Anasayfa / Şirket Haberleri / Tekstilci Denizli Er-Bakır’la gülüyor

Tekstilci Denizli Er-Bakır’la gülüyorTekstilci Denizli Er-Bakır’la gülüyor

Bir zamanlar adeta tekstilin Türkiye’deki merkezi olarak öne çıkan Denizli’nin bu kimliği ardı ardına yaşanan global krizlerle epeyce bir erozyona uğradı. Fakat sanayici kimliği ve altyapısı her zaman güçlü olan Denizli, bu sıkıntıları atlatarak ekonomisinin sacayaklarını değiştirmeyi bildi. Bugün demir-çelik ve metal sanayi kentin adeta lokomotifi. Er-Bakır’ın Anadolu kaplanlarının 500 büyüğü içinde ilk üçün arasından hiç inmemesi de bunu gösteriyor.

Yaklaşık 30 yıl önce Denizlili Erikoğlu ve Abalıoğlu ailelerinin ortaklığıyla kurulan Er-Bakır, metal sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Faaliyet yürüttüğü elektrolitik bakır tel üretiminde ise iki şirketinden biri.

Abalıoğlu Holding ve ANE Holding’in iştiraki olarak kurulan şirket, zamanla kurumsal bir kimliğe bürünmüş ve aradan geçen 30 yılı aşkın süre içerisinde önemli üretim hamleleri ile sektöründe büyük başanlara imza atmış.

Şirket gösterdiği başarılı performans ile Ekonomist dergisinin düzenlemiş olduğu ‘Anadolu 500’ araştırnasında da her yıl ilk sıralarda yer alıyor. Bu yılki araştırmamızda 2011 yılında ulaştığı 2 milyar 268 milyon liralık cirosuyla ikincilik koltuğuna oturan Er Bakır, bu yıl ise yaklaşık 2 milyar 600 milyon liralık ciro hedefliyor. Türkiye’nin önemli ihracatçılan arasında da yer alan şirket, ihracatını 2012 sonunda 500 milyon dolara çıkannayı hedefliyor.

AVRUPA’YA İHRACAT

Ağırlıklı olarak, özellikle ileri teknoloji gerektiren yüksek katma değerli ürünlerin talep edildiği Avrupa pazarına ihracat yaptıklarını belirten Er-Bakır Genel Müdürü Macit Taşkın, her yıl girdikleri farklı pazarlarla ihracatlarını artırdıklarını belirtiyor ve ekliyor: “ihracatımızın önemli bir bölümünü Avrupa’ya yapıyonız. Bu yıl farklı bir gelişme de yaşadık. ABD’ye yaptığımızın ihracatı iki katına çıkarmaya başardık. Aynca bu yıl aktif olmadığımız Ortadoğu ve Balkanlar’a da girdik. Önümüzdeki beş yılda son yıllarda ele geçirdiğimiz pazar liderliğimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz. Dünyada teknoloji ve volüm anlamındaki söz sahibi olma konumumuzu geliştirerek sürekli kılmak istiyoruz.”

Türkiye’nin ihracatının önemli oyuncularından olan şirket, 1985 yılında ilk olarak Irak ve İran’la başladığı ihracat serüvenine bugün teknolojik olarak gelişmiş üç kıtadaki 45’e yakın ülkeyle devam ediyor. Üretimlerinin yaklaşık yüzde 30’unu ihraç ettiklerini söyleyen Taşkın, şöyle devam ediyor:

“1995 yılından beri Amerika’da CN WIRE isimli şirketimizle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Havacılık, savunma, denizcilik gibi pek çok kritik sektöre üstün teknoloji ürünü mamuller sunuyoruz. Kuruluşundan bu yana müşteri memnuniyeti anlayışıyla, değişen ihtiyaçlara göre üretim gerçekleştiren şirketimizin bu kapsamda değişik lokasyonlarda üretim ve depolama dahil pek çok planımız mevcut. Erbakır olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da darboğaz giderme ve yeni teknoloji yatırımları gerçekleştirdik.”
4 BİN ÇEŞİT ÜRÜN

Faaliyete geçtiği yıllarda 50 kişilik bir kadroya sahip olan Er – Bakır, bugün I40’ı beyaz yakalı olmak üzere toplan 720 çalışana sahip. Önümüzdeki yıl istihdamda artış planlamayan şirket, 2012 ve 2013’ü verimliliğe yoğunlaşacaktan yıllar olarak belirlemiş bulunuyor.

Aylık 32 ton filmaşin üretimi ile başladığı yolculuğuna bugün, aylık 16 bin ton üretim ile devam eden şirketin yıllık üretim kapasitesi ise 200 bin tona ulaşmış durumda. Denizli’deki 60 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan entegre tesisinde dört binden fazla çeşitlilikte tel üretimi gerçekleştiriliyor. Geçen yıl 24’üncü sırada yer aldığı İstanbul Sanayi Odası (ISO) 500 listesinde de yükselişe geçen Er-Bakır, bu yıl 22’nci sırada bulunuyor.

  Karemel Lab Bakery Cafe

DÜNYADA DA BÜYÜK

Şirket, Türkiye kadar dünyada da alanında büyük bir oyuncu konumunda. İtalya, ABD, Ispanya, İngiltere, Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Tunus, gibi ülkelere ihracat yapan şirket, nitelikli ürün satışını gerçekleştirdiği AB ülkeleri ve Amerika pazarındaki etkinliğini artırmaya odaklanmış durumda.

Er-Bakır’ın hem hammaddesi olan bakır, hem de farklı para birimlerinin birbirleri arasındaki parite değerlerindeki aşın oynaklık nedeni ile çok dikkatli hareket ettiğine vurgu yapan Taşkın, şunlan anlatıyor:

“Yaşanılan son küresel ekonomik krizde herhangi bir küçülme politikası izlemedik. Hatta 2009 yılında sürekli döküm kapasitemizi 200 bin tona çıkaran yatınmı gerçekleştirdik. İç ve dış pazarların tümünde eşzamanlı yaşanan bu krizi müşterilerimize iyi hizmet sunmak, değişen ihtiyaçlarına en uygun çözümleri süratle üretmek ve her zaman olduğu gibi her an yanlarında olduğumuzu hissettimıek suretiyle diğer meslektaşlarımıza göre daha rahat aştığımıza inanıyoruz.”

KAPASİTE KULLANIMI YÜZDE 95

Çevre sorumluluğu bilinciyle 1990’lann başında Denizli’de ilk arıtma tesisini de kuran Er – Bakır, daha sonra peş peşe ISO 9001, IS014001, ISO/TS16949 ve OHSAS18001 belgelerine sahip. Şirket, üretimlerini çeşitli tesislerinde gerçekleştiriyor. Örneğin; 16 bin tonluk kuaılu kapasiteye sahip olan rafınasyon tesisinde; üretimin ilk aşaması olan blister veya hurda bakırdan anod bakır üretiliyor. Elektrolitik katot bakırın mamul veya yan mamul haline geldiği yıllık 200 bin ton kumlu kapasiteye sahip olan sürekli döküm ve haddeleme tesisinde ise ergitme, döküm ve haddeleme işlemleri gerçekleşiyor.

Tel üretim kapasite kullanımlarının yüzde 95’lerin üzerine çıktığını ifade eden Taşkın, “Mutlaka bu alanda yatırımlarımız devam edecek. Sürekli döküm kapasitemizin önemli bölümünü nitelikli tele çevirecek yatınm-lan bu yıl ve önümüzdeki yıl yapmaya devam edeceğiz. Bu yıl tel çekme ya-tınmlanmız sürdü” diyor.

TEMELİ BAKIRCILAR ÇARSISI’NDA ATILDI

Bundan 51 yıl önce Denizli Kaleiçi Bakırcılar Çarşısı’nda mutfaklarda kullanılan ürünlerin ustası olan Ahmet Nuri Erikoğlu, gelecekte bakırın kullanım alanının değişeceğini görerek bugün her yerde bulunan elektrik kablolarında kullanılan bakır telleri üretmek amacıyla Er – Bakır’ı kurmuş. Denizli l’nci Sanayi Sitesi’nde kurulan şirket, ilk yıllarında bir KOBİ olarak faaliyetine devam etmiş. 1981 yılına gelindiğinde Ahmet Nuri Erikoğlu’nun yakın arkadaşı olan ve Denizli sanayicileri arasında da önemli bir isim olarak tanınan Cafer Sadık Abalıoğlu Er- Bakır’da ortaklığa gidiyor. Denizli’nin büyük şirketlerinden olan Er- Bakır bugün, ANE (Ahmet Nuri Erikoğlu) ve Abalıoğlu Holding’in bir iştiraki olarak ticari faaliyetlerine devam ediyor.

Özlembay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir