Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Tek kişilik otomobiller pek yakında geliyor

Tek kişilik otomobiller pek yakında geliyorTek kişilik otomobiller pek yakında geliyor

Otobüse binmeyi sevmiyorsunuz, motosiklet size tehlikeli geliyor, otomobille trafiğe girmek de bunaltıyor. Ufukta bir çözüm var. Şehir trafiğine çözüm arayan firmalar bir veya iki kişilik küçük araçlar üretmek için kollan sıvadı.

AUDI URBAN CONCEPT
Ultra hafif malzemeden yapıldı
1 + 1 kişilik bu küçük ve hafif konsept otomobil, yarış ve şehir içi için geliştirilen otomobillerin özelliklerini bir araya getiriyor. Audi, Sportback modeline ek olarak Spyder versiyonunu da sunuyor. Tüm kumanda ve kaplamaların ultra hafif malzemelerden üretildiği Urban Concept’te sürücü, direksiyonu ve pedalları kendi vücut ölçülerine göre ayarlayabiliyor. Konsept otomobilde güç kaynağı olarak iki e-tron elektrikli motoru kullanıldı.

BMW CLEVER
Virajlarda takla sorunu yok
BMW’nin araçların ürettiği karbondioksit gazlarını azaltmaya yönelik çalışmalarından biri olan Clever, gelişmiş bir denge sistemine sahip. Uç tekerlekli Clever’ın virajlarda karşılaşabileceği takla problemini ortadan kaldırmak için arka tekerleklerin önüne hidrolik bir sistem yerleştirildi. Kaldıraçlardan oluşan sistem, algılayıcılar yardımıyla aracı yattığı yönün tersine iterek dengesini korumasını sağlıyor. Koruma kafesine sahip Clever, sıkıştırılmış doğalgazla çalışıyor ve 100 kııı/s maksimum hıza ulaşıyor. 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise sadece 2.4 litre.

HONDA3-RC
Motosiklete daha yakın
Elektrikli, üç tekerlekli, tek kişilik konsept çalışması 3-RC, otomobilden çok motosikleti andırıyor. Sürücünün başının dışarıda kaldığı aracın ön tarafında kilitlenebilen eşya gözü bulunuyor. Gidon tarzında direksiyonu bulunan 3-RC’nin lastikleri demotosikletlerde kullanılanlarla aynı. Seri üretime geçirilmesi şu an için düşünülmese de Honda’nın bu alanda ciddi araştırma içinde olduğunu gösteriyor

NISSAN LANDGLIDER

Maksimum hızı 100 km

Nissan’ın geleceğin şehir otomobili olarak tanıttığı ve ulaşımı kolaylaştıracağına inandığı Landglider, 160 km menzil sunuyor. Virajlarda motosiklet gibi yatan konseptin maksimum lıızı 100 km.
PEUGEOT RD
Elektrik motoruyla çalışıyor
Peugeot’nun gerçekleştirdiği RD çalışması, yakın bir zamanda üretilecek gibi görünmese de geleceğin ulaşım araçlarının neye benzeyeceğine dair fikir edinmemizi sağlıyor.

  HTC Grip Akıllı Bileklik İle Takip Cihazı

Kapıları bulunmayan RD’nin ön camı, sürücü bölümünün arkasına kadar devam ederek geniş bir görüş alanı sağlıyor. Gücünü elektrik motorundan alan tek kişilik RD konsepti, üç tekerlekli yapısıyla motosikletlerin sunduğu sürüş heyecanını otomobilin konforuyla birleştirerek kullanıcısına farklı bir deneyim vaat ediyor.

RENAULT TWIZY
7 bin euro’ya satışa çıkıyor
Renault’nun konsept çalışma-sını aşıp seri üretim aşamasına ‘ jS t dS/Bk    getirdiği elektrikli iki kişilik şehir içi aracı Twizy, yıl sonunda birçok Avrupa ülkesinde 7 bin sunulacak. 451) ağırlığındaki

Twizy, üç buçuk saatte şarj olan 100 kg ağırlığındaki aküleri sayesinde 80 km/s maksimum hıza ulaşıp 100 km yol kat edebiliyor. 2.32 m uzunluğunda ve 1.19 m genişliğindeki otomobilin, sıkışık şehir trafiğinde kullanılmak üzere, ikinci araç olarak tercih edileceği tahmin ediliyor.

TANGO
Dikey olarak park edebiliyor
Genişliği motosikletten bile dar olan Tango, sıkışık trafikte mucize yaratıyor. Normal bir aracın kapladığı yerin yarısına ihtiyaç duyduğu için dikey olarak da park edilebilen bu otomobil, 600 kW (805 HP) gücündeki elektrik motoru sayesinde 4 saniyenin altında bir sürede 100 km/s hıza ulaşıyor. Yüksek performanslı egzotik otomobillerle aynı performansa ve yol tutuşa sahip Tango, yarış otomobillerindeki gibi koruyucu roll cage’e de sahip. Amerika’da seri üretime geçilmemesine karşın sipariş verilerek sahip olunabilen Tango’nun fiyatı 18 bin 700 dolardan başlıyor. Elini çabuk tutan Ge-orge Clooney bir tane almış bile.

VOLKSVVAGEN NILS
F1 teknolojisinden ilham alındı
Volkswagen’in Eylül ayın-da gerçekleştirilen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilediği tek kişilik NILS konsepti, F1 teknolojisinden yararlanılarak geliştirildi. Alüminyum uzay kafes sistemi üzerine inşa edilen ve martı kanat kapılarıyla dikkat çeken NILS, 25 kW’lik elektrik motoru sayesinde 130 km/s maksimum sürate ulaşıyor. 460 kilo olan ağırlığı sayesinde spor otomobiller gibi hızlanan konsept otomobilin menzili 65 km. Standart elektrik prizinden doldurulabilen akülerin şarj süresi ise sadece iki saat.

YAZI: EDMON BEKYAN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir