Anasayfa / Teknoloji / Teknoloji yüz yüze iletişimi unutturdu

Teknoloji yüz yüze iletişimi unutturduABD’de yayımlanan bir kitap teknolojinin gençleri nasıl etkilediğini ortaya koydu. Buna göre günde 8 saatini teknolojik aletlerle geçiren gençler, karşısındakinin gözlerine bakarak konuşmakta bile zorlanıyor.

ABD’de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanlarından Sherry Turkle “Bir arada tek başına” adlı kitabında, insanların ve özellikle de teknolojik aletleri en fazla kullanan grup olan gençlerin, iletişim yapılarının artık tamamen değiştiğini öne sürdü. Kitapta yer alan araştırmada, gençlerin gün içinde en az 7 saatlerini teknolojik aletlerin başıda geçirdikleri, ayrıca bir saatlerini de arkadaşlarıyla mesajlaşmaya ayırdıkları ortaya çıktı. Turkle’a göre günde toplam 8 saatlerini sanal iletişim kurarak geçiren gençlerin iletişim anlayışları da değişti.
Telefonla görüşmekten çekiniyorlar

Artık lise çağındaki gençler telefon görüşmesi yapmaktan çekiniyor, ilkokuldakiler sanal hayvanları öldüğünde kahroluyorlar. Sanal ortamda karşılarındakinin duygularını yok sayabilen gençlerin empati duygularının neredeyse tamamen köreldiğini söyleyen Turkle bu çocukların karşılarındaki kişinin gözlerine bakarak konuşmakta da zorlandığını söyledi. Turkle “E-postalar sayesinde, insanlarla gün içinde istediğimiz zaman iletişim halinde olabiliyor, en dar zamanlarımızda, en uzaktakilere bağlanabiliyoruz. Meselelerin çok daha kısa sürede, genellikle birkaç cümleyle hallediliyor olması yüz yüze iletişimin çekiciliğini azaltıyor” dedi. Turkle bu gelişmelerin insanları yalnızlaştırdığını vurguladı.

MİLLİYET
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

3D yazıcıda zirveye oynuyor

Küresel filament pazarında öne çıkan şirketlerden olan Oo-kuma, geliştirdiği 3D yazıcıyla dünyada kendi malzeme ve …

Bir yorum

  1. bu ne kardeşim yaaaaaaa!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir