Anasayfa / Kariyer ve İş / Teknolojiyi İyi İzleyen Yönetici Bir Adım Önde

Teknolojiyi İyi İzleyen Yönetici Bir Adım Öndeteknoloji yoneticiCEO kademesindeki yöneticiler, 70’li yıllarda ABD şirketlerinde ortaya çıktı. CEO terimi sonraki yıllarda tüm ülkelerde yaygınlaştı ve “reis at-tenfizi” çevirisiyle Arapçaya bile girdi. CEO’lar işin başında her konuda son sözü söylerdi. Yönetim konuları karmaşıklaşıp ilgilenilecek konular arttığında CEO’lar kendilerine yardımcı olacak yeni yönetim kademeleri oluşturdu.

COO (üretimden sorumlu başkan yardımcısı) o günden bu güne her dönemin vazgeçilmez yöneticisi sayıldı.

Finansm 80’li yıllarda önem kazanması ile finanstan sorumlu başkan yardımcısı (CFO) tepedeki CEO’nun sağ kolu oldu. 90’lı yılların başında başkanın sağ tarafında pazarlamadan sorumlu yardımcısı (CMO) oturuyordu. 2000’e doğru bilgisayar sistemleri ve internet yaygınlaşınca, bilişimden sorumlu başkan yardımcısı ClO’nun yıldızı parladı.

Dünya ekonomisindeki çalkantılar başlayınca, CEO’lar makroekonomi konusunda uyarılar yapması için baş ekonomistleri de (chief economist) üst yönetim kadrosuna aldı. Ancak bu kişilerin yaptığı tahminler pek isabetli olmayınca yeni arayışlar başladı.

Son yıllarda teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı CTO (chief technology of-ficer), Bay Başkan’ın en değer verdiği yardımcısı oldu. Çünkü CTO’nun ileri elektronik, internet, genetik, nanotekno-loji ve robotik gibi yeni faaliyet alanları ile verdiği bilgiler olmadan gelecek için plan yapılamıyordu. Yeni teknolojiler her sektörde oyun kurallarını ve rekabet koşullarını kökten değiştiriyordu çünkü…

ÖNGÖRÜ VE UYGULAMA

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008 yılında bir CTO atamasından sonra bu uygulama son dönemde şirketlerde de yaygınlaşıyor. CTO’lar atanırken ekonomi, sosyoloji ve psikoloji gibi sosyal bilimler ile pazarlama konusunda da birikim aranıyor. Bukalemunun ortama göre renk değiştirmesine benzer şekilde, şirketin her bölümünde farklı bir terminoloji ve anlatım tarzı kullanabilen CTO’lar daha başarılı oluyor.
Bazıları fizik, kimya ve tıp gibi alanlarda yetişmiş CTO’ların teknolojik değişimin yönü ve hızı konusunda yaptığı tahminler, şirketlerin geleceği konusundaki çalışmalara ışık tutabiliyor. Teknolojideki ilerlemenin şirketin çalışmalarını ve ürünlerini nasıl etkileyeceği konusu da yine CTO’ların verdiği ipuçlarına göre belirleniyor. CTO’ların desteği ile yarı iletken üretimi, enerji teknolojisi ve genetik gibi yeni alanlardaki gelişmeleri iyi izleyen yöneticiler, şirketlerinin ilerleyen dünyaya ayak uydurmasını sağlayabiliyor.

  Yarı Zamanlı ve Dönemsel İşlerde Eleman Arayışı Arttı

TEKNOLOJİK DEĞİŞİMİN AŞAMALARI

Şirketin ilerlemeye ayak uydurması için pazardaki en ileri teknoloji ile üretilmiş makine ve teçhizatın satın alınması yeterli olmaz. Teknolojik düzeyin kalıcı olarak yükseltilmesi ancak aşağıdaki adımların atılması ile gerçekleşebilir:

■    Bilgi toplama: Önce teknolojide gelişmeler ve yenilikler izlenir ve bu konulardaki enformasyon toplanır.

■    Analiz: Toplanan enformasyon irdelenir ve analiz edilerek karar alma sürecinde kullanılacak hale getirilir.

■    Öngörü: Daha sonra teknolojideki değişimin yönü ve hızı konusunda öngörüler yapılır, farklı senaryolar oluşturulur.

■    Yol haritası: Eldeki tüm bilgiler ile bir yol haritası ve takvim hazırlanır.

■    Etkilerin araştırılması: Bu aşamada teknolojik değişimin ortaya çıkaracağı doğrudan, dolaylı ve gecikmeli etkiler incelenir. ‘Çevresel etki’ araştırması da bu aşamada tamamlanır.

■    Ekonomiye etkisi: Teknolojik gelişmenin bölge ve ülke ekonomisi açısından hangi olumlu veya olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracağı bu aşamada irdelenir.

■    Kıyaslama: Genel değerlendirmelerden sonra dünyada yaygınlaşmaya başlayan teknoloji ile şirketin kullandığı teknoloji, kapsamlı bir ‘benchmarking’ çalışmasının yardımıyla karşılaştırılır.

■    Hedef belirleme: Şirket, teknolojik düzeyi yükseltme konusunda kendisine bir hedef koyar ve bu kez şirket için bir yol haritası hazırlanır.

■    Stratejik plan: Eldeki sermaye, insan zenginliği, makine ve teçhizat stratejik plan çerçevesinde yeniden yapılandırılır.

■    Eğitim: Çalışanlara yeni teknolojinin gerektirdiği yaklaşım ve becerilerin kazandırılması yeni teknolojiye karşı oluşacak direnci azaltır.

■    Uygulama: Hazırlanan plan ve programlar, dünyadaki yeni gelişmeler nirengi noktasına konarak uygulanır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir