Anasayfa / Turizm ve Tatil / Tatilde Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Tatilde Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Tatilde Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Kapadokya’dan Tunus’a, Budist Tapınağından Polonya’nın yeraltındaki heykellerine kadar birbirinden ilginç eserler, oluşumlar ölmeden önce mutlaka görülmesi gerekenler listesinde.

Fabulous sitesi, Antik Çağlara ait Yedi Harika’ya alternatif olarak doğal güzellikleri de barındıran “Dünyanın Yeni 7 Harikası” listesi yapıp, bunların ölmeden önce mutlaka görülmesi gerektiğini vurguladı. Ama bu listeye biz de 2 yer daha ekledik…

BOROBUDUR TAPINAĞI
Endonezya’nın Java adasının balta girmemiş ormanında bulunan Borobudur Budist Tapınağı’nın 700 yıllarında yapıldığı sanılıyor. Bu muhteşem tapınak volkan patlaması sonucu, 1800 yıllarına dek yüzyıllarca küllerin altında kalmıştı. Farklı renkteki taşlardan inşa edilen tapınak, İnka tapınaklarını veya Angkor Wat’ı anımsatıyor.

KAPADOKYA’NIN PERİ BACALARI
Volkanik patlamalar sonucu onbinlerce yılda meydana gelen inanılmaz görüntüler Türkiye’nin Orta Anadolu bölgesinde yer alıyor. Yüzyıllardır insanlara ev olarak da hizmet veren Peri Bacaları, her mevsimde, günün her saatinde bambaşka görüntüler veriyor.

BELİZE’NİN MAVİ MERCAN KAYALIĞI
Meksika’nın güneyinde minicik bir ada Belize. Ama denizin içinde yine inanılmaz bir coğrafik oluşum var. Beyaz mercanların ortasında 40 metre derinliğinde masmavi büyük bir mağara. Daldığınızda bitki ve balık çeşitliliği de bu manzarayı bütünlüyor.

PASKALYA ADALARINDAKİ MOAi HEYKELLERİ
Sayıları 600’ü bulan bu devasa heykelleri kimlerin yaptığı hâlâ bilinmiyor. Heykellerin sadece yüzleri kapsaması da ayrı bir ilginç yan. Boyları en az 9 metreyi bulan heykeller, dünyanın bu ıssız adasının sessiz bekçileri. Paskalya Adası, Şili’den 5 saatlik uçuş mesafesinde.KARELİA’DAKİ AHŞAP KİLİSE
Bundan 30 yıl önce steplerin ortasına inşa edilen kilise, Hz. İsa’nın değişimine adanarak yapılmış. St.  Petersburg’dan trenle gidilebilen Karelia’ya kışın donan göl üzerinden kar araçları ile gitmek de ayrı bir keyif olsa gerek.

KRAKOV’DAKİ TUZ HEYKELLERİ
Bir başka inanılmaz heykeller dizisi. Polonya’nın Krakov şehrinin 135 metre altında Wieliczka tuz ocaklarındaki heykeller her göreni şaşırtıyor. Dini amaçla tamamen tuzdan yapılan heykellerin sayısı 100’ü buluyor. Yerin altında aynı zamanda bir katedral da var ve şanslıysanız burada bir konser dinlemeniz de mümkün.

TUNUS’TAKİ ROMA TİYATROSU
Pek çok kişi Roma İmparatorluğu’nun en görkemli eserlerinin Tunus’ta bulunduğunu bilmez. İşte bunlardan biri, çok az bozularak günümüze dek gelmiş olan El Jem Tiyatrosu. Bir zamanlar burada ölümcül gladyatör dövüşlerinin yapıldığını hayal etmek hiç de zor olmasa gerek.

BUNLAR DA BİZDEN

NEMRUT’TAKİ TANRI HEYKELLERİ
Bu bölümü biz ekledik. Madem ki Paskalya Adasındaki heykeller mutlaka görülmeli deniyor, biz de Adıyaman Nemrut Dağı’ndaki Kommagene Kralığı’na ait Tanrı heykelleri de görülmeli diyoruz. 2150 metre yüksekliğindeki dağın tepesinde yüksekliği 10 metreyi bulan heykeller, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer alıyor. Doğa koşullarının etkisiyle ufalanarak yıkılma tehlikesi gösteren heykelleri kurtarmak için acil bir plan gerekiyor.

DİVRİĞİ ULU CAMİİ
Pek çok mimar bu caminin insanlar tarafından değil, deyim yerindeyse daha gelişmiş bir uygarlıktan gelmiş insanlar tarafından yapıldığına inanıyor! Çünkü çağının çok ötesinde bir estetik ve sanat anlayışına sahip. Selçuklu döneminde Mengücekoğullarından Ahmet Şah ve Melike Turan tarafından cami ile darüşşifa (hastane) olarak yaptırılan eserin yapım tarihi 1228-1229. Caminin yapımında mimar ve sanatkar olarak Ahlatlı Hürremşah ve Tiflisli Ahmet çalışmıştır. Zorlu doğa koşullarından dolayı tahribata uğrayan caminin restorasyonu, korunması en büyük sorun.H2 / ÖZEL
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir