Anasayfa / Turizm ve Tatil / Tatil Planlamasında Erken Rezervasyon Dönem

Tatil Planlamasında Erken Rezervasyon Dönemtatil planlamasiTatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, tur operatörleri arasında yaptıkları araştırmaya göre, bu yıl Türkiye’de 580 bin tatilcinin erken rezervasyon döneminde tatil planlaması yaptığını tahmin ettiklerini söyledi. Erken rezervasyon döneminde indirim oranlarının yüksek olması sebebiyle misafirlerin çoğunlukla deluxe otellere yöneldiğini ifade etti. Ramazan’ın Temmuz ayına denk gelmesi nedeniyle özellikle Haziran ve Ağustos aylarına talebin patladığını vurguladı.

Tatilcilere cazip indirim olanakları sunan erken rezervasyon dönemi geçtiğimiz günlerde sonlandı. Tatilsepetinin yaptığı araştırmaya göre bu yıl 580 bin tatilci erken rezervasyonu tercih etti. Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, bu yıl erken rezervasyon döneminde indirim oranlarının yüksek olması nedeniyle özellikle deluxe otellere yoğun ilgi olduğunu belirtti. Ramazan’ın Temmuz’a denk gelmesi nedeniyle Haziran ve Ağustos aylarına talebin patladığını ifade etti.
Bu yıl 5 yıldızlı otellere yoğun talep oldu
Karayal, erken rezervasyon dönemiyle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Bölgeler bazında geçtiğimiz yılla karşılaştırdığımızda Belek, Alanya, Fethiye ve Kuşadası’na olan talebin arttığını görüyoruz. Erken rezervasyonda Kemer, en çok tercih edilen destinasyon olmasına karşın bu sene buradaki talebin Belek’e doğru yöneldiğini, benzer şekilde Side’ye olan talebin de Alanya bölgesine kaydığını söyleyebiliriz. Bu yönelimin nedeninin otellerin fiyat stratejileri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu yıl, yüksek indirim oranları nedeniyle, 5 yıldızlı otellere çok yoğun bir talep oldu. Otelin konforu, yemek kalitesi, açık-kapalı yüzme havuzlarının varlığı, SPA servisleri ve eğlence aktiviteleri gibi pek çok özellik deluxe otellerin tercih edilmesine neden olabiliyor.”

Erken rezervasyonla kişi başı ortalama 600 TL tasarruf edildi
Erken rezervasyon döneminde tatilcilerin kişi başı ortalama gecelik 120 TL gibi bir miktarda tasarruf ettiğini söyleyen Karayal; “Tatilini erken rezervasyonla alan bir tatilci, günlük konaklama bedeli olarak ortalama 270 TL yerine indirimler nedeniyle 150 TL ödedi. Tatilcilerin erken rezervasyonla satın aldığı tatilleri incelediğimizde konaklama sürelerinin ise ortalama 5 gün olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

  Safranbolu Gökçüoğlu Konağı

Türkiye’de erken rezervasyon konusunda bilincin çok daha arttığını söyleyen Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, en çok erken rezervasyonun bahar aylarında yapıldığını belirtti. Ayrıca şunları ekledi: “Aileler genelde çocukların oyun oynayabileceği, çocuk aktiviteleri olan ve su kaydıraklı otelleri tercih ederken, bekarlar disko, club gibi özellikleri olan, gündüz ise sessiz ve sakin ortamın olduğu otelleri tercih ediyorlar. Erken rezervasyonla lüks tatil satın alanlara bakıldığında genel olarak erkeklerin yoğunluğu dikkat çekiyor.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Küçükköy (yeniçarohori) beldesi turist akınına uğruyor

BALIKESİR’İN Ayvalık ilçesinin merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta şirin bir belde Yeniçarohori. Eskiden Ayvalık ilçesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir