Anasayfa / Şirket Haberleri / Tema Mağazacılık Yurtdışında Büyümeye Devam Ediyor

Tema Mağazacılık Yurtdışında Büyümeye Devam Ediyor

LCWaikiki markasıyla dünya çapında takip edilen bir başarı öyküsü yaratan Tema Mağazacılık, yeni büyüme alanı olarak gelişmekte olan ülkeleri seçti. Afrika, Asya, Ortadoğu, Kafkaslar, Rusya ve Balkanlar’da her yıl 50 yeni mağaza açacaklarım söyleyen Tema Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Yahap Küçük, bu yıl yüzde 25 büyüyeceklerim açıkladı.

vahap kucuk

Vahap Küçük, yazdığı başarı hikayesi LCWaikiki’yle olduğu kadar önümüzdeki günlerde Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) başkanı olarak da gündeme damgasını vuracak isimlerden biri.

Nisan ayında federasyonun ilk genel kurulunu yapmayı planlayan Küçük, hem perakende sektörü, hem de LCWaikiki’nin büyüme planlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl perakende pazarında yüzde 15 büyüme beklediklerini söyleyen Küçük, şirket olarak ise yüzde 25 büyüme hedeflediklerini söyledi. Küçük’ün sorularımıza yanıtları şöyle oldu:

Federasyon başkanı olarak ilk projeleriniz neler olacak?

Önümüzdeki günlerde Shopping Fest ve Ramazan Fest var. Normalde derneklerin eş başkanları yürütüyordu bu projeleri. Artık federasyon başkanlığı altında yürütülecek. Bunu daha etkin ve verimli yapmaya başladık. Neler yapabiliriz, geçmişte ne hatalar yaptık, hangi ülkeleri hedeflememiz gerekiyor, yurt dışından nasıl turist getirebiliriz bunun üzerinde çalışıyoruz.

Gündemde olan konulardan biri indirim yasası. Ona ilişkin bir adımınız olacak mı?

Bu yasayla gerek tüketici hakları gerek perakendeciler arasında haksız rekabeti önleme adına bu konuda çalışma yapmamız gerekiyor. Hükümetin gündeminde büyük mağazacılık yasası var. Bu noktada adil şekilde ortaya bilgi, tecrübe ve beklentilerimizi koymamız gerekiyor. Yurt dışı açılımı var. Markaların yurt-dışında hedef pazarlar belirlemeleri konusunda çalışmalar yapmalıyız. BMD’nin bir çalışması var bu konuda ama daha kapsamlı bir şey yapacağız. Bu yıl sadece moda perakendesini değil, gıda perakendesini de kapsayan bir çalışma yapacağız.

Sektörün büyük problemlerinden biri de insan kaynağı. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?Üniversiteler ve valiliklerle görüşerek meslek liselerinde bu sektör için eleman yetiştirilmesini sağlayacak bölümler açılmasını istiyoruz. Ayrıca IŞKUR’la 3-4 aylık sertifika programı düzenleyerek satış danışmanı, kasiyer, depo sorumlusu, görsel vitrin sorumlusu gibi sınıflar açarak meslek sahibi olmayan kişileri meslek sahibi yapma konusunda projeler var gündemimizde.

Perakende sektöründe 3 milyonun üzerinde çalışan var ve sirkülasyon çok fazla. Bunların hepsi tecrübesiz ve deneyimsiz çalışanlardan oluşuyor. Bir kısmı da çok yanlış bilgilenmiş oluyor, bunları değiştirmek çok zor oluyor. O yüzden mesela biz deneyimsiz çalışan alıp kendi kültürümüze göre ve perakendenin gerektirdiği donanımla eğitiyoruz. Bu bizim için hem bir maliyet hem de çalışan için bir kayıp.

2013 yılında genel olarak perakende pazarında ne kadarlık bir büyüme bekliyorsunuz?

2013, 2012’ye göre daha iyi. Biz şirket olarak yüzde 25 büyüme bekliyoruz. Geçen yıl yüzde 20 civarındaydı büyümemiz. Perakende sektörü geçen yıl yüzde 13-14 arası büyüdü. Bu yıl yüzde 15’e çıkmasını bekliyoruz. Üç ayda baktığımızda geçen yıla göre daha iyi rakamlar görüyoruz.

LCWaikiki’nin mağaza sayısı kaç oldu?

380 yurt içinde, 50 yurt dışında mağazamız var. Yurt dışında her yıl 50 mağaza açma hedefimiz var. Bu yıl 70-80 civarında mağaza açacağız.

2013 ciro hedefiniz nedir?

Yurt dışında 250 milyon dolar ciro bekliyoruz. 2013 ciro hedefimiz 4.5 milyar lira civarında. Son yedi yıldır moda perakendesinde bir numarayız. Bizden sonraki altı markayı toplayınca ancak bizim kadar ediyor.

Yurt dışında yeni pazarlar var mı gündeminizde?

Kendimize daha çok gelişmekte olan pazarları hedef olarak koyduk. Hindistan, Afrika, Asya, Orta doğu, Kafkaslar, Rusya ve Balkanlar hedef pazarlarımız arasında.

Performansı en iyi mağazanız hangisi?

Metrekare verimliğine göre ve ciroya göre performans kriterleri var. Cevahir hem metrekare hem verimlilik açısından bir numara diyebilirim.

Şirket satın alarak büyüme gündeminizde var mı?

‘Almayacağız’ diye bir taahhüdümüz yok. Alınabilir ama kısa vadede herhangi bir proje yok. Hoş geliyor kulağa bir Türk markasının yabancı bir markayı satın alması ama önemli olan bunun içine doldurmak ve önceliği iyi belirlemek. Bizim önceliğimiz LCWaikiki’yi uluslararası bir marka yapabilmek, ileride olmayacak diye değil. Biz marka satın almaktan çok lokasyonu satın almayı tercih ederiz. Çünkü satılan marka belli bir değer kaybetmiş bir markadır, müşteri güvenini kaybetmiş bir markadır. Bunu adam edip gücünü bölmektense lokasyonu iyi olan bir markayı alıp geliştirmek daha anlamlı olur.

2013 yatınm miktarınız nedir?

Yurt dışında bir mağazanın maliyeti 1 milyon dolar civarında. Yurt-dışında 60 mağaza açsak sadece 60 milyon dolar mağaza, 30 milyon dolar lojistik gibi yatırımlar tutacak. İç pazar için de 80 milyon dolar yatırım yapsak, topladığınızda 160 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu olacak.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN / EKONOMİST
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir