Anasayfa / Turizm ve Tatil / Tatilcilerin Gemi Turlarına Olan İlgisi Yıldan Yıla Artıyor

Tatilcilerin Gemi Turlarına Olan İlgisi Yıldan Yıla ArtıyorTatilcilerin gemi turlarına olan ilgisi yıldan yıla artıyor. Artık valiz açıp kapama derdi olmadan birkaç ülke gezmek mümkün Kruvaziyerlerin sunduğu 5 yıldızlı konfor, gemi turlarının cazibesini artırıyor. Artan ilgi, düşen fiyatlar pazarı hareketlendiriyor.

gemi turu

TATİLE çıkacaksınız. Planınız birkaç ülke veya şehir görmek. Bu durumda birkaç kez valiz toplamak zorunda kalabilirsiniz. Gezip tozmaya kimsenin bir itirazı olmaz. Ancak, valizi aç-kapa işi canınızı sıkabilir. Otelden otele taşınmak da öyle. Canı sıkılanlar artık bir değişiklik yapıp tatile gemiyle çıkmaya başladı.

Bir yandan fiyatların cazip hale gelmesi, öbür yandan sunduğu kolaylık ve aynı anda birkaç yeri görme imkânı sunması bu turların büyük rağbet görmesine yol açtı. Gemiler (kruvaziyer), konfor ve imkân bakımından 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Bundan dolayı dev gemiler “yüzen 5 yıldızlı oteller” olarak da tanımlanıyor.

Tatilci, gemi turlarında bir yere bağımlı olmayıp, sürekli hareket halinde olduğundan sıkılmıyor.

Bunu uluslararası sularda dev gemilerle gezmeyi tercih eden kişi sayısındaki artışlara bakınca net olarak görüyoruz. Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’nin (Cruise Lines International Asso-ciation – CLIA) raporuna göre, kruvaziyer turizmi 1980-2012 yılları arasında yılda ortalama yüzde 7.5’luk yolcu sayısı artışları yakaladı. Söz konusu yıllarda CLI-A’a üye şirket gemilerinin taşıdığı yolcu sayısı 225 milyon kişiye ulaştı.

Türkiye’de de son yıllarda gemiyle yurtdışı seyahate çıkan tatilci sayısı sürekli artıyor. Sektör temsilcileri geçen yıl gemi turunu tercih eden Türkiye çıkışlı tatilci sayısının 55 bine ulaştığını belirtiyor. Bu sayı sürekli artıyor. Bu noktadan hareketle bu pazarı mercek altına almak istedik.

EN GÖZDE TURLAR

Uzmanlar, Kuzey Amerika merkezli olan kruvaziyer pazarının, önümüzdeki yıllarda Avrupa ağırlıklı olarak gelişeceğini belirtiyor. Bu alanda faaliyet gösteren tur operatörleri gemilerinin rotasını içinde Türkiye’nin de olduğu Akdeniz’e çevirmeye başladı. Günümüzde 222 olan toplam gemi sayısına önümüzdeki üç yılda 10 adet daha eklenecek. Hem Türkiye çıkışlı turların devreye girmesi hem de gemi sayısının artması tüketici cephesine olumlu yansıyacak.

Gemi turu düzenleyen seyahat acenteleri, tüketiciye süresi üç günden başlayıp 16 güne kadar çıkan geniş yelpazede seçenekler sunuyor. Fiyatlar ise turun süresine bağlı olarak 299 euro’dan başlayıp, 3 bin 205 euro’ya kadar çıkıyor. VIP Turizm CEO’su Ceylan Pirinçcioğlu bu yılın gözde turlarını şöyle özetliyor: “Misafirlerimiz kış aylarında Ka-rayipler, Ba-hamalar, Güney Amerika; yaz aylarında müthiş doğası ve buzul gölleri ile Norveç fiyortlarını tercih ediyor. Baltık başkentleri ve Akdeniz çanağı seyahatleri yazın vazgeçilmez klasikleridir. Bunun yanı sıra, biraz daha aktif spor isteyen misafirlerimiz Norveç fiyortlarında gemiden inip trekking yapıyor. Japonya, Çin, Alaska her birinin sahilleri gerçekten çok farklı. Giiney Kut-bu’nu buz kıran gemileri ile gezmeyi tercih edenler de var. ‘Lüks içinde yüzün’ sloganımızla 50’den fazla değişik program sunuyoruz.”

YUNANİSTAN’A VİZE UYARISI
Bu arada Avrupa Birliği’nin (AB) Brüksel’deki temsilcileri, geçen hafta Yunanistan’ı vizesiz turlar hakkında uyardı. Yunanistan’a vizesiz tur düzenleyen Etstur Cruise Turları Müdürü Ahmet Yazıcı konuyla ilgili sorumuza şu yanıtı verdi: “Geçen yıl resmi izinlerini aldığımız ‘Vizesiz Yunan Adaları Turu’ndan 20 bin kişi yararlandı. Bu yıl da benzer turu yapmak için Yunan hükümetiyle resmi yazışmalar yapıldı; başvurumuzu yaptık. Yunan Hükümeti, düzenlenecek turlarla ilgili tüm başvuruları kabul ediyor. Başvuruları 15 Şubat’a kadar yazılı olarak neticelendirecek.” Yunanistan’a vizesiz seyahatin gemi turlarına katılan kişi sayısını artırdığına dikkat çeken Tura Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Erkunt Öner, Schengen vizesi almanın turist için fazladan maddi yük ve zaman kaybı olduğunu söylüyor. Tura Turizm olarak üyesi oldukları Eu-ropean Cruise Council tarafından AB nezdinde girişimler yapıldığını belirten Öner konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Hükümet nezdinde de girişimler var. Ancak, kruvaziyer yolcuları söz konusu olduğunda çok daha kolay bir çözüm yolu var. IMO (International Mari-time Organization) tarafından kabul edilen bir ‘Kolaylaştırma’ yöntemi bulunuyor. Yöntem, herhangi bir limanda 72 saatten az kalan bir kruvaziyer yolcusunun vizeden muaf tutulması uygulamasını tavsiye ediyor. Türkiye bu uygulamayı çoktan hayata geçirdi. Buna karşın AB ülkeleri konuya hâlâ tereddütle yaklaşıyor. Bu durum kısa vadede gemi turları üzerinde olumsuz etki yapabilir. Uzun vadede ise bu etkinin ortadan kalkacağını düşünüyorum.”

  Yeni soluk fuar turizmi

AKDENİZ TURU 699 EURO

Türk gezginlerin geçen yıllarda tercih ettiği vizesiz Yunanistan turlarının riskli hale gelmesinin tatilcileri farklı rotalara kaydırdığını vurgulayan Prontotour Cruise Bölümü Müdürü Hakan Aksungur sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yunan Adaları’nda vizesiz seyahat imkânı bu yaz büyük olasılıkla uygulanamayacak. Sıcak hava kum, gü-neş yen yolcularımız, tercihlerini kültürü de bulabilecekleri tecrübeli Akdeniz’den yana kullanacak. Deneyimli gezginler ise İskandinavya, Baltık ve fiyort programlarına ağırlık veriyor. MSC şirketinin en yeni gemisi MSC Preziosa ile gerçekleştireceğimiz Akdeniz turu 699 eu-ro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Geno-va’dan başlayan ve 8 gün süren turumuza katılanlar Napoli, Messina (Sicilya), Tunus, Barselona ve Marsilya limanlarını görüyor.”

Yedi gecelik Baltık başkentleri ve Rusya turlarının yoğun talep gördüğünü belirten Jolly Tur Cruise Bölüm Müdürü Sami Güvenç ise turun içeriğini şöyle özetliyor: “Turu 6 yıldızlı Silversea Cruises firmasına ait tamamı süit kabinlerden oluşan Silver Whisper gemisiyle gerçekleştiriyoruz. Geminin rotası Kopenhag, Helsinki, St. Petersburg (2 gece), Tallinn, Stockholm şeklinde devam ediyor. Haziran-Eylül ayları arasında yapılacak turda fiyatlar kişi başı 4 bin 350 dolardan (3 bin 205 euro) başlıyor.”

PROMOSYON TAKİPLERİ

Kruvaziyer algısının gelişmiş müşterilerde promosyon takibiyle başladığını belirten Cruise Holidays Genel Müdür Yardımcısı Orhan Üstündağ bunu şöyle açıklıyor: “Geçen sene moda haline gelmeye başlayan Transatlantik turları erken rezervasyonda çok uygun fiyatlarla satılıyor. 2012 Aralık ayında Ekim 2013 tarihli İstanbul kalkışlı Transatlantik turu için bir hafta içerisinde 150 kabin satıldı. Bunun nedeni de 23 günlük turun 699 euro’dan başlayan fiyatlarla satılması. Yeni sezon itibariyle Türkiye’de uzun zamandır yapılmayan İzmir başlangıçlı 16 günlük Büyük Akdeniz turu çok ilgi görüyor. Tura katılanlar Türk personeli ile muhatap oluyor, Türkçe menü ve anonslarla yönlendiriliyor ve Türk Rehber eşliğinde 16 günde İzmir’den çıkıp Girit, Malta, Tunus, Barselona, Marsilya, Nice, Monako, Monte Carlo, Livorno ( Floransa ), Civitavecchia ( Roma), Napoli, Messina ve Girit’i görüp dönüyor. Bu turumuz şimdilik yüzde 45 indirimli kişi başı 899 euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.”

Costa Serena ile gerçekleştirilecek Akdeniz turlarının tercih edildiğini kaydeden Setur Yurtdışı Operasyon Müdürü Yeşim Özaltay, tatilciye sundukları imkânları şöyle özetliyor: “Bir hafta boyunca Akdeniz’in yedi limanı ve üç ülkesi valiz açıp kapatılmadan görülebilecek.

Gemi turlarında nadir olan limanda geceleme, bu turda Avrupa’nın gözde tatil yöresi Ibiza’da olacak.

Fiyatlar vergiler dâhil paket tur olarak kişi başı bin 359 euro’dan başlıyor. Bu yıl gemi firmaları aynı turları daha cazip hale getirmek için bahşişleri ve bazı içecekleri (limitli) fiyata dâhil ettiler. Misafirler 75 eu-ro’luk vize bedelini ödeyecek, ancak, eşit değerdeki hizmeti ücretsiz alacaklarından daha avantajlı olacak.”

KEREM KÖFTEOGLU / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir