Anasayfa / Şirket Haberleri / Taşyapıdan Libya’ya 4 Milyar Dolar Yatırım

Taşyapıdan Libya’ya 4 Milyar Dolar YatırımTaşyapıdan Libya’ya 4 Milyar Dolar Yatırım

Bakan Çağlayan’la birlikte Libya’ya çıkarma yapan Türk işadamları milyar dolarlık projelerle döndü. Taşyapı bu ülkede yatırıma 4 milyar, Nursoy Grubu da 1 milyar dolarlık bütçe ayırdı.

Arap Baharı sonrasında Kaddafi’nin ölümü ve yeni hükümet ile birlikte yeni bir sayfa açan Libya, Türk yatırımcısının ilgi odağı haline geldi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la birlikte hafta içinde bu ülkeye çıkarma yapan Türk işadamları milyar dolarlık projelerle döndü.

Libya’ya giden 225 kişilik heyet içinde yer alan Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, ülkede büyük bir yatırım fırsatı olduğunu belirterek, bu ülke için 4 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarını söyledi. Turanlı, şöyle devam etti:

“Burada Ruslar’la birlikte demiryolu inşaatı yapıyorduk. İsyanla birlikte işler durdu. 553 makinemize el konuldu. 60 milyon Euro zarara girdik. Yeni hükümetle birlikte ödemelerimizi alacağımız ve yeni yatırımlar yapacağımız bir döneme girdik. Libya’da enerji, turizm ve tarım alanında çok önemli yatırım planlarımız var. Tarım yatırımı yapmak için hükümetten 2 milyon metrekarelik arazi talebinde bulunacağız. Burada sebze ve bakliyat üretimi yapacağız. Libya’nın toprakları çok verimli. Suyu çok bol. Gaz santrali, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri arasında hangisi uygunsa enerji alanında yatırım yapacağız. Toplam bütçemiz 4 milyar dolar civarında. Ülkede Türkler’e de büyük kolaylık sağlıyorlar.”

Libya’ya Hilton zinciri geliyor
Turizm alanındaki yatırımlarından da bahseden Turanlı, şehir otelciliği alanında büyüme hedefinde olduklarını belirtti. Akdeniz’in en güzel bölgesi olarak nitelediği Libya’da turizm alanında büyük fırsatların olduğunu ifade eden Turanlı “Avrupa’ya da yakın oluşu bizim için çok önemli. Antalya’daki havayı yatırımlarla buraya katacağız. Hilton ve Hyatt otelleri ile görüştük. Hilton adı altında yatırım olanağımız daha yüksek çünkü Hilton ile görüşmelerimiz daha sıcak geçti ve burası ile yatırıma daha yakınız. Burası Avrupa yarım adasının İsviçre’si olur. Öyle bir potansiyele sahip” diye konuştu.

  Nokia – Microsoft Anlaşmasında İmzalar Atıldı!

1 milyar dolar yatırım kapıda

Heyette yer alan Nursoy Şirketler Gurubu Başkanı Orhan Nurduran da ülkeye yatırım için geldiğini söyledi. Libya’dan herhangi bir alacağı olmadığını, yalnızca fırsat kovalamak adına orada olduğunu söyleyen Nurduran “Bu çıkarma, çok kısa süreçte buraya intikal edilmesi iyi işaret göstergesidir. Libya’nın birçok kenti yıkılmış durumda ve imara ihtiyacı var. 6 aydan önce şartların normale dönmesi zor gözüküyor. Biz şirket olarak Libya’ya 1 milyar dolar yatırım planlıyoruz. Bunlar içinde alt yapı çalışmaları ve ve residence projeleri olacak. Fizibilitemizi yaptık. 6 aya kadar faaliyete geçeceğiz” dedi.

RAFİNERİYİ YENİLEYECEK

İnşaatçı Erenport ilk işini aldı

Libya heyetinde yer alan inşaat firması Erenport Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bal, borçların geri ödenmesiyle birlikte Libya’ya Türk iş dünyasından büyük yatırım akacağını söyledi. Bal “Şartların normale dönmesi için öncelikle petrol satılmaya başlanması gerekiyor. Dışarıdaki paraların geri alınması gerekiyor. Petrol satışımız yılbaşını bulacak. Mart itibariyle bu ülke kendine gelecektir. Biz Libya’da inşaat firması olarak faaliyet gösteriyoruz. Yaklaşık olarak 4 yıldır buradayız. Ben 2 hafta önce Libya’dan yeni bir iş aldım. Zaviye Petrol Rafinerisi’nin bakım işlerini yapacağız. Toplamda 9 milyon dolarlık bir iş bu. Biz genel müteahhitlik işi yapıyoruz” dedi.

Kaan Zenginli/Star
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir