Şirket Haberleri

Teknik servisti endüstriyel üretici oldu

Teknik servisti endüstriyel üretici oldu

Marka bağımsız monitör, printer, ups, projeksiyon, notebook bakım ve onarımı yapan Erpa İletişim, monitör üretimine başladı. Yedek parça satış kanalı olarak da faaliyet gösteren şirketin hedefi bir taraftan endüstriyel alanda büyürken bir taraftan da eğitim verdikleri teknik servisleri çatısı altına alacak bir platform oluşturup uluslararası markaların servis sağlayıcısı haline gelmek.

Teknoloji gün geçtikçe hayatımızın içine daha çok giriyor. Ekranlann etrafımızı sardığı bugünün dünyasında elimizin altındaki herhangi bir aygıtın bozulması birçok işimizi sekteye uğratıyor. Teknik servisler bu süreyi azaltıp, bu aygıtları tamir etmek için varlar. Hemen hemen her markanın kendine özel teknik servis ağı var. Ancak 1995 yılında kurulan, marka bağımsız monitör, printer, ups, projeksiyon, notebook bakım ve onarımı yapan Erpa iletişim ve Elektronik son yıllardaki büyümesiyle dikkati çekiyor. 2011 yılında ilk 500 bilişim firması arasında 300, hizmet sağlayıcı firmalar arasında 40’ıncı sırada yer alan Erpa’nın bünyesinde 60 kişi çalışıyor.


Geçen yılı 6 milyon TL ciro ile kapatan şirketin bu yılki hedefi 10 milyon TL’ye ulaşmak. Zaman içinde faaliyet alanlarını çeşitlendiren ve bugün teknik servis hizmetinin yanında, yedek parça satış kanalı olarak da faaliyet gösteren şirket endüstriyel ürünlere çözüm buluyor, ekipman sağlıyor aynı zamanda diğer teknik servislere eğitimler veriyor. Erpa’mn kurucusu ve Genel Müdürü Nihat Erdal hedeflerinin endüstriyel alanda büyümek ve yedek parça konusunda güçlü bir kanal haline gelmek olduğunu söylüyor. Bir başka hedef ise eğitim verilen teknik servisleri de çatısı altına alan bir platform oluşturup uluslararası markaların servis sağlayıcısı haline gelmek.

Bu işe nasıl girdi?

Nihat Erdal aslında işletme eğitimi almış. Okulda staj için gönderildiği yarı iletken komponent ithalatı yapan bir şirkette çalışmaya başlamasıyla yönünü belirlemiş. 1995 yılına kadar bu şirkette çalışan Erdal, o yıl kendi şirketi Erpa’yı kurmuş. Olivetti markasına teknik servis hizmeti vermeye başlayan şirket markanın Türkiye’den çekilme dönemine denk gelmiş. İlk zamanlar garantisi devam eden ürünlerin bakım ve oramı üzerine çalışılmış. Ancak bu yeterli olmamış. İşte o dönemde marka bağımsız olarak bu işi yapma fikri doğmuş.

O dönem monitör tamiri yaptıklarını ve kullanıcıların bu aygıtlan kendilerine getirirken zorlandıklarını gören Erdal, bir yenilik daha yaratmış. “Hizmeti ayağa götürmeye karar verdik, monitörü biz alıyor, tamir edip adrese teslim ediyorduk” diyen Erdal, böylece bir anda piyasadaki bir boşluğu doldurduklarını anlatıyor. 1998-2000’li yıllar arasında elektrik kesintisi nedeniyle UPS’lerde problem yaşanmaya başladığını gören Erdal, UPS tamir ve bakım hizmeti de verme kararı al-mış.

O dönemde en büyük problemlerden birinin parça tedariki olduğunu söyleyen Erdal, parça ithalatı yapmak için ortak bir platform oluşturmak istediklerini ancak kimsenin buna yanaşmaması üzerine ithalata kendilerinin başladığını söylüyor. 2000’lerin başında yedek parça ithalatına başladıklarını, 2003’te de Uzakdoğu’da ofis açtıklarına değinen Erdal o yılarda taşınabilir cihazların popüler olacağını düşünerek no-tebook yatırımı yaptıklarını ifade ediyor.

Monitör üretiyorlar

Bu arada monitör tamirine devam ettiklerini, hastanelerdeki hasta başı monitörlerinden, MR ve tomografi monitörlerine hatta CNS tezgahlarında kullanılan monitörlere kadar pek çok alandaki monitörün bakım ve tamiri yapıldığını söyleyen Erdal şöyle konuşuyor:

“Çözebildiğimiz soruları çözüyorduk, çözemediğimiz noktada alternatif ürünler isteniyordu. Endüstriyel ürünler için monitör talepleri artmaya başlayınca bu alandaki ürünleri parça halinde ithal edip Türkiye’de birleştirmeye başladık. Bazı parçaları ise kendimiz üretiyoruz. Zaman içinde bu işlerimiz büyüdü. Bugün Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek gibi birçok Balkan ülkesine ihracat yapıyoruz. Türkiye içinde medya kuruluşlarından AVM’lere hatta otobüslere monitör üretmeye başladık. Geçen yıl yerel belediyeler için 5 bin otobüs içi monitörü üretimi yaptık. Bugünlerde otobüs firmalarıyla da çalışmaya başladık.”

Uzakdoğu’da pek çok markanın distribütörlüğünü de yapan şirket endüstriyel alanda büyümek ve yedek parça konusunda daha güçlü bir kanal olmak üzerine gelecek planlarını yapmış, iyi bir teknik servis platformu oluşturup uluslararası markalara ve Türkiye’deki kurumlara hizmet vermek istediklerine değinen Erdal notebook adaptörü ve bataryası ihraç etmelerinin söz konusu olduğunu ancak bu konuda devlet teşviklerine ihtiyaçları olduğunun altını çiziyor.

Dizüstü bilgisayarlar neden bozuluyor?

Türkiye’de 10 milyon laptop kullanıldığını söyleyen Nihat Erdal dünyada bu aygıtların ömürlerinin en fazla beş yıl olduğunu Türkiye’de ise bunun 6 yıla çıktığını söylüyor. Ömrü bitmiş 2 milyon cihaz bulunduğunun altını çizen ve bu yıl olmasa da bir sonraki yıl bunların mutlaka değişmesi gerektiğine vurgu yapan Erdal değişimden dolayı 2 milyar dolar civarında bir satışın gerçekleşmesini beklediğini söylüyor. Peki notebookların ömrünü ne azaltıyor?Notebookların doğru yerlerde kullanılmamasının en büyük sorun olduğunu söyleyen Erdal diz üstü dense de laptopların yumuşak zeminde kullanılmasının sakıncalarından bahsediyor.

Erdal konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Pek çok insan dizüstü bilgisayarını yatakta kullanıyor. Yumuşak cisimler fanları kapatıyor, hava sirkülasyonu azalıyor ve aşırı ısınma nedeniyle bilgisayarlar bozuluyor. Dünyada mobil insanlar için tasarlanan bu bilgisayarları pek çok insan masaüstünde kullanıyor. Bu da yanlış bir şey.”

Ekranları nem vuruyor

Nihat Erdal, kendilerine tamir için gelen ekranlarda daha çok kullanıcı hatalarından kaynaklanan arızalar olduğunu söylüyor. Yüzey temizlenmediği için olan arızalarının yanında sıvı teması nedeniyle olan sorular da fazla. Ancak en büyük sorunun yaz başı veya sonbaharda olduğunu söylüyor Erdal ve konuyu şöyle açıklıyor:

“ Ortamdaki hava değişimi ekranları olumsuz etkiliyor. Serin bir ortamdan nemli bir ortama geçişte ekranlar arızalanabiliyor. Yazıcılarda ise daha çok doğru seçim yapmama nedeniyle problemler çıkıyor. Ucuz fiyata alıp yüksek performans bekleniyor.”

Fatoş Bozkuş


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu