Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Telekom Sektörü 2013-2014 Analiz

Telekom Sektörü 2013-2014 AnalizBüyüme umudu yeni çözümlerde

telekom sektoruTelekom sektöründe 2013’te büyüme son yıllara benzer olarak yine mobil alandan geldi. Sabit hizmetlerdeki düşüş sürerken özellikle mobil ve genişbant abone sayısındaki büyüme dikkat çekici. 2013’ü 25 milyar dolarnı üzerinde ciro ile kapatması beklenen telekom sektöründe önümüzdeki dönemde mobil data, M2M çözümleri, 4G ve akıllı telefonlara! pazardaki büyümeye yön vermesi bekleniyor.

Telekom sektörü 2013’te büyüme trendindeydi. Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) 2013 yılı üçüncü çeyrek raporuna göre, 2013’ün ilk üç çeyreğinde Türk Telekom ve mobil işletmecilerin net satış gelirleri toplamı 20 milyar TL’ye yaklaştı. 2013’ün tamamında 2012 yılındaki gelirlerin üzerine çıkılacağı görülüyor. 2012’de sektörün toplam net satış geliri 25 milyar TL olmuştu. Sektörün 2013’te önceki yılla aynı oranda ve yüzde 6-8 dolaylarında büyüme göstereceği tahmin ediliyor.

MOBİL YİNE YÜKSELİŞTE

Son yıllarda yaşanan sabit hizmetlerin düşüşü ve mobilin yükselişi 2013’te de devam etti. 2013 yılı üçüncü çeyreği itibariyle yaklaşık 13,7 milyon sabit telefon abonesi bulunan Türkiyede, penetrasyon oranı yüzde 18,1 seviyesine düştü. Aynı dönem itibariyle yüzde 91,1 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 68,9 milyon mobil telefon abonesi bulunuyor.

Telekomda sabit ve mobil işletmelerin dışında internet aboneliği rakamları da dikkat çekici boyutta.

2013 yılı üçüncü çeyreği itibariyle çevirmeli internet dahil toplam internet abone sayısı 33,7 milyon seviyesine ulaştı. 2008 yılında 6 milyon geniş bant internet abonesi bulunuyordu. Mobil ve özellikle fiber internet abonelerinin artmasıyla birlikte internet abone sayısındaki genel artış eğilimi devam etti.

2013 yılı üçüncü çeyreği itibariyle geniş bant pazarında dikkat çeken en önemli gelişme fiber ve mobil kaynaklı artışın devam etmesi. Mobil tarafa baktığımızda, 2013 yılı üçüncü çeyrekte 3G abone sayısı 47,5 milyona ulaşırken, 3G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan abone sayısı da 25,5 milyona yükseldi. 2013 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla M2M abone sayısı da 2 milyonu buldu.

M2M ETKİSİ

M2M, NFC, 4G teknolojileri gibi gelişmeler, telekom sektörünü AR-GE ve inovasyonda ilerleten gelişmeler olarak görülüyor. M2M teknolojileri, araç-filo takip sistemleri, uzaktan hasta takip sistemleri gibi uygulamalar sunuyor. Sektörün daha çok buradaki uygulamalara yoğunlaşması bekleniyor.

Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğ-lu, bu teknolojiye dikkat çekerek, “Akıllı makinelerin yaygınlaşması yalnızca operatörlerin daha fazla meye ulaşmasını sağlamakla kalnıyor, bu cihazların yazılımlarının geliştirilmesi için de çok büyük bir sistem yaratıyor. Bu potansiyel beraberinde hizmet ettiği diğer seklerdeki büyümeyi de etkili bir şekilde tetikleyecek. 2012’de 1,2 milyar makinenin SİM kartlar yoluyla biriyle iletişim kurması neticesinde 1 milyar TL tasarruf sağlandığı görüldü” diyor.

Mobil uygulamalar da yine L4’te öne çıkması beklenen konular arasında. Türk Telekom yetkililerinin 2014 beklentilerinde de bu konu öne çıkıyor. TT yetkilileri, şunları söylüyor: “Türkiye’yi teknolojinin giderek daha da iç içe geçeceği, eğlence, eğitim, finans, sağlık ve diğer alanlarda içeriğin giderek daha fazla dijital ortamda sunulacağı bir gelecek bekliyor. Türk Telekom, teknolojinin yaşamları bu kadar kökten değiştireceği bir gelecek için, daha fazla değer sunmak ve dijital çözümlerin günlük hayatın parçası olacağı geleceğin dünyasını şekillendirmek üzere yatırımlarını ve çalışmalarını sürdürecek. Yapacağı işbirlikleriyle, bireysel ve kurumsal müşterilerine dijital teknolojilerin avantajlarını sunan, onlara hız ve verimlilik sağlarken maliyetleri düşüren çözümler geliştirecek.”
4G BEKLENİYOR

Mobil telekom pazarında önümüzdeki dönem için beklenen en önemli teknolojilerden biri de 4G. Mobil telekom şirketlerinden Turkcell, 4G için şimdiden test çalışmalarına başladı. 4G’nin gelmesiyle tüketicileri sektörde daha da hızlı bir internet deneyiminin bekliyor olacağını söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Mobil iletişim sektörü aynı zamanda makineler arası iletişim ürünleri ile mobil finans gibi hayatın her alanında fayda yaratmaya başladı. Bu tür yenilikçi servislerin yaygınlaşmasıyla iş yapış ve hayat biçimleri daha da kolaylaşacak. Mobil internet, bulut bilişim, makineler arası iletişim (M2M) 2014’te de sektörümüzün odak alanları olacak. 20l4’te de çözüm ortaklarımızla birlikte Türkiye’ye sürdürülebilir büyüme sağlamak üzere sektörümüze öncülük edeceğiz” diyor.

  Altın fiyatları ne olur

Bu konuda yaptığı AR-GE çalışmalarıyla öne çıkan Netaş, 2014’te yeni yatırımlarla yeni ürünler sunmayı planlıyor. Netaş CEO’su Müjdat Altay, şunları söylüyor: “Netaş AR-GE birimi, telekom, kamu, savunma ve kurumsal müşteriler için geliştirdiği çözümlerle yeni nesil teknolojiler alanında yatırımlarını kararlılıkla sürdürüyor. Yürüttüğümüz yenilikçi projelerin başında 4G-LTE projesi geliyor. Teknolojideki eğilim ve gelişmeleri sürekli yakından takip eden bir kurum olarak, sadece sınırlı sayıda uluslararası teknoloji şirketinin sahip olduğu 4G-LTE’yi yazılım ve donanım olarak sıfırdan geliştirdik. Bu teknoloji sadece 4G’ye geçmeyi planlayan mobil operatörler için değil, yüksek hızlı, kesintisiz ve güvenli görüntülü iletişime gerek duyan kamu kurumlan ile TSK ve ulaşımdan güvenliğe kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren pek çok kuruluşun ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak tasarlandı.”

ÜÇLÜ OYUNA DEVAM

Telekom sektöründe 2013 yılında operatörlerin internet, telefon bağlantısı ve hatta televizyon hizmetini tek fiyata ve tek faturada sunmaları, tüketicilerin iletişim hizmetlerini daha uygun fiyata almaları ve tek bir kontak ile irtibat halinde olmaları adına üçlü oyun sistemi pazarda etkili oldu. Bunun devamı da gelecek. TurkNet Ürün Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rana Karaküçük Özenç de buna dikkat çekerek, “TurkNet olarak gelecek yıl da uygun fiyatlarla satın alınabilecek, tek elden, tek faturada çoklu hizmet sunmaya devam edeceğiz. 2014 yılı için pozitif beklentiler içindeyiz ve her yılki büyüme oranımızın istikrarını koruyacağımıza inanıyoruz” diyor.

Internet pazarında bir başka gündem de fiber internet. BTK’nın 2013 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin pazar verilerini içeren raporuna göre, Türkiye’nin fiber abone sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 76,4 artarak 967 bin kişiyi aştı. Buradaki yükselişin 2014’te de devamı bekleniyor.

2014’te bulundukları illerde hane erişimini artırmak ve yeni fiber iller oluşturmak için çalışacaklarını ifade eden Turkcell Supe-ronline Genel Müdürü Murat Erkan,

“Ayrıca konsolidasyona açık görünen sektörümüzde fırsatları yakından takip ederek akılcı satın almalarla inorganik olarak da büyümemizi sürdüreceğiz. Sektör açısından en önemli gündem maddeleri arasında saydığımız akıllı şehirler konusunda belediyelerle işbirliklerimizi derinleştirmek ve yeni işbirlikleri oluşturmak da odak alanlarımız arasında yer alacak” diyor.

TELEFON-TABLET REKABETİ

Telekom pazarına destek olarak cep telefonu pazarı da önem taşıyor. Özellikle GSM operatörleri tarafından data hizmetlerine odaklanıl-rnası akıllı telefon satışlarında da büyüme etkisi yaptı. Araştırma şirketi GfK, 2014 yılında toplam cep telefonu satış adetlerinin 2013’e kıyasla yüzde 2 civarında büyüyeceğini öngörüyor. Akıllı telefonlarda ise 2013’te yüzde 71’lik büyüme yaşandı. Ancak pazar lideri Samsung, 2014’te akıllı telefondaki büyümenin yüzde 20’de sınırlı kalacağını tahmin ediyor. Samsung Electronics IT ve Telekom Satış-Pazarlama Direktörü Selçuk Mirza, “2013 yılında piyasaya çıkan phablet’ler (akıllı telefon ve tablet karışımı cihaz) 2014 yılında yeni markalar ve modeller ile büyümeye devam edecek” diyor.

GFK, 2014 yılında tablet pazarının adetsel olarak yüzde 30-50 arasında büyüyeceğini tahmin ediyor. Selçuk Mirza, 2013’te Samsung’un tablet pazarını domine eden şirketler arasında yer aldığım, 2014 yılında global markaların da tablet pazarına girmesi ile rekabetin artacağını ifade ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir