Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Televizyon Reklamlarının Marka Tutumuna Etkisi

Televizyon Reklamlarının Marka Tutumuna Etkisi
“Televizyon Reklamlarının Marka Tutumuna Etkisi” Kitap Piyasada
Gaziantep’li Dr. Ayhan Erdem’in “Televizyon Reklamlarının Marka Tutumuna Etkisi” Adlı Kitabı Sektörde Büyük İlgi Gördü .

Kitapta, akaryakıt tüketicilerinin marka tutumu ve marka tutumunu etkileyen etkenlerin neler olduğunun belirlenmesi konusunda bilgiler veriliyor.

SOil Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ayhan Erdem’in, “Televizyon Reklamlarının Marka Tutumuna Etkisi” kitabı yayınlandı. Kitapta yer verilen, TV reklamları ve marka tutumu arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik araştırma sonuçları; tüketicilerin akaryakıt firmalarını tercih etmelerindeki en önemli unsurun ürün ve hizmet kalitesi olduğunu ortaya konuyor.

“KİTAPTA ÇARPICI BİLGİLERE YER VERİLİYOR”

Kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde; marka tanımı, özellikleri, marka ismi, kişiliği, farkındalığı, sadakati, marka konumlandırması, stratejileri, marka tercihi, marka tercihini etkileyen demografik ve psikolojik faktörler ile tüketicinin satın alma karar süreçleri ile TV reklamları konusunda ana hatları ile ilgili genel bilgiler veriliyor. İkinci bölümde; Türkiye’de akaryakıt sektörünün 2010 yılında genel görünümü başlığında akaryakıt sektöründe kullanılan tanımlardan başlayan, pazar payı ve istasyon sayıları gibi sayı ve grafiklerin verildiği sektörün ilgisini çekecek ve bilgilendirme amaçlı verilen sunuluyor. Üçüncü ve son bölümde ise, TV reklamları ve marka tutumu arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik araştırma sonuçları tablo ve grafiklerle yorumlanıyor.

“TÜKETİCİLER EN ÇOK ÜRÜN VE HİZMET KALİTESİNE ÖNEM VERİYOR”Araştırma sonuçlarına göre; bir akaryakıt firmasını tercih etmede en önemli unsur ürünlerin kalitesi. Katılımcıların bir akaryakıt firmasını tercih etmelerinde “ürünlerin kalitesi”, “verilen hizmetin kalitesi”, “markaya güven duyulması”, “fiyatın uygun olması”, “tüketici beklentilerine yönelik ürün geliştirilmesi” gibi unsurlar öne çıkıyor. Buna göre katılımcıların yüzde 98,8’i tercihlerinde en önemli unsurun ürünlerin kalitesi olduğunu belirtirken, yüzde 99,1’i verilen hizmetin kalitesi, yüzde 98,3’ü markaya güven duyulması, yüzde 97,5’i tüketici beklentilerine yönelik ürün geliştirilmesi, yüzde 91,4’ü araç garantisi kapsamında aracı firmanın önerisi, yüzde 89’u reklam kampanyaları, yüzde 86,5’i sosyal sorumluluk projeleri üretmesi veya destek verilmesi ve yüzde 79’u ise sürekli TV reklamları olmasının önemli olduğunu düşünüyor.

“PROMOSYONLARIN TÜKETİCİ TERCİHLERİNE ETKİSİ DAHA DÜŞÜK”

Akaryakıt ürünlerinin tüketici tarafından titizlikle seçildiğini ve satın alındığını ortaya koyan araştırmaya göre, bu ürüne ilişkin tüketiciye tanıtım oldukça önemli bir faktör. Araştırmayla, bu tanıtım için en etkili ve en çok takip edilen TV reklamlarının, akaryakıt ürünlerinde marka bilinirliğinde ve satın alma kararlarında etkili bir araç olduğu ortaya konuluyor. Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından bir tanesi de, EPDK’nın kısa bir süre önce yasakladığı promosyonların tüketici tercihlerine etkisinin diğer unsurlara göre daha düşük olması. Buna göre, katılımcıların yüzde 84,8’i tercihlerinde kredi kartları ile sağlanan avantajların (bonus, hediye ve promosyon uygulamalarının) önemli olduğunu belirtti.

“SEKTÖREL YAYIN REKLAMLARI MARKA BİLİNİRLİĞİNİ ARTTIRIYOR”

Kullandığı akaryakıt markasını çok iyi tanıdığını belirten katılımcıların yüzde 14,3’ü radyo reklamlarının en etkili reklamlar olduğunu düşünürken, bu oran kullandığı akaryakıt markasını hiç tanımayan katılımcılarda yüzde 7,5’e düşüyor. Diğer yandan, kullandığı akaryakıt markasını hiç tanımadığını belirten katılımcıların yüzde 10’u sektörel dergi ve gazete reklamlarının en etkili reklamlar olduğunu düşünürken, markayı çok iyi tanıdığını belirten katılımcılarda ise bu oran yüzde 2,4’e düşüyor. Her iki grupta yer alan katılımcılarda, TV reklamlarının en etkili reklam türü olduğunu düşünenlerin oranı yüksek. Haberler.Com


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir