Anasayfa / Sağlık Haberleri / Tedavide Performansı Yükselten Hastaneler

Tedavide Performansı Yükselten HastanelerTedavide performansı yükselten hastaneler

Hastane binalarının kendilerini kullanan hastaların tedavisine yapabileceği katkı tartışılırken Siemens, beş yıldızlı hastane konsepti ile bu konuda yapılabileceklerin sınırlarını çiziyor.

İnsanların bulundukları ortamın ruh hallerini etkilediği biliniyor. Bina tasarımlarının bu konuda oynadığı rol ve Feng Shui’yi de kapsayan çok sayıda mekan tasarım sanatı sıcak konular olmayı günümüzde de sürdürüyor.

Hastaların kullandığı mekanlar olan hastanelerin, bu bakış açısından muaf olmasını beklemek anlamlı değil. Ancak hastaneler sadece hastaları değil, sağlık personelinden idarecilere kadar farklı kategorideki insan unsurlarını barındırdığı ve sağlıkla ilgili de olsa sonuçta bir operasyonun gerçekleştiği yerler oldukları için konuyu sadece hasta boyutu ile değerlendirmek de aynı derecede yetersiz. Hastanın refahı en önemli konu ve onun iyi hissetmesini sağlayacak bir oda ve genel olarak hastane tasarımı son derece önemli olsa da hastane operasyonunun geneline bakıldığında iş akışlarından enerji verimliliğine kadar başka unsurlar da tasarımda dikkat edilmesi gereken konular olarak buna ekleniyor. Hastanelerin günün 24 saati yaşayan binalar olmaları, enerji verimliliği tarafında atılacak adımların önemini artırıyor, iş akışı tarafında ise, hasta kayıtlarının elektronik ortamda tutulması gibi çözümler bir yandan hata yapılması ihtimalini ortadan kaldırırken ya da azaltırken diğer yandan karmaşık vakalarda farklı doktorların hasta ile ilgilenmesine veya konsültasyon yapmasına kadar uzanan operasyonel faydaları ortaya çıkarıyor.
Ancak hastanelerin hastanın tedavi sürecine katkıda bulunacak şekilde tasarlandığı yeni dönemi değerlendirirken, işe hastadan başlamak daha yerinde.

Nasıl olmalı: Hastanın rahatını sağlama senaryosu

Hasta odasında 5 yıldız konforunun sağlanmasını hedefleyen Siemens, bununla ilgili senaryonun şu şekilde olmasını öngörüyor:

•    Hasta ameliyatın ardından hastane odasında uyanır.
•    Yatağın başındaki gelişmiş özelliklere ve kullanım kolaylığına sahip dokunmatik ekranlı kumandaya uzanır.
•    Kumandanın menülerini kullanarak istediği ayarları yapar.
•    Bu kumandayı kullanarak odanın ışık, havalandırma, sıcaklık gibi özelliklerini ihtiyaçları doğrultusunda belirler.
•    Servis istiyorsa telefonla arayarak bunu bildirir.
•    Televizyon, radyo, internet ve bilgisayar oyunlarını kapsayan eğlence seçeneklerinden faydalanır.
Başlangıç noktası, hastanın rahatı

  Aşırı Terleme Sorununa Botoks Çözüm Oluyor

Hastaya azami konforun sunulmasının günümüzde algılanış biçimi, hastanın günlük ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış odalarda kısa ya da uzun süreli kalmasından bağımsız olarak hastaya kendi evindekine denk bir rahatlık sağlamak şeklinde. Siemens’in hastanın kaldığı odadaki sistemleri entegre ederek sunduğu çözüm, bu tanımlama dikkate alınarak geliştirilmiş durumda. Siemens çözümünün barındırdığı özellikler şu şekilde listelenebilir:

•    Odanın düzenlemesinde havalandırma, iklimlendirme, aydınlatma, ısıtma, perde/jaluzi, pencere gibi bileşenlerin müstakil olarak ayarlanabilmesi
•    Hastanın bağımlılığını azaltmak ve tatmin düzeyini yükseltmek kadar odayla ilgilenecek personel sayısını da azaltmak açısından sistemlerin (örneğin dokunmatik ekran kullanılarak) kolay yönetilmesi
•    Hastanın rahatı ve sıhhati için odada en üst düzeyde rahatlığın sağlanması
•    Televizyon, radyo ve bilgisayar oyunları aracılığıyla iletişim ve eğlencenin sunulması
•    Hastanın işi ve dış dünya ile bağlantısını sağlayacak şekilde telefon ve internet erişiminin sağlanması
•    Hasta kayıtlarında karışıklığı engellemek, kayıtların tam ve güncel tutulmasını sağlamak için elektronik hasta kayıt sisteminin kullanılması.

Sağlık sisteminde büyük bir değişim yaşanırken hastane binaları tasarımları ile tedavi performansını daha üst düzeye taşıyan birer unsura dönüşüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Boyner’in Morhipo’su ihracata başlıyor

Boyner Holdingin e-ticaret yatırımı Morhipo, ihracat yapmaya hazırlanıyor. Bu yaz pilot çalışmalara başlayan şirket, 2020’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir