Anasayfa / Kariyer ve İş / Telekomünikasyon Sektörünün Değişime Açık Adaylara İhtiyaci Var

Telekomünikasyon Sektörünün Değişime Açık Adaylara İhtiyaci VarVodafone Türkiye İK Genel Müdür Yardımcısı Rengin Onay ile özel röportaj
Rengin Onay: Telekomünikasyon sektörünün değişime açık adaylara ihtiyacı var

Vodafone, İngiltere’de kurulan ilk GSM operatörü olarak 1985’te İngiltere’nin ilk mobil görüşmesini gerçekleştirdi. Bugün 27 ülke, 5 kıtada faaliyet gösteren Vodafone, 289 milyon müşterisi ve 40’tan fazla şebeke ortaklığı bulunan dünyanın en büyük mobil iletişim şirketi. Vodafone aynı zamanda, 15 ülkede 33 milyon 3G cihazı kullanıcısıyla dünyada en büyük 3G şebekesine sahip operatör olma özelliğine sahip. Vodafone’un Türkiye’de faaliyete geçmesi GSM operatörü Telsim’i 2006’da satın almasıyla gerçekleşti. Vodafone bugün Türkiye’de 800’ün üzerinde satış noktasıyla hizmet veriyor.

Büyük bir hızla büyüyen telekomünikasyon sektörü, geçen yıl Türkiye’de 20 milyar dolar büyüklüğü aşarken, sektörün dünyadaki büyüklüğü 1.3 trilyon dolara ulaştı. Sektörün en önemli hizmet alanlarından birisi mobil iletişim. Mobil iletişim yılda ortalama yüzde 10 büyüyor. 2010’da dünyanın mobil şebekeler tarafından kapsanma alanının yüzde 90’ı ulaşacağı tahmin ediliyor. 31 Aralık 2008 itibarıyla Türkiye’de toplam 65 milyon mobil hat bulunuyor ve mobil hat penetrasyon oranı yaklaşık yüzde 92. Türkiye’de mobil iletişim pazarı 8.7 milyar dolarlık büyüklüğe sahip. 2008’i yüzde 20 büyümeyle kapatan sektörün, gayrisafi milli hasıla içindeki payı yüzde 5 civarında.

Telekomünikasyon sektörü küresel krizden en az etkilenen sektörlerden birisi. Özellikle mobil iletişim sektörünün 2009’da yapılacak yatırımlarla daha fazla hareketleneceği tahmin ediliyor. 2008’de numara taşınabilirliği uygulamasının başlamasıyla sektörde rekabet arttı. 2009’un yaz aylarında uygulanmaya başlanacak olan 3G (üçüncü nesil) teknolojisinin de sektörün ivmesini arttırması bekleniyor. Hızla büyüyen sektörde yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip eden çalışanlara ihtiyaç duyuluyor. Sektör, yeni mezun gençlere çeşitli alanlarda kariyer fırsatı sunuyor.

Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren üç operatörden biri olan Vodafone, 2006’da Telsim’i satın alarak Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. 27 ülkede faaliyet gösteren Vodafone, bugün dünyanın en büyük mobil iletişim şirketi. Vodafone Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı Rengin Onay ile telekomünikasyon sektörü ve Vodafone’un İK uygulamalarını konuştuk.

2008 yılını telekomünikasyon sektörü açısından değerlendirebilir misiniz? 2008’in son çeyreğinde derinleşen ekonomik kriz sektörü etkiledi mi?
Numara taşınabilirliğinin hayata geçmiş olması ve 3G ihalesinden istediğimiz lisansı alarak çıkmamız, Vodafone ve Türkiye GSM sektörü açısından 2008’in önemini arttırdı. Bu önemli gelişmeler, GSM sektörünü daha rekabetçi ve hareketli bir yapıya kavuşturuyor, bundan da en çok tüketiciler kârlı çıkıyor. Vodafone olarak, uzun zamandır hayata geçmesi için çalışmalar yürüttüğümüz numara taşınabilirliği uygulamasının başlamasından çok memnunuz. Numara taşınabilirliği, abonelere operatörlerini özgürce seçme olanağı sunuyor. Operatörler arasında artan rekabet, daha rekabetçi fiyatların sunulmasını sağlıyor. Global bir şirket olarak 3G konusundaki başarımızdan gurur duyuyoruz. Toplam 15 ülkede 33 milyon 3G cihazı kullanıcımız bulunuyor. Dünyanın en büyük 3G şebekesine sahibiz. 3G en kısa tanımıyla “özgürleşen internet” anlamına geliyor. Yeni nesil teknolojiyle internetin yeni çağda dünyaya sunduğu fırsatlardan daha geniş bir kitle yararlanacak. Kullanıcılar istedikleri her yerden çok daha hızlı bir şekilde internete bağlanabilecekler.

Türkiye’de yeni teknolojileri çok yakından takip eden dinamik ve genç bir nüfus var. Bu da hem günlük hayatta, hem de dinamik iş ortamlarında en son teknolojilerin en kısa zamanda benimsenmesinde önemli rol oynuyor. Bu nedenle 3G servislerine, başta teknolojiyle yakından ilgili olanlar ve gençler olmak üzere tüm kullanıcıların ilgi göstermesini bekliyoruz.

2008’de başlayan küresel ekonomik krize gelince… Telekomünikasyon sektörünün, 21. yüzyılın lokomotif sektörü olduğu çok açık. Sektör, vazgeçemeyeceğimiz ihtiyaçlarımızın başında gelen mobil iletişim alanında hizmet sunuyor. Telekomünikasyon sektörünün diğer pek çok sektöre göre ekonomik krizlere karşı daha dirençli bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim.

“Yapabilirim ve fark yaratabilirim” diyenler seçiliyor
Telekomünikasyon sektöründe kariyer yapmak isteyen üniversite son sınıf öğrencileri nasıl bir yol izlemeli? Vodafone sektöre katılmak isteyen gençlere yönelik ne tür çalışmalar yürütüyor?
Telekomünikasyon, çok hızlı gelişen ve değişen dinamik bir sektör. Büyük değişimlere ayak uydurmak belli bir yaklaşım ve anlayış gerektirir. Bu alanda başarılı olan kişiler, değişime çok hızlı ayak uydurabilen, sorunlara meydan okuyan, kariyerlerinin onları nereye götüreceği konusunda açık fikirli yaklaşım sergileyebilen ve her zaman yeni sorumluluklar almaya istekli olan kişilerdir. Sektörde kariyer yapmak isteyen gençlerin bu özelliklere sahip olması gerekir.

Vodafone olarak “yapabilirim ve fark yaratabilirim” düşüncesine sahip profesyonelleri, Vodafone bünyesine kazandırmaya ve onları ödüllendirerek kariyer planlarına katkı sağlanmaya büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda uyguladığımız programlarla telekomünikasyon sektöründe kariyer yapmak isteyen öğrenciler ve yeni mezunlar için büyük bir fırsat sunuyoruz. Aynı zamanda öğrencilerin hangi alanlarda güçlü olabileceklerini seçme yerleştirme sürecinde ve çalıştıkları projelerde keşfetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bu çerçevede, üniversite öğrencileri için “Genç Yetenek Programı”nı hayata geçirdik. Genç Yetenek Programı’nın Vodafone’un nasıl yapısını anlamak açısından öğrencilerin için iyi bir fırsat olduğuna inanıyoruz.

  Eczacıbaşı Staj Programı "Kariyer Test Sürüşü"

Doğru adayı nasıl seçiyorsunuz?
Vodafone olarak teknolojiyi en üst seviyede kullanmaya özen gösteriyoruz. İş başvurusu için en çok tercih ettiğimiz kanal şüphesiz internet. Günlük gazetelerin kariyer eklerini de kullanıyoruz. Vodafone’a iş başvurusunda bulunacak kişiler, Vodafone Türkiye kariyer sitesinin açık pozisyonlar bölümünde iş ilanlarını takip edilebiliyor ve kendileri için en uygun pozisyonu bulabiliyorlar.

Telekomünikasyon sektöründe kariyer yapmak isteyenler CV’lerini nasıl yazmalılar? CV yazarken, farklılaşabilmek için CV’ye neler eklemek, neler yazmak gerekir?
Etkili bir CV, kişinin şansını arttırır. Etkili CV yazmanın da değişmez bazı kuralları vardır. Bunlar içinde belki de en önemlisi, verilen bilgilerin doğru ve çelişkisiz olmasıdır. Kişinin kendisini açık ve net olarak ifade etmesi, kariyer hedeflerini ve amacını açıkça belirtmesi çok önemli. Adayların başvurdukları pozisyonu net olarak belirtmeleri, çalıştıkları şirketlerde aldıkları görev ve sorumlulukların yanı sıra, başarılarından kısaca söz etmeleri ve bu pozisyona neden ilgi duyduklarını belirtmeleri gerekir.

Hangi özelliklere sahip kişilerle çalışmayı tercih ediyorsunuz?
Sektörde kariyer yapmak isteyenleri yenilikleri takip etmeli.
Adaylarda aradığımız özellikler; istekli ve kararlı, kendine güvenen, iletişim becerisi kuvvetli, yaratıcı ve analitik düşünce yeteneğine sahip ve ekip çalışmasına uyumlu olma. Vodafone olarak, değişime uyum sağlayabilen, belirsizliği yönetebilen, girişimci ve fırsatları yakalama konusunda tutkulu bireylerle çalışmayı tercih ediyoruz.

Sektörde kariyer yapan kişiler kendilerini nasıl geliştirebilirler?
İletişim sektörü baş döndürücü bir hızla gelişiyor ve büyüyor. Bu sektörde kariyer yapmayı düşünen gençlerin yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip etmeleri büyük önem taşıyor. Farklılaşmak, yeni eğilimleri izlemek ve istihdam ihtiyacı olan alanlara yönelmek gerekiyor. Telekomonükasyonda kariyer yolunda ilerleyenlerin sektörel eğitim programlarına, kurslara, seminerlere ve sertifika programlarına katılıp aldıkları eğitime artılar katmalarında büyük yarar var. Kariyerin ilk basamağı olarak bir staj programına katılmak da söz konusu şirketi yakından tanımak açısından önemli.

Türkiye’de şirketlerde “yetenek yönetimi” yaygın mı? Vodafone’da uyguluyor musunuz?
Vodafone Türkiye olarak geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz Genç Yetenek Programı’nı bu yıl yeniden hayata geçiriyoruz. Programımızla, genç yeteneklerin, telekomünikasyon sektörünün hızlı, rekabetçi, eğlenceli ve limitleri zorlayan dünyasına adım atarken, Vodafone gibi global bir firmada deneyim fırsatıyla potansiyellerini keşfetmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Vodafone Genç Yetenek Programı’nı klasik staj programlarından ayıran en belirgin özellik, bu programda yer alan genç yeteneklere iş sonuçlarına etki edebilecek kapsamlı projeler verilmesi ve gerçek bir ekip oyuncusu olarak çalışmalarına olanak tanınması.
2008’deki yaz staj programımıza 2 binin üzerinde başvuru yapıldı. 2 bin kişi arasından seçilen 36 üniversite öğrencisi, beş gün süren seçme ve eleme sürecine katıldı. Altışarlı gruplar halinde performanslarını sergileyen öğrenciler arasından başarılı olan 15 öğrenci, Vodafone’un 15 farklı projesinde aktif olarak görev aldı. Ekim ayında düzenlediğimiz yarışmada da birinci gelen iki öğrenciye, Vodafone’un faaliyet gösterdiği ülkelerden İtalya ve Hollanda’da staj yapma imkanı sunduk. Bu yılki staj programımız temmuz ayında başlayacak, eylül sonuna kadar devam edecek. Staja 25 öğrencinin katılacak. Staj başvurularını aldığımız mecralardan birisi de www.monster.com.tr.
……………………………………………………..

Rengin Onay kimdir?

1964 doğumlu olan Onay, eğitimini sırasıyla; Samsun Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Kingston Business School’da “Personel Yönetimi” üzerine tamamladı. Çalışma hayatına 1986’da The Shell Company of Turkey Limited’in İnsan Kaynakları Bölümü’nde başladı. Dokuz yıl çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, 1995’te şirketin Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne atandı. 1999’da Coca-Cola Avrasya Bölümü’nde Eğitim ve Gelişim Müdürü olarak çalışmaya başladı. 2000 yılının sonlarında Türkiye Bölgesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevine atandı. 2002’de Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Bölümü’nün İnsan Kaynakları Direktörlüğü’ne terfi etti ve 2007 Nisan ayına kadar görevini sürdürdü. Onay, Nisan 2007’den beri Vodafone Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyor. Aynı zamanda Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir