Anasayfa / Şirket Haberleri / Tekstil fabrikatörüydü kebapçılığı seçti

Tekstil fabrikatörüydü kebapçılığı seçtiTekstil fabrikatörüydü kebapçılığı seçti

Modem örme adı altında yarım asra yakın hazır giyim sahasında faaliyet yürüten Adnan Kanbir, bu yılın başından itibaren yeni iş sahası olarak restoran işletmeciliğini seçti. İki yıl önce hazır giyimdeki tesislerini devreden Kanbir, memleketi Denizli’nin lezzeti Denizli Kebabı ve yöresel yemeklerini tanıtmak için İstanbul’a Denizli Kebap 258i açtı.

Son yılların en popüler girişim alanlarından biri kuşkusuz restoran işletmeciliği. Bu alanda Ferit Şahenk, Mehmet Ali Yalçındağ, Saruhan Tan gibi birçok ünlü işadamının yaptıkları yatırımları yakından izliyoruz. Denizilili tekstilci Adnan Kanbir de bu işadamlanndan biri aslında… Türkiye’deki tekstil işletmelerinin yanı sıra Bulgaristan’da da fabrikaları bulunan Kanbir, iki yıl önce hazır giyim sahasından çıkarak restoran işletmeciliğine soyunmuş bir girişimci.

Adnan Kanbir’in ticaret hikayesi dedesinin 1903 yılında Denizli Merkez’de manifatura mağazasına açmasına kadar dayanıyor. Babası Hüseyin Kanbir ile birlikte bu dükkanda çalışan Adnan Kanbir, gençlik çağında soluğu tekstil mühendisliği okumak için Almanya’da alıyor.

1965 yılında eğitimini tamamlayan Kanbir, Almanya’da üretim için planlar kuruyor. Eğitiminin ardından Türkiye’ye dönüyor ve İstanbul’da iç piyasaya toptan mal satmak üzere triko imalatına başlıyor.

Modem Örme’yi kurarak 1984 yılında Almanya’ya ihracat yapan ilk üç firmadan biri oluyor. 1989 yılında Bayrampaşa’da ilk fabrikasını tamamlayıp entegre üretime geçiyor. 1999 yılına kadar bu fabrikada üretimini sürdüren Modern, 1999 yılında hedef büyüterek Avcılar’da kendi öz sermayesiyle 6 bin m2’lik fabrikasını açarak, 170 kişiye istihdam sağlıyor. Bu fabrikada Esprit, Next, George, Disney, More&More gibi firmaların en uzun süreli lisanslı tedarikçisi olarak 2010 yılına kadar üretime ve ihracat yapmaya devam ediyor.
Bulgaristan’a fabrika kurdu
Bu şirketi yurtdışına da taşıyan Kanbir, 2000 yılında Bulgaristan’da kendi sermayesiyle 3 bin m2’lik fabrikasını işletmeye açıyor ve 10 yıl boyunca üretimini sürdürüyor. Bulgaristan’da tamamen Türk üretim yerinde 100 kişilik istihdam sağlıyor ve 2005 yılında Türkiye Bulgaristan fabrikalarında toplamda iplikten pakete kadar her şey kendi iç bünyesinde yapar konuma gelerek yaklaşık 1.6 milyon Euro’luk yatırıma ulaşıyor..

Son yıllarda Çin, Bangladeş, Hindistan gibi ucuz işçiliklere sahip uzak doğu ülkelerinin tekstil sektöründe etkin rol üstlenmesi üzerine 2010 yılında tekstil imalatından çekilme karan alan Kanbir, 2012 yılında bambaşka bir alana girişim yapmaya karar veriyor. Kendi memleketi olan Denizli’nin, Denizli Kebabı’nı tamamen yöresel tatlara sadık kalarak İstanbul’a tanıtmak için Denizli Kebap 258 adlı restoranı açıyor. Oğlu ve kızıyla beraber en büyük hayalinin bu restoranı açmak olduğunu söyleyen Kanbir’den dinliyoruz hikayenin geri kalanını:

  Cafe Bar Restoran İşletmeciliği

“Oğlum ve kızımla tekstilde de birlikte çalışıyorduk. Şimdi restoranımızda oğlumla devam ediyoruz. Denizli Kebabı’mız özel fınnda, tamamen yöresel ve katkısız pişiyor. Bunun yanında yöremizde bilinen sadece evlerde yapılan tatlan da menümüze dahil ettik. Nohutlu tarhana çorbası ev yapımı, sade ve manda-linalı Zafer gazozu, isli süzme koyun yoğurdu, tahin, nohut Denizli’den, irmik tatlısını Hacı Şeriften, getiriyoruz. Mevcutta kullanılan bütün sebzeler, meyveler ve zeytinyağlılan Silivri Selimpaşa’daki çiftliğimizde organik olarak üretip, servis ediyoruz.”

Ustalar Denizlili

Zeytinyağı Edremit’ten, kebap ocağında yakılan Sakız ağacı odunu ise Aydın tarafından getiriliyor. Ustaların tamamı ise Denizlili. Mekâna da adını veren Denizli Kebabı hakkında çeşitli söylemler olsa da yaklaşık 150 yıldır ilk yapıldığı şekliyle üretildiğini söyleyen Kanbir, “Her yörenin kendine ait bir yemek ve et kültürü vardır. Denizli kebapta yöresi itibariyle sadece bu bölgede bulunan sakız ağacı odunu ile az yağlı ve bir yaşını geçmemiş erkek kuzudan yapılır” diyor.

Denizli Kebap 258 İstanbul’da açılan ilk Denizli Kebapçısı. Beykent- Beylikdüzü ilçesinde 250 kişilik mekanıyla hizmet veriyor. Mekanda kebabın yanı sıra, Denizli yöresinde bilinen sadece evlerde yapılan tatlan, lezzetleri de bulmak mümkün. Restoranda 15 kişi çalışıyor. Ancak ürünlerin birçoğu yöreden temin edildiği için dolaylı olarak Denizlili kadınlara da istihdam sağlanıyor.

2015’te franchising verecek

Bugün bir şubeyle hizmet verdiklerini ancak önümüzdeki dönem, beş şubeye ulaşmayı planladıklannı söyleyen Kanbir, üç restoranı Avrupa yakasına, iki restoranı ise Anadolu yakasına açacaklannı ifade ediyor. Kanbir, 2015’e kadar franchising vererek büyümeyi hedeflediklerini de sözlerine ekliyor.

Mekana yakın çevreden, Beylikdüzü-Avcılar gibi ilçelerden müşteriler geldiği gibi, aslında lezzeti merak edenlerin de geldiğini belirten Kanbir, “İstanbul’da yaşayan Egeliler özellikle Denizlililer restoranımızı ziyaret ediyor. Bir de havaalanına yakın olması nedeniyle günü birlik gelmiş iş adamları da misafirlerini mekanımızda ağırlıyorlar” diyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir