Anasayfa / Şirket Haberleri / Teknolojinin Yenilikçi Firması Ankart A.Ş.

Teknolojinin Yenilikçi Firması Ankart A.Ş.Teknolojinin yenilikçi firması Antkart Kart Teknoloji Hizmetleri A.Ş

İleri teknolojisi, inovatif çözümleri ve sistem entegrasyonundaki başarılarıyla adından sıkça bahsedilen Antkart Kart Teknoloji Hizmetleri A.Ş, sektöre kazandırdığı yeniliklerle dikkat çekiyor. Antkart, yurtdışmda birçok projede de danışmanlık yapıyor.

Antkart A.Ş., Antalya merkezli bir teknoloji şirketidir. Şirketin uzmanlık alanı toplu ulaşım otomasyonları. 2005’de kurulan şirket kısa zamanda akıllı kart teknolojisini toplu ulaşım dışmda farklı uygulamalara da entegre ederek adını duyurmaya başlamış. Şirketin asıl atılımı ise 2007 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım ve şehir kartı ihalesini kazanmasıyla olmuş. Bu proje, 2009 yılında yeni göreve gelen belediye yönetimince iptal edilene kadar sektörde birçok ilke imza atmış. Şirket, daha sonra Trabzon şehrinin ücret otomasyon sistemini kurmuş ve yurtiçi projelerin yanı sıra daha çok yurtdışı projelere yönelmiş.

Şirket’in Türkiye’deki ilkleri arasında; Gerçek zamanlı ilk akıllı durak (SmartStop™) sistemi, banka hesabına bağlı dolum gerektirmeyen ilk ulaşım kartı (Vakıfbank ile beraber), şehirde mikro ödemelerde (30 TL altı) kullanılabilen ilk şehir kartı (City card), ulaşım kartında ilk kez sadakat (loyalty) sistemi gibi uygulamalar var. Antkart Yönetim Kurulu Başkam ve CEO’su Talip Küner sorularımızı yanıtladı:
İleri teknolojisi, inovatif çözümleri ve sistem entegrasyonundaki başarılarıyla adından sıkça bahsedilen Antkart Kart Teknoloji Hizmetleri A.Ş, sektöre kazandırdığı yeniliklerle dikkat çekiyor. Antkart, yurtdışmda birçok projede de danışmanlık yapıyor.
Antkart, çok iyi tamnan, övgüler alan bir firma. Bunun nedeni nedir?

Sektörün içindekilerden aldığınız bilgiler daha çok işimizin özü yani geliştirdiğimiz ürün ve iş modellerinin değerlendirmesidir. Google’da çıkan tarama sonuçlanna gelince; bunlann %90’ı Antalya projemizde şirketimize yapılan haksız ve hukuk dışı saldırıların, basm ve forum ayaklandır. Bunlann içinde asıl erişimlerimiz maalesef kenarda köşede kalmıştır. Bu durum yurt dışında daha farklı.

Özellikle yurt dışında, sektörden olanlar Antkart’ı çok iyi tanıyorlar. Bu sebeple, yurt dışında birçok projede danışmanlık yapıyor, bölgesel konferans ve toplantılara konuşmacı olarak katılıyoruz. Buralarda bizi popüler yapan şey ise; sektörün gidişatı ve geleceğine ilişkin öngörülerimizin haklı çıkmasıdır. Yeni bir şirket olarak 2007 yılından beri tekrar ederek söylediğimiz birçok tespitimiz zaman içinde gerçekleşince, daha çok dinlenir olduk. Türkiye’de de özellikle bankacılık dünyasıyla paylaştığımız düşünceler ve iş modelleri o zamanlar kabul görmemişti ancak bugün haklı olduğumuz ortaya çıkıyor.

Antalya’dan hizmet vermeniz avantaj mı yoksa dezavantaj mı?
Aslında yaptığımız işte, Antalya’da olmamızdan dolayı bir avantajımız yok. Hatta şirketimize en çok yerel basın, siyaset, sivil toplum örgütleri ve iş çevreleri tarafından amansızca saldınldığım bile söyleyebilirim. Bella İstanbul firması olsaydık bu kadar yıpranmayacak ve üzülmeyecektik. Hatta İstanbul’da olsaydık daha çok kazamyor olabilirdik. Yazılım ekibimiz dahil olmak üzere bütün merkez kadromuz Antalyalı. Bizler de AntalyalIyız. Bununla gurur duyuyor ve aynı azimle çalışıyoruz.

Antkart’ın en çok beğeni toplayan ürünleri hakkında bilgi verir misiniz?

  Gloria'nın kahvesini Anadolu'ya yayacak

Kesinlikle en popüler ürünümüz, SmartStop adını verdiğimiz, gerçek zamanlı akıllı durak. Hala da en çok sorulan sistem bu. Bir diğer çözümümüz ise ulaşım ile entegre olmuş şehir kartı uygulaması yazılımı olan PowerCity. Ulaşım kartı ile insanlara küçük harcamalarını yapma imkanı sağlıyoruz. Bunun üzerine inşa ettiğimiz bir diğer fonksiyon ise sadakat uygulaması. Kartla alışveriş yapan kişi birçok promosyondan faydalanabiliyor.En ilgi çekici olanı ise bedava ulaşım bileti. Ücret, tarife, hat, araç ve şoför analizleri, taşıma verimliliği, saatlik yoğunluk analizleri ve kart hareketlerini entegre bir şekilde kapsayan Metropolis adlı yazılımımız, araç içi bilgilendirme ekranlarımız ve işletim sistemi de kullanımına sunduğumuz diğer bazı ürünlerimiz. Özellikle yurt dışında takdir edilen card mapper, security dongle developer gibi niş ürünlerimiz de oldukça popüler.

Türkiye’de ürünleriniz hangi illerde yer alıyor? Yurt dışında da var mısınız?

İlk Antalya’da kurmuştuk ancak sözleşmemiz fesih edilince her şeyi söktük. Hali hazırda Trabzon’da var. Başka bazı şehirlerde de benzer ihaleler yapıldı ancak sistem kurgusu doğru olmadığı için biz ihalelere katılmadık. Diğer ürün ve yazılımlanınız yurtdışında, Batı, Orta ve Doğu Avrupa’da ortak projelerde ve Orta Afrika’da bir projede kullanılıyor.

Sistem kurgusundan bahsedir misiniz?

Genellikle belediyeler, bu tür sistemlerin ihalelerini hazırlarken, piyasada ne kadar sistem ve validatör varsa bunların en üst özelliklerini sıralayan bir teknik şartname hazırlıyorlar. Bunlar kötü niyetle değil, esasen en iyisini almak için ama bilinçsizce yapılan işler. Biz bu tür ihalelerden uzak duruyoruz ama idarelere de şartname hakkındaki düşüncelerimizi yazılı olarak iletiyoruz. Bu da bizim kamuya karşı görevimiz.

Antkart’ı rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Yurtiçinde rakiplerimiz ile aramızdaki en önemli fark bizim ekipman üreticisi olmamamızdır. Biz kendimizi daha çok sistem entegratörü olarak görüyoruz. Ekipmanları satm alıyor ve sistem kuruyoruz. Bizim için A markası veya B markasının bir önemi yok. Sürekli araştırıyoruz, her yeni üründen alıp kendimiz test ediyoruz. Üreticilere tavsiyelerde bulunuyor, ürünlerini geliştirmeleri için yol gösteriyoruz. Sonunda da projemiz için en doğru ekipman veya validatör ne ise onu alıyor ve sisteme entegre ediyoruz.

Yurtiçinde ve yurtdışında yeni projeler var mı?

Türkiye’de bir kaç projemiz var ama yurtiçinde artık çok seçici davranıyoruz. Yurt dışında ise Avrupa ve Dünya’da yaşanan ekonomik krizin kamu harcamalarını azaltmış olması sebebiyle bir durgunluk yaşanmakta. Ancak biz bu durgunluğu, fırsata çevirecek yeni iş modelleri üzerinde çalışıyoruz.

“Şöyle bir hayalim var” dediğiniz bir proje var mı?

Antalya projesinde, slogammız ‘Para Taşıtmayan Kart’ idi. Bence sektörün ulaşacağı en üst nokta bütün Türkiye’nin nerede olursa olsun, cebindeki kart ile toplu taşıma araçlarına binebilmesi ve yine bu kart sayesinde bozuk para taşımaktan kurtulmasıdır. Biz de bu dev ama gerçekçi hayalin bir köşesinde bulunursak ne mutlu bize.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir