Anasayfa / Şirket Haberleri / Tatlıcı Tombak Kurucusu Tiyatrocu Nedim Saban’ın Hikayesi

Tatlıcı Tombak Kurucusu Tiyatrocu Nedim Saban’ın HikayesiTATLI YAPAN TİYATROCU

Tatlıcı Tombak kurucusu aslında bizlere pek yabancı değil. Nedim Saban tiyatroya olan aşkına bir de tatlı sektörünü ekledi ve bu ilginç hikâyeyi bizlere anlattı.

Tatlıcı Tombak serüveninizi anlatır mısınız?
Kanal 6’da çalışıyordum o zamanlar. Televizyonda tutarsızlık olmaya başlamıştı. Gıda işine gireyim dedim. 2003’te Bolulu Haşan Usta’nın bayiliğini aldım. Daha sonra uyuşmazlıklar yaşadık. Farklı bir zincir oluşturalım dedik. İster istemez kopmuş olduk. 2004’te Tatlıcı Tombak’ı açtık. Biz İstanbul muhallebicisi olacağız diye yola çıktık. 18 hazır mağazamız vardı. Konsepti değiştirdik.https://www.myfikirler.org

Yani Bolulu Haşan Usta’nın bir anda rakibi konumuna mı geçtiniz?
Aslında rakip demeyeyim çünkü sektör çok büyük hepimize yer var. Yeni marka olduğumuz için en başlarda tutulmayız diye biraz tedirginlik yaşadık. Gıda sektöründe şikâyet çok fazla. Ama şimdi baktığımızda sektörde en az bizden şikâyet ediliyor.
Dudullu’da üretim tesisiniz var. Üretim ne durumda? Kapasiteyi arttırmayı düşünüyor musunuz?
Üretim tesisimizin kurulması ve oturması 4 sene sürdü. O döneme kadar 3 tane üretim tesisi değiştirdik. Dudullu’daki üretim fabrikamızı 2008’de kurduk. 2’nci bir tesis düşüncemiz var. Anadolu’da da bir üretim tesisi kurmak istiyorduk. Sonrasında tatlılarımızın raf ömrünü özel bir ambalajlamayla uzattık. 30 güne kadar çıkardık. Belki kapasite arttırmak olabilir. Bu kadar büyük yatırımlarla geleneksel tadı kaybetmemek bizim için önemli.

30 mağazanızın yarısı AVM’lerde yarısı caddelerde. Bundan sonra lokasyon tercihiniz neresi olacak?
Yeni yapüanmada caddelerde mağaza açacağız. Bu sene yaklaşık 10 mağaza açma hedefimiz var. Biz aslında İstanbul’a unutulan sütlü tatlı kültürünü getirdik. O dönem rakiplerin hiç birinde sütlü tatlı yoktu. Bizim hızlı girişimimizle İstanbul pazarı büyüdü. AVM’lerde şöyle bir dezavantaj iniz var. Herkes artık tatlı satıyor. Dolayısıyla rekabet çok fazla oluyor.

  Ahşap Oyuncak Markası Neva Oyuncak

Büyük firmalara da üretim yapıyor musunuz?
Biz şimdi kahve zincirlerine tatlı üretimi yapıyoruz. Cafe Nero’ya vermeye başlayacağız. Şeftat markamızla büyük zincir marketlerin neredeyse hepsinde varız.

Marmara Bölgesi’ne odaklanıyorsunuz. Ama Güneydoğu’dan iyi bir talep alıyorsunuz. Bunun sebebi nedir?
Daha çok Marmara’da olmak istiyoruz. Ama özellikle Güneydoğuda müthiş bir talep var. Güneydoğu’lularm hayatlarına sütlü tatlılar girdi. Biz aslında ilk zamanlar şerbetli tatlıların tüketildiği bölgelere girerken biraz tedirgindik. Ama sütlü tatlıyı Türk insanı çok seviyor. Ege’de rakiplerimiz güçlü olduğu için orada perakende anlamında yokuz. Büyümemiz Marmara ve Karadeniz ağırlık olacak.

TUĞBA YALÇIN / Haftalık İnfomag Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir