Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Temettü endeksinden portföy oluşturma

Temettü endeksinden portföy oluşturmaBİR işletme ortaklarının şirketin dönem içinde elde ettiği kardan pay alma hakkına temettü denir. Temettü geliri genel olarak bir yatırım yöntemi olarak tercih edilir. Bir şirketin temettü ödemelerinden faydalanabilmek için hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamadan bir gün önce almak bile yeterlidir. Temettü verimi yüksek hisseler BIST temettü endekslerinde işlem görür.

BIST Temettü Endeksi, Borsa İstanbul pazarlarında (Yakın izleme Pazarı, C ve D listeleri hariç) işlem gören ve değerleme günü itibariyle son üç yılda nakit temettü dağıtan şirketlerin paylarından oluşur.

Portföy BIST Temettü 25 Endeksi, değerleme günü itibariyle temettü verimlerine göre büyükten küçüğe yapılan sıralamada ilk 2/3’lük dilimde yer alan ve fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri en büyük 25 paydan oluşur.

Temettü endeksi
PORTFÖYÜ NASIL OLUŞTURACAĞIZ?

■ Temettü verimini hesaplamak için şirketin bilanço ve gelir tablosunu kullanacağız. (Temettü verimi = Hisse başı ödenen temettü / Hisse senedi fiyatı şeklinde bulunur.)

■ Portföyü her çeyrekte(bilanço döneminde) güncelleceğiz.

■ Temettü verimi yüzde 5’in üzerinde olan hisseleri seçeceğiz.

■ Portföyü son üç yılda nakit temettü dağıtan şirketlerden oluşan BIST-Temettü Endeksi’nin içinden seçeceğiz.

■ Temettü verimi yüzde 5’in üzerinde olan hisseleri büyükten küçüğe doğru sıralayarak, en yüksek temettü verimine sahip 10 hisseyi portföye eşit ağırlıklarla koyacağız.

■ 2005 yılından itibaren böyle bir yatırım yapılsaydı, endekse göre yüzde 3245 getiri elde edilebilirdi. Böyle bir portföye 100 bin liralık yatırımın sonucu 11.200 milyon TL olarak karşımıza çıkıyor.

teme

Sonuç olarak, temettü verimi yüksek hisselere yatırım yapmak oldukça iyi sonuçlar veriyor. Portföyün endekse göre iyi performans sergilediğini ve temettü endeksinden hisse seçerek portföy oluşturmanın iyi bir strateji olacağını söyleyebiliriz.

 

  Çin para birimi Yuan dünyanın yeni rezerv para birimlerinden biri olabilir mi?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir