak Ali Hoca Köyü’nün giderek azalan nüfusunu gösteriyor. Büyük şehirlere göçler sonucunda nüfus son verilere göre 60 haneye kadar inmiş durumda, İvgen’in ifadesine göre köyden ayrılıp sadece İstanbul’a yerleşenlerin sayısı bile 250 kişiye ulaşmış. Kısacası göç veren tüm köyler gibi Ali Hoca Köyü de iyice küçülmüş.

Buna karşın Uğur İvgen, köyünden ayrılmayı hiç düşünmemiş. Hatta toprağına ve köyüne yatırım yapmak için bıkmadan usanmadan çalışmış. Atadan kalan yaklaşık 350 dönüm büyüklüğündeki arazisinde pancar hariç, ayçiçeği, buğday, arpa, nohut, mercimek gibi çok sayıda ürün yetiştirmenin yanı sıra bunu geliştirmenin yollarını da aramaya başlamış.İvgen, tarımın yanı sıra süt ve besi hayvancılığı da yapıyor. Zaman zaman sürüsündeki büyükbaş hayvan sayısının 40’ı aştığını ifade ediyor.

Evet, bir yandan tarım bir yandan da hayvancılıkla uğraşan İvgen, bu işleri yapmaktaki en büyük sorunun finansman olduğunu belirtiyor. Özellikle yeni ürün ekimi ve hasat dönemine kadar geçen dönemde ailenin ve işin gerektirdiği ihtiyaçları karşılayabilmek için nakit ihtiyacı duyduğunu, bu yüzden bankalarla sık sık bir araya geldiğini anlatıyor. Malum, neredeyse tüm bankaların tarım sektöründe çalışanların ihtiyaçlarına yönelik ürünü var. İvgen, söz konusu ihtiyaçlarını karşılamak için Yapı Kredi’yi seçmiş. Son dört yıldır tüm bankacılık işlemlerini Yapı Kredi üzerinden yaptığını ifade eden Uğur İvgen, “Ben çok şanslıyım. Yapı Kredi olmasa dayanamazdım herhalde. Bankam bana yeni kapılar açtı” diyor.

“KOMŞULARIMA DA ÖNERİYORUM”

Yapı Kredi’nin önerisiyle Dünya Bankası yan kuruluşu Uluslararası Finans Kuruluşu’ndan (IFC) kredi kullanan İvgen, sağladığı ek kaynakla besi ve süt ineği alımı yaptığını belirtiyor. Aynı kaynağı tarıma yönelik zirai ilaç, tohum hatta mazot harcamalarında yani tarlasını ekebilmek için de kullandığını ifade ediyor. Tarım ve hayvancılıkla ‘ uğraşan herkesin bankaların cazip faizli kredilerini ve desteklerini takip ettiğini söyleyen ivgen, Yapı Kredi’nin farkını ise şöyle anlatıyor:
“Yapı Kredi’nin önerdiği IFC’den sağlanan kredinin şartları piyasadaki diğer kredilere göre çok daha cazip. Bu yüzden bankam önerince hemen kabul ettim. Bu krediyle gerek tarım gerekse hayvancılık konusundaki faaliyetlerimizi finanse ettik.

işim nedeniyle haftada birkaç kez Zile’ye gidiyorum. Her gittiğimde mutlaka bankama uğrayıp bir çaylarını içiyorum. Orada güler yüzlü ve ihtiyaçlarımızla çok ilgili bir ekip var. Ayrıca her uğradığımda bilgi sahibi oluyorum. Danıştığım her konuda yanıt alabiliyorum. Köyde traktör almak isteyen veya nakit ihtiyacı olan tüm komşularıma da Yapı Kredi’yi öneriyorum.”

Para DergisiEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu