Teknoloji İnovasyon

Teknolojide Kadın Hareketi

Mobil teknolojinin imkanlarını kadınların hizmetine sunan küresel Women Programı kapsamında Türkiye’de yürütülecek

Cherie Blair Vakfı ve Dünya GSM Birliği Kalkınma Fonu’nun küresel ölçekte yürüttüğü mWomen Programı’nın Türkiye ayağı olacak  “Teknolojide Kadın Hareketi” hayata geçirecek güç birliğine ilişkin protokol, programın küresel hamilerinden Cherie Blair’in hazır bulunduğu bir törenle imzalandı.Program, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınları iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlarla tanıştırarak, ekonomiye katılımlarına yönelik fırsat eşitliği yaratmayı, sosyo-ekonomik durumlarını iyileştirmeyi ve girişimciliklerini geliştirmek için gerekli zemini hazırlamayı hedefliyor.

28 Haziran 2011, İstanbul – Dünyanın en büyük mobil iletişim şirketi Vodafone’un sorumluluk sahibi küresel vatandaş olma taahhüdünün sosyal hayata yansıması olan Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve KAGİDER ile birlikte, Teknolojide Kadın Hareketi Programı’nı hayata geçiriyor. Türkiye Vodafone Vakfı’nın davetiyle İstanbul’a gelen, insan ve kadın hakları alanında önde gelen küresel fikir liderlerinden Cherie Blair, üç sivil toplum kuruluşunun gerçekleştirdiği protokol imza töreninde hazır bulundu.

İmza töreninde bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen üç sivil toplum örgütü bu projeyle mobil iletişim imkanlarını kadınların hizmetine sunmak için güçlerini birleştiriyor. Türkiye’deki kadınlara iletişim teknolojilerini sunarak onların sosyal ve ekonomik hayata kazandırılması amacını güden program, Cherie Blair Vakfı ve Dünya GSM Birliği Kalkınma Fonu tarafından küresel ölçekte yürütülen mWomen Programı’nın Türkiye ayağını teşkil ediyor.

Küresel düzeyde yürütülen mWomen Programı’nın Türkiye ayağını oluşturacak Teknolojide Kadın Hareketi Programı , 4 fazdan oluşacak:

1.    Türkiye’deki kadınların teknoloji kullanım alışkanlık ve ihtiyaçlarının tespiti, çözüm önerilerinin oluşturulması için gerekli saha araştırmalarının yapılması;
2.    Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda kadınlara iletişim teknolojisi eğitimleri
verilmesi;
3.    Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadınlara mentorluk ve rehberlik hizmetlerinin sunulması;
4.    Teknolojiyi en yenilikçi ve en verimli şekilde kullanarak iş kurmayı ve işini geliştirmeyi başaran kadınların ödüllendirilmesi.

Toplantıda bir konuşma yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, görüşlerini şöyle ifade etti: “Vodafone, dünyada kadınların mobil teknolojiyle tanışmasını, sosyal hayata katılmasını sağlayan mWomen Programı’nın global destekçisi olarak bu alanda sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeye özen gösteren bir şirket. Vodafone Türkiye olarak Vodafone’un tüm dünyadaki sorumlu yaklaşımını ülkemize taşıyarak, kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayatlarına değer katmayı hedefliyoruz. 2023’te dünyanın 10. büyük ekonomisi olma vizyonuna sahip olan Türkiye, bu hedefe ancak her bireyin ekonomiye eşit katılımını sağlayarak ulaşabilir. Mobil iletişim alanında kadınların karşısına çıkan engelleri aşmak hepimizin görevidir.

Vodafone bu konuda dünyada inisiyatif almış bir kurum olarak, aynı çabayı Türkiye’de de gösterme azmindedir. Teknolojide Kadın Hareketi programındaki ortaklarımız, ürettiği değerli projelerle tanınan Türkiye Bilişim Vakfı ve ülkemizde kadın girişimciliğini en önemli destekçisi KAGİDER ile birlikte bu programa başlamaktan gurur duyuyoruz. Hem global arenada hem de Teknolojide Kadın Hareketi Programı’nın hamisi Cherie Blair’in de aramızda olması bizi ayrıca cesaretlendiriyor. Teknolojik yatırımlarımız ve bilgi birikimimiz ile ülkemizin gelişimine, ilerlemesine ve yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunmayı arzuluyoruz” dedi.
Tanınmış insan ve kadın hakları savunucusu Cherie Blair ise konuşmasında, kadınların dünyanın birçok yerinde eğitim ve teknolojiye erişimi olmadığını ve mobil iletişim teknolojilerinin kadınlara bu erişimi sağlayacak bilgiyi ulaştırma potansiyeline dikkat çekti. Dünya Bankası’nın bilişim teknolojileri ve mobil iletişim hizmetlerine erişim eksikliğini kadınların önündeki en büyük engel olduğunu belirten Blair:

“Bugün şirketler için en önemli kaynak insan sermayisi olmaktadır. Elindeki insan sermayesinden yararlanabilen ülkeler ve şirketler,bu kaynağını değerlendiremeyenlere göre daha  fazla ilerleme kaydediyor. Birçok şirket  kadınların teknolojiye erişimi konusunda duyarsız kalırken Vodafone Türkiye ve Türkiye Vodafone Vakfı’nın bu konuda sorumluluk alıyor. mWomen programına benzer bir girişimin Türkiye’de uygulanıyor olması, bu programın temsilcisi olarak beni çok mutlu etti. Bu yola Vodafone Türkiye ve Türkiye Vodafone Vakfı ile birlikte çıkmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan, bu projeyi bir imkan olarak değerlendirdiklerini ve Vodafone Türkiye’yle beraber daha fazla kadınımıza doğru teknolojilerle ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Türktan, “Türkiye’de 37 milyon kadının 24 milyon kadını işgücüne katılabilir durumda, ancak sadece 6 milyon kaadın çalışmakta. KAGİDER olarak her projede kadınlara destek vermek istiyoruz. Bu yüzden Teknolojide Kadın Hareketi bizim için kaçırılmaz bir fırsat. Sayın Blair’in bizlere katılarak destek verdiği bu girşim ile daha fazla kadınımıza teknolojinin yararlarını götürerek, Türkiye’de kadın girişimciliğinin yaygınlaşmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise mobil teknolojilerle çok önemli bir potansiyeli harekete geçirmenin mümkün olduğunu söyleyerek “Her 100 kişiye cep telefonuna erişim sağlamak milli geliri %0.6 oranında artırıyor.  Mobil telefon kullanımı ekonomik kalkınmayı artırıyor. Dolayısıyla, mobil iletişim teknolojilerinin oluşturduğu bu potansiyeli bir an önce aktive etmemiz gerekiyor. Burada başarılı olursak, tüm dünyaya bir çağrı göndermiş olacağız ve global ekonomik güçlenmeye katkı sağlayacağız” dedi.

Teknolojide Kadın Hareketi’nin ilk fazında yürütülecek araştırma, Türkiye’de kadın, teknoloji ve girişimcilik ilişkisinin haritasını çıkartacak

mWomen Türkiye Programı ülkemizdeki kadınlara iletişim teknolojilerini sunarak onların sosyal ve ekonomik hayata kazandırılması amacını güdüyor. Program, GFK tarafından yapılacak saha araştırmasıyla mobil teknoloji kullanım alışkanlık ve ihtiyaçlarının tespitiyle başlayacak. Ardından kadın çalışmaları konusunda uzman bir akademisyenin görüşleri ile çözüm önerilerini de içeren rapor tamamlanacak. İlerleyen süreçte belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda kadınlara iletişim teknolojisi (MS Office uygulamaları, e-posta hesabı oluşturma, web sitesi tasarlama, e-ticaret portalı hazırlama, mobil ofis çözümleri) eğitimleri verilecek ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadınlar KAGİDER, TBV, Vodafone çalışanları ve basın mensuplarından oluşan koçlarla eşleştirilecek. Bir yıl içerisinde teknolojiyi entegre ederek iş kurmayı ve işini geliştirmeyi başaran kadınlar ise ödüllendirilecek.

mWomen Global Programı nedir?
Program, gelişmekte olan ülkelerde, cep telefonu sahibi kadınların sayısı erkeklerden 300 milyon düşük olduğu tespitinden hareketle Ekim 2010’da başladı. Dünya çapındaki araştırmalardan yola çıkan “Kadınlar ve Cep Telefonları: Küresel Bir Fırsat” adlı raporu yayımlayan program, üç yıl içinde cinsiyetler arasındaki bu uçurumu yarıya indirmeyi hedefliyor.
Vodafone Türkiye, programın Türkiye’de yerelleştirme çalışmalarına ilk olarak 8 Mart 2011 Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde farkındalım yaratma gayretleriyle başladı. Türkiye, bu tarihte “Kadınlar ve Cep Telefonları: Küresel Bir Fırsat” raporunu İngilizce dışında bir dile çevirerek yayımlayan ilk ülke oldu. Vodafone Türkiye, haziran ayı başında Güney Afrika’da düzenlenen mWomen Çalıştayı’na da davet edilerek, bu konuda küresel çözümün bir parçası olma yolunda önemli bir rol üstlenmek üzere katılımda bulundu. “Kadınlar ve Cep Telefonları: Küresel Bir Fırsat” raporunun Türkçesine internette www.mwomen.org adresinden erişilebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu