Haberler

Tarlabaşı dönüşümü çıkmaz sokağa girdi!

Tarlabaşı dönüşümü çıkmaz sokağa girdi!

Beyoğlu Belediyesi tarafından geliştirilen Tarlabaşı Yenileme Projesi, İstanbul’un en iddialı kentsel dönüşüm projesi. Projenin 278 binayı kapsayan birinci etabında yapılacak yenilenme çalışmalarının ihalesini Çalık Grubu’na bağlı GAP İnşaat kazanmıştı. Ancak belediyenin kamulaştırma tebligatına karşı mülk sahiplerinin dernek kurarak dava açmaları ve projenin iptalini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmeleri, projeyi tam bir çıkmaza soktu.Sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin en iddialı kentsel dönüşüm projesi olan Tarlabaşı Yenileme Projesi, 2007 yılında Çalık Grubu’na bağlı GAP İnşaat tarafından ihale yoluyla üstlenilmişti. İhalenin üzerinden dört yıl geçmesine karşın projenin hayata geçirilmesi konusunda düğüm hala çözülemedi.

Tarlabaşı Yenileme Projesi kapsamında 278 binayı kamulaştırıp restore ettirmek isteyen Beyoğlu Belediyesi, mal sahiplerine kamulaştırma tebligatı göndermişti. Ancak uygulamanın haksız olduğu ve mal sahiplerine mallarına karşılık ucuz fiyat verildiği gerekçesiyle önce Tar-labaşı Mülk Sahipleri ve Kiracıları Kalkındırma ve Sosyal Yardımlaşma Demeği’ni kuran 150 mülk sahibi, projenin iptaline yönelik bir dava açmıştı. Hatta bu dava ile yetinmeyen mülk sahipleri projenin iptalini Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi’ne (AIHM) götürmüşlerdi.

Tarlabaşı Projesi’nin iptalini konu alan davanın Danıştay’da olduğunu söyleyen Tarlabaşı Mülk Sahipleri ve Kiracıları Kalkındırma ve Sosyal Yardımlaşma Demeği Başkanı Ahmet Gün, “Dava Danıştay’a gideli 7-8 ay oluyor, her an bir karar çıkabilir. Bize yapılan haksızlığı önleyecek bir karar çıkmasını umuda bekliyoruz” diyor.

GAP İnşat üstlendi

Mart 2007’de yapılan ihaleyle Çalık Grubu’na bağlı GAP İnşaat’a verilen proje kapsamında, Tarlabaşı Caddesi’nden Taksim’e doğru çıkarken, sol tarafta kalan Beyoğlu Emniyet Amirliği ile Keresteci Recep Sokak arasındaki alanın yenilenmesi planlanıyordu.

Projeye göre, GAP İnşaat 21 bin metrekare alanda, 63 bin metrekare inşaat yapacak. Bina altlarına dört, beş kadı otoparklar açdacak. İçinde alışveriş merkezleri, restoranlar, oteller yer alacak. Arka sokaklar ise konut alanı olarak planlanacaktı. 100 milyon dolan bulması beklenen yenileme çalışmaları tamamlandığında, Tarlabaşı birinci etabın değerinin yarım milyar doları aşması bekleniyor.

Kentsel dönüşüm proje alanında 520 konut, 209 işletme bulunuyor. Son dönemlerde boşalan ya da boşaltılan 334 konut bulunuyor. Bu bölgede toplam 2 bin 650 kişi yaşıyor. Proje alanındaki 278 binanın yüzde 95’i özel mülkiyet, diğerleri ise kilise ve hastanelerin sahipliğindeki muhtelif vakıflara ait binalardan oluşuyor.

Sıra Balat’a gelecek

Tarlabaşı’ndan sonra kentsel dönüşümde sıranın Balat’a gelmesi bekleniyor.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise projenin bir ihya projesi olduğuna dikkat çekerek şunları söylüyor:
“Tapu sahiplerinin yüzde 70’i ile anlaşmaya vardık. 234 mülk sahibi ile satış vaadi sözleşmesi, 30 hissedarla uzlaşma tutanağı imzaladık. 36 kişiye ulaşılamadı. 172 tapu sahibiyle kamulaştırma işlemleri sürüyor. Uzlaşma sağlanamayan tapu sahiplerinin oranı yüzde 30. Bina değerlerini, ‘SPK Lisanslı Bağımsız Değerleme Şirkederi’ belirliyor. Dava açıldığında, mahkemenin tayin ettiği bilirkişi heyede-ri son sözü söylüyor. Belediye tarafından, mülk sahipleri aleyhine 180 civarında dava açıldı. 150 mülk sahibi de demekleri vasıtasıyla kamulaştırmanın iptali için mahkemeye başvurdu.”

Fiyatlar arttı

Tarlabaşı Caddesi üzerindeki iş yerlerinin kirası, büyüklüğüne göre bin 500 ila 2 bin lira arasında değişiyor. Konut kiraları ise 600 lira civarında. Arka sokaklarda ise 250-400 lira arasında değişiyor. Tarlabaşı Yenileme Projesi’nin tamamlanmasıyla birlikte bölgede fıyaüann artması bekleniyor. Bölgede yapılan kavganın 3-5 milyar dolarlık rant nedeniyle yapıldığına da dikkat çekiliyor.

Kiraların ve konut fiyadlarının ne kadar artacağını, İstanbul’un en merkezi yerleri olarak kabul edilen Beyoğlu’ndaki Galata ile karşılaştırabiliriz. Galata’da, Tarlabaşı gibi büyük yenileme yapılmazken sadece binalar restore edildi. Buna karşın son üç yıl içinde fiyatlar yüzde 50-60 oranında arttı. Birkaç yıl önce 1+1 bir daire alıcı bile bulamazken, bugün en ucuzu 160 bin liradan satılıyor. 3+1, 120 metrekarelik bir evin kirası artık bin 600 liradan başlıyor.

Arapsaçına dönen projede mülk sahipleri ile İstanbul Mimarlar Odası da dava açarak projenin iptalini istedi.

İstanbul Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu Sekreteri Mücey-la Yapıcı, projeye karşı çıkma nedenlerini şöyle özediyor:

“Temmuz 2005’te, 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun çıkarıldı. Bu yasa, tarihi eseri koruyarak dönüştürmeyi değil, tüm eserleri tamamen yıkarak yerine farklı bir doku getirmeyi öngörüyor. Bununla da yetinilmeyip, Temmuz 2006’da Bakanlar Kurulu, belediyelere, benzerleri savaş gibi özel durumlarda görülen, ‘acele kamulaştırma’ yetkisi verdi. Bu yetki ile yerel yönetimler, istediği yere el koyabilir.”

Leven GökmenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu