Anasayfa / Şirket Haberleri / Teksüt 10 milyon dolar yatırımla süt üretecek

Teksüt 10 milyon dolar yatırımla süt üretecekTeksüt 10 milyon dolar yatırımla süt üretecek

Teksüt, yeni yapacağı 10 milyon dolarlık yatırım ile süt üretimine de başlayacak. Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, nisan ayında başlayacak okul sütü ihalesi gireceklerini ve ardından Libya’ya ihracata başlayacaklarını söylüyor.

Bundan 56 yıl önce Balıkesir’in Gönen ilçesinde bir aile işletmesi olarak kurulan Teksüt, mandıracılıkla girdiği ve peynir ve yoğurt üretimi ile devam ettiği faaliyetlerine kutu sütü ekliyor. Gönen’de yaklaşık 10 bin üreticiden süt teda-riği yapan şirket, önümüzdeki yıldan itibaren yapımı devam eden 10 milyon dolarlık yeni tesisinde UHT süt üretimine geçecek.

Şirket 2013’ten itibaren, bir kilogramlık sütleri Libya’ya, 200 gramlık sütleri ise okul sütü projesinde değerlendirmeyi hedefliyor ve bu yılı yüzde 15 büyüme ve 180 milyon TL ihracat ile kapatmayı hedefliyor.

Okul sütü ihalesine girecek

Gönen sütünü ihracat ile okul sütü projesinde değerlendirmek istediklerini söyleyen Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, halen peynir ve yoğurt üretimlerinde tamamen Gönen yöresine ait çiğ sütü kullandıklarını belirtiyor. Arınık, 10 milyon dolarlık yeni bir yatırım ile süt üretimine geçeceklerini, sekiz ay içinde yeni fabrikanın üretime başlayacağını ifade ediyor.
Yatırımın tamamlanması ile birlikte, okul sütü ihalelerine katılacaklarını vurgulayan Arınık, “İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’nın tam ortasındayız. Süt kalitesi bir kenara konulacak bir şey değil. Okul sütü projesi ilk defa uygulanan bir proje. Nisan ayında tekrar başlayacak. Bu sosyal bir proje, sadece öğrenciye yönelik değil aynı zamanda üreticiye destek olmak amacıyla yapılıyor” diyor.

Libya’ya süt ihraç edecek

Yatırım kararının ardındaki diğer nedenin ise ihracattaki yükseliş olduğunu söyleyen Arınık, son dönemlerde Libya’dan önemli miktarlarda süt talebi geldiğini aktarıyor. Arınık özellikle bir litrelik sütlerin bölgede tercih edildiğini fabrikanın tamamlanmasının ardından buraya süt ihracatına başlayacaklarını belirten Arınık, yeni yatınmla süt üretimi dışında peynir çeşitlerini de artıracaklarını sözlerine ekliyor.

  Borsa Koridorları Şirket Haberleri

Günlük 350 ton çiğ süt alarak üretim yapan Teksüt’ün tesislerinde bu alım Nisan ve Mayıs aylarında günlük 450-500 tonu buluyor.

250 kişilik istihtam

Üretime beyaz peynir ile başlayan Teksüt, bugün kaşar peyniri, krem peynir, tereyağ, sürülebilir beyaz peynir, labne, kaymak, yoğurt, ayran ve yöresel peynirler gibi farklı çeşit ve gramajlarda üretim gerçekleştiriyor. Yaklaşık 8 bin m2 kapalı alanda 250 kişiye istihdam sağlayan şirket, son yıllarda yaptığı yatırımlar ile günlük 350 ton sütü işleyerek süt mamulü haline getiriyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir