Anasayfa / Ekonomi-Finans / Teknik göstergeler piyasalar için ne diyor?

Teknik göstergeler piyasalar için ne diyor?
Bu hafta sizlerle son zamanlarda oluşan zayıf piyasanın neden ve niçinlerini sorgulamadan sadece gördüğüm birkaç salt teknik bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki son dönemde yaptığım tüm teknik analizlerimin kalbi olarak hep Mart 2009’u baz aldım.

Yani krizin etkilerinin azaldığı ve bizim yükseliş trendine başladığımız bana göre o muhteşem dönemden bahsediyorum. Tam tamına 27 ay geçti o günden bugüne.
Ve çok basit bir mantıkla bu 27 aylık ağırlıklı ortalama ana destek noktam oldu.

Burası benim için olmazsa olmaz önemli bir pivot bölgeydi. İşte kabaca 60 binden geçen bu ince siyah hattı (artı parantez şunu söylemeliyim ki Mart düşüşünde bu ağırlıklı ortalama 57 bin 500 seviyesinden geçiyordu) elim yüreğimde izledim desem bir itirafta bulunmuş olurum sanırım.Sözün özü, grafikte de net bir şekilde göreceğiniz üzere sistem şimdilik çalışıyor.

Kısa vadeli yorum yapmak konusunda genel itibariyle halka açık platformlarda kısıtlamaya gitsem de şunu söylemeden yapamayacağım, İMKB’nin bu teknik görüntüsünü VOB30 kontratlarındaki çift dip dönüş formasyonu ve ağırlıklı ortalama bazında yükseliş formasyonu destekler nitelikte çalışıyor.

Tüm bunlar ışığında Çarşamba ABD, Perşembe TCMB’den gelecek para politikaları piyasanın yönüne ışık tutacak.

Kısa vadeli tekniğin al verdiği, orta-uzun vadeli tekniğinde en önemli desteğinde taban çalışması yaptığı bir dönemde galiba biraz olsun temiz havaya ihtiyacımız olacak artık. Bu havanın ise nerden geleceği çok çok açık…

Güzel bir hafta diliyorum…

Ergün TEKGÜL
Trader
Global Menkul Değerler A.Ş.
ergunt@global.com.tr


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir