Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Tekstil ve hazır giyim, bu yıl yüzde 10 büyüme hedefliyor

Tekstil ve hazır giyim, bu yıl yüzde 10 büyüme hedefliyorİhracatta 2014 düzeyine geri dönmeyi hedefliyor

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörlerinden biri olan tekstil ve hazır giyim, bu yıl yüzde 10 büyüme hedefliyor. İç ve dış pazarlarda risklerin arttığı bir yıl olarak öne çıkan 2017’de hedef üç yıl önceki ihracat rakamı olan 18,7 milyar dolara ulaşmak. Yurtiçinde referandum ve terör olaylan, yurtdışmda ise AB, ABD ve komşu ülkelerdeki gelişmelerin sektörün büyümesi üzerinde etkili olacağı talimin ediliyor.

Türkiye ekonomisinin ihracat ve istihdamda en önemli taşıyıcı kolonlarından biri olan tekstil ve hazır giyim sektörü, bu yılı geçen yıla benzer bir performansla kapatıyor. 2014 yılında 18,7 milyar dolar, 2015’te 17 milyar dolar olarak kayıtlara geçen sektörün ihracatı, 2016 yılında mevcudu korudu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sektör, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin ve siparişlerin azalmasından etkilendi. İkinci büyük pazar olan İngiltere’nin referandumla Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı alması, dünya ekonomisindeki belirsiz ortam gibi nedenlerin de eklenmesiyle sektör vites düşürdü.

ÖNEMLİ RİSKLER VAR
2016’da ihracatta 17 milyar dolar iç pazarda ise 60 milyar TL’nin üzerinde hazır giyim harcaması yapılırken, 2017 hedefi ise zor bir yıl olmasına rağmen ihracat ve iç satışta yüzde 10 büyüme elde etmek. Dünyanın yedinci, AB’nin üçüncü büyük hazır giyim tedarikçisi olan sektör, üretim ve mağazacılıkla birlikte 2 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Sektör temsilcileri bu rakamları daha yüksek noktalara taşımayı istediklerini fakat içeride ve dışarıda önemli riskler olduğunu söylüyor. İçeride referandum ve terör olaylan, dışanda ise AB, ABD ve komşu ülkelerdeki gelişmeler sektörün büyümesi üzerinde etkili olacak.

AB’de Brexit sonrası yavaşlama beklentisi güçlenirken, ABD’de yeni başkan Donald Trump’ın ticaret politikası da sektör tarafından merakla bekleniyor. Çünkü en büyük pazarları Almanya ve İngiltere’ye ihracatı bu vıl düşen sektör için ABD, İran, Suudi Arabistan, İsrail gibi ülkeler olumlu gelişmelerle öne çıkü.

  Nişanlık modelleri

İHKİB BAŞKANI HİKMET TANRIVERDI
Hedef ihracatta 19 milyar dolara ulaşmak

“2017’ye içeride ve dışarda belirsizliklerle giriyoruz. ABD dış ticaret ve ekonomi politikaları, tüm dünyayı etkileyebilecek risk faktörleri. Yurtiçinde ise hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin ve reform paketlerinin etkileri izlenecek. Çeşitli sıkıntılara ve belirsizliklere rağmen hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımızda ilk hedef mevcut seviyeyi korumak. 2014 yılındaki 18,7 milyar dolarlık ihracatı tekrarlamak istiyoruz.”

TGSD BAŞKANI ŞEREF FAYAT
“Hedef moda endüstrisi olmalı”

“Yılda 17-18 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyoruz. Her yıl ülkemize 14-15 milyar dolar net döviz girdisi sağlıyoruz. Küresel çaptaki rekabetçi konumumuzu bugünden daha ileriye taşıyabilmemiz için hazır giyim üretiminden moda endüstrisine geçmemiz gerekiyor. Bu noktada küresel pazarlarda rekabetçi kalabilmemiz için özel sektör ile devlet işbirliğinin artarak sürmesi gerekiyor. Hedefe daha hızlı ulaşabilmek adına tasartm, markalaşma ve inovasyon odaklı bir eylem planı hazırladık ve bu hedeflerle ilerliyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir