Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Temettüden kazanma zamanı

Temettüden kazanma zamanıTemettüden kazanma zamanı

Borsanın geleneksel ‘temettü mevsimi’ geldi. Endeksin çıkışının durduğu şu günlerde özellikle temettü verimi yüksek hisselerdeki beklentilerüı güçlendiği görülüyor. Bu konu ile ilgili olarak beş yıl geriye giderek yaptığımız araştırmadan çıkan hisseler gerçekten de temettüde yatırımcısını hiç üzmemiş. Son beş yılın tamamım nicelediğimizde nakit temettü veren 50 şirket var. Tüpraş, Akbank ve Halkbank bu listenin ilk üçünde. Yüksek temettü verimi açısmdan ise Oyak Çimento şirketleri, Ford, Çimsa, Türk Traktör, Kartonsan, Türk Telekom, Tofaş, Turkcell gibi şirketler öne çıkıyor.

Geçen yıl sıkıntılı bir süreç yaşayan ve yılı yüzde 21 değer kaybıyla kapatan İMKB, ocak ayında ve şubat ayının ilk günlerinde zararının önemli kısmını telafi etti. 201 l’i 51.267 puandan kapatan İMKB 100 Endeksi, en son 21 Eylül 2011’de gördüğü 61.000 seviyelerini tekrar test etti. Yılbaşından bu güne ÎMKB’nin kazancı yüzde 19 oldu. Bu süreçte yurt dışı belirleyici rol üstlendi.

Parasal genişleme sürecinin devam edeceği beklentisiyle gelişen piyasalara yönelen sermayenin önemli katkısı oldu. Yükseliş, bankacılık ve holding hisseleri üzerinden gerçekleşti. Yılbaşından bu yana gelişen piyasalar endeksi yüzde 12 değer kazanırken, yüksek betaya (düşüşte ve yükselişte ortalamanın üzerinde hareket eder) sahip İMKB yüzde 26 düzeyinde değer kazandı. Gelinen seviler itibariyle yükselişin daha ne kadar devam edeceği, büyük merak konusu. Yapılan değerlendirmelere bakıldığında 65.000 seviyelerinin hedef olacağını söyleyen analistler de var.

TEMETTÜ NEDİR?

Temettü, şirketlerin bir yıllık faaliyet dönemleri sonucunda elde ettikleri net dönem kârı üzerinden (yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra) dağıttıkları ve ortakların şirkette hisse oranlarına denk gelecek kadar elde ettikleri gelirlerdir. Şirketler temettüyü nakit veya bedelsiz hisse senedi şeklinde dağıtabilir. Yatırımcılar, nakit olarak dağıtılan temettüyü daha çok tercih eder.

TEMETTÜ VERİMLİLİĞİ NEDİR?

[(Nakit Net TemettiVPiyasa Değeri)*100] formülü ile hesaplanır. Oran ne kadar yüksekse yatırımcı açısından o kadar iyidir. Örneğin yüzde 10 temettü verimliliğine sahip bir şirkete yatırım yapan bir yatırımcı, şirket bu oranı düzenli olarak her yıl veriyorsa, hisseye yatırdığı parayı 10 yıl içinde geri alabilir demektir.

BEŞ YILA BAKTIK

Gelinen seviyelerde kâr satışlarının gelebileceğini söyleyenler de. Ancak her iki görüşü savunanların dikkat çektiği nokta, hisse seçiminin daha da dikkatli yapılması gerektiği yönünde. Çünkü telli hisseler değerleme olarak artık çok da ucuz değil. Bu süreçte, iskontulu dönem itibariyle de bilanço ve temettü beklentisi yüksek hisseler portföylere katılabilir. Çünkü son dönemin hızlı yükseliş yaşayan hisselerinden bu tarz hisselere doğru bir hisse değişimi yaşanması çok da sürpriz olmayacak.

işte bu hafta kapak haberimizde faizlerin de düşük seviyelerde olmasıyla birlikte önemi daha da artan temettü konusunu inceleyeceğiz. Yine hisse senedi piyasasının yönüyle ilgili beklentileri aktaracağız.

Hisse bazında seçim konusunda destek olması maksadıyla temettü dağıtan şirketleri mercek altına aldığımız çalışmada, beş yıla yani 2011-2010-2009-2008-2007 yıllarına baktık. Beş yılın tamamında nakit kâr payı dağıtan 50 şirketin olduğunu tespit ettik. Bunun yanı sıra söz konusu yıllarda temettü verimliliği en yüksek olan şirketleri de belirledik. Haberimizin devamında ve tablolarımızda bu şirketleri detaylıca inceleyebilirsiniz.

ZİRVE HEDEF 65.000

Bundan önce piyasa beklentilerine gelince… Garanti Portföy Genel Müdürü Zeki Şen, “Borsa, diğer alternatiflere göre, en cazip seçenek” diyor. Yatırım Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan da 2012’nin Türkiye borsasının yılı olacağı kanaatinde. Yarcan, yurt dışından gelen olumlu haberler, FED’in faiz kararı, Yunanistan’da çözüm sinyalleri ile bekledikleri yükselişin daha erken gerçekleştiğini dolar bazında yüzde 27 artış olduğunu ifade ediyor.

Gelinen seviyeler itibariyle ise dikkatli olunmasını öneren Yarcan, ciddi bir geri çekilme beklemiyor ancak yukarı hareketleri de sınırlı görüyor. Yarcan, “Endekste teknik olarak şubat sonuna kadar 64.000-65.000 seviyeleri görülebilir” diyor. Ata Yatırım, yaptığı değerlendirmede yılın ilk döneminin sıkıntılı geçeceği, yılın ikinci yansının ise daha olumlu geçeceğini kaydediyor. Kurum analistlerinin yeni hedef değerlemelerine göre 12 ay için endeks hedefi 65-OOO’de.

DESTEK 58.0007’DE

Anadolu Yatırım Teknik Stratejisti Halil Reçber’in analizine göre 2008-2012 döneminde borsanın dokuz defa ortalamada beş hafta süren ralli yaptığı görülüyor. Borsanın en uzun soluklu ikinci yükselişi 2009 Mart-Mayıs döneminde 11 hafta sürdü. Bu anlamda son dört yılın ortalamasına göre İMKB son dönemde yaptığı hareketle beş haftalık ortalama ralliyi şu aşamada yakalamış durumda.

Halil Reçber, gelinen seviyeler dikkate alındığında 58.000, 59 000 aralığına kadar bir geri çekilmenin yaşanabileceğini söylüyor. Ancak Reçber’in beklentisi sonrasında yukan hareketin devam etmesi yönünde. Ocak ayındaki hızlı yükseliş sonrasında artış potansiyeli özkaynak maliyetinin altına gerileyen ve dünya ekonomisindeki olası riskler için yeterli marj içermeyen İMKB için Iş Yatırım ‘tut’ olan notunu ‘azalt’ olarak değiştirdi. Kurumun araştırma direktörü Serhat Gürleyen’in raporuna göre, gelinen seviyeler kademeli satış fırsatı olarak değerlendirilmeli.

YATIRIMCI NE YAPMALI?

İMKB’nin dolar bazında geçen yıl yüzde 37 kaybettirdiğini kaydeden Yarcan, “Bunu piyasanın geri almasını bekliyoruz. Dövizdeki hareketten kaynaklı kayıplar şirket hisselerinde görüldü ama bu da dönemsel olarak gerçekleşti” diyor.

Yunanistan’daki açıklamalar, G-20 zirvesinden çıkacak mesajlar takip edilecek. Oradan olumsuz haberler gelmezse 65.000 seviyelerinin görülebileceğini anlatan Yarcan, bu dönemde yatınm-cılann kısa pozisyonlarda al-sat ile yapabileceğini söylüyor. Dönemsel olarak Yatırım Finansman, temettü hisselerinde de pozisyon alınabileceğini kaydediyor.
EN ÇOK ÖNERİLENLER

Yılın ilk yansı için perakende, içecek, madencilik, havacılık sektörlerinin yanı sıra temettü hikayesi olan hisseleri yatırımcılara öneriyor. Avrupa borç krizi ile rekor cari açık ve yüksek enflasyon ortamında karşılaşan Türkiye ekonomisinin ve piyasaların küresel risk iştahına bağımlılığının arttığını kaydeden Iş Yatınm, bu nedenle öneri listesinde yer alan hisseleri defansif şirketlerden oluşturdu.

Kurumun en çok önerilenler listesinde Halkbank, Tüpras, TAV, Tekfen Holding, Arçelik, Bizim Toptan ve Türk Traktör var. Serhat Gürleyen’in değerlendirmesine göre düşük kaldıraçlı, döviz açık pozisyonu olmayan, temettü verimi yüksek, yurt içi dinamiklere daha çok bağlı ve 2012 kâr büyümesi daha yüksek olan şirketler i-zlenebilir.

EN TEMETTÜCÜ 50 ŞİRKET

Sonuçta genel olarak yatınm-cılar hisse seçimlerinde dikkatli olmalı ve temettü performansını da hisse seçiminde önemli bir kriter o-larak kullanmalı. Bu anlamda temettü konusuna bakıldığında yukarıda da belirttiğimiz gibi son beş yılın tamamında düzenli temettü dağıtan 50 şirket bulunuyor.

  Dolar bazında "al" veren 8 hisse

Bu şirketlerin altı tanesi Sabancı Grubu’na ait. Koç Grubu’nun beş şirketi de düzenli temettü dağıtanlar listesinde yer alıyor. Oyak Grubu’nun dört çimento şirketi ve îş Grubu’nun dört şirketi düzenli temettü dağıtan şirketler arasında bulunuyor. Bu dört grubun yanında Anadolu Grubu, Halkbank, Enka İnşaat, BİM, Yaşar Grubu gibi borsamn büyük şirketlerinin de listede yer aldığı görülüyor.

Son beş yılın toplamında 50 şirketin, toplamda 19 milyar 664 milyon lira nakit net temettü dağıttığı görülüyor. En çok temettü dağıtan şirketler listesinde ise ilk sırayı 3-1 milyar lira ile Tüpraş alıyor. Onu 2.4 milyar lira ile Akbank ve 2.3 milyar lira ile Halkbank izliyor. Ford Otosan 2 milyar lira ve İş Bankası 1.7 milyar lira ile listenin üst sırasındaki diğer şirketler.

TEMETTÜDE EN VERİMLİLER

Son beş yılın ortalamasında Oyak Grubu şirkti Ünye Çimento yüzde 13,74 temettü verim o-ranıyla performansı en yüksek şirket. Bu şirketi 13,74 temettü verim oranıyla Ford Otosan takip ediyor. Ford’un ardından yüzde 12,86, 12,71 ve 12,66 oranında temettü verimine sahip üç Oyak şirketi daha var. Çimsa, Türk Traktör ve Kartonsan son beş yılın ortalamasında yüzde 10’un üzerinde temettü verimine sahip diğer şirketler. 2012 itibariyle bu hisseler yine yatırımcıların merceğinde olacak. Sektörel olarak bakıldığında ise çimento 11 şirketle açık ara önde. Oyak ve Sabancı Grubu’nun çimento şirketlerinin yanında Bursa Çimento, Göltaş, Bursa Çimento, Afyon Çimento, Konya Çimento ve Nuh Çimento listede yer alıyor. Yine son yıllardaki yüksek performanslarıyla finans şirketleri de listede dikkat çekiyor. Sabancı Holding, Enka, Yazıcı Holding, Alarko Holding gibi şirketler de dağıttıkları düzenli temettiılerle yatırımcıların gözdesi olmayı sürdürüyor.

ATA’NIN ÖNERİSİ

Piyasadaki belirsizlikleri göz önüne aldığımızda yüksek temettü verimliliği vaadeden hisseler 2012 yılında önceki yıllardan daha da fazla öne çıkıyor. Ata Yatırım, yatırımcılara bu riskli ortamda Türk Traktör, Pınar Et, Pınar Süt, Çimsa, Mardin Çimento ve Türk Telekom gibi hem yüksek temettü vaat eden hem de temel o-larak beğendiği hisseleri tavsiye ediyor. Kurum bu hisselerin dört yıllık performanslarına bakıldığında yılın başından temettü ödediği döneme kadar geçen sürede performanslarının ortalamasının aynı dönemlerdeki endeksin getirisinin yüzde 18 üzerinde olduğunu belirtiyor.

TURKCELL’E DİKKAT

Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Zümrüt Can, yüksek temettü veriminin yakın vadede yatırımcı tercihlerini etkileyecek önemli bir katal-ist olacağını ve bu kapsamda Ford Otosan, Mardin Çimento ve Çimsa’nın yüzde 10-11 bandında yüksek temettü verim oranına sahip şirketler olacağını tahmin ediyor.

Bunun yanında Türk Telekom, Adana Çimento, Tofaş, Sinpaş, Türk Traktör ve Tüpraş gibi şirketlere de dikkat çekiyor. Zümrüt Çan’ın bir diğer dikkat çektiği şirket ise Turkcell.

Zümrüt Can böylece Turkcell’in temettü verim oranının yüzde 9,1 olmasını bekliyor. Turkcell geçen yıl hariç son 4 yılda düzenli olarak temettü vermişti. 2011 yılında ise genel kurulda büyük ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle nakit temettü konusu karara bağlanamamıştı.

EKO TEMETTÜ ENDEKSİ, BORSADAN ÇOK KAZANDIRIYOR

Yatırımcısı ile kârını temettü şeklinde düzenli paylaşan şirketlerden oluşan EKO Temettü Endeksi, Ekonomist dergisi ve Gündüz Capital tarafından oluşturuldu. Bu endeks, temettü getirisi en yüksek gerçekleşmiş hisse senetlerinin borsa performansları ile temettü getirilerinin bir arada hesaplandığı toplam getiri endeksi olarak hesaplanıyor. EKO Temettü Endeksi, hesaplanmaya başlandığı 2007 yılından itibaren ortalama yüzde 12’yi aşan bir temettü getirisi performansı sağladı.

2012 Mart ayından itibaren Garanti Bankası, EKO Temetü TG Endeksi’nin getirisini yansıtacak bir yatırım fonunu yatırımcılara sunacak. Bu şekilde yüksek temettü getirisi olan hisse senetleri en uygun ve kolay şekilde tek bir yatırım fonuna yatırım yapılarak elde edilebilecek. Uzun vadeli hisse senedi yatırımcılarına çok uygun bu yatırım ürünü sayesinde yatırımcı, uzun vadede borsa performansını hedeflerken her yıl ayrı olarak temettü getirisi de elde ediyor.

Diğer taraftan EKO Temettü TG Endeksi’nin net getirisine bakıldığında ise İMKB-100 Endeksi’nin sürekli olarak üzerinde olduğu görülebilir. Endeksin hesaplanmaya başladığı 2007 yılından itibaren EKO Temettü toplam getiri endeksinin net getirisi yüzde 166 iken, İMKB-100 Endeksi’nin getirisinin yüzde 56’da kaldı. Hisse senedi piyasasının önemli ölçüde değer kaybettiği 2011 yılına bakıldığında ise İMKB-100 Endeksi yüzde 22 değer kaybına rağmen, EKO Temettü TG Endeksi 2011 yılını yalnızca yüzde 8’lik bir değer kaybıyla kapattı.

Ekotemettü Endeksi’nde 15 hisse var (%): Tüpraş (18,56), İş Bankası C (18,28), Halkbank (12,79), T. Telekom (11,57), Erdemir (6,17), CCİ (4,86), Emlak Konut GYO (4,73), Koza Altın (4,61), Arçelik (4,30), Ford Otosan (3,50), Tofaş (3,05), Tekfen (2,54), Aygaz (2,22), T. Traktör (1,63) ve Çimsa (1,18).

BORSANIN TEMETTÜ PERFORMANSI DÜŞÜK

İMKB’nin temettü performansı, borsanın ilk yıllarında yüksekti. 1988 yılında yüzde 10,5’lik ortalama temettü getirisiyle İMKB rekoru kırıldı. Bu da hisse senedini iyi bir yatırım aracı haline getirdi. 1990’iı yıllarda kamu açıklarının büyümesi sonucunda, iç borçlanma ihtiyacının yükselmesiyle reel olarak faizlerde de yükseliş yaşandı. Risksiz yüksek getiri, hisse senedini geri plana itti. Yüksek enflasyonist ortam, şirketlerin sermayesini eritince, şirketler yüksek oranda özellikle bedelli sermaye artırımına gitmek zorunda kaldı. Bu da verilen temettülerin geri alınmasına neden oldu. 1994 krizinin de etkisiyle temettü performansının iyice gerilediği gözlendi.

Ardından 1998 Rusya krizi, 2001 Şubat krizi derken, ekonomiye paralel olarak şirketler de büyük zararlar açıkladı. Hatta bazı şirketler iflasını açıkladı. Bu dönemde temettü performansı yüzde l’in de altına geriledi.

Son yıllarda ise global sermaye akışının hızlanması ve global ekonomilerdeki büyüme, SPK’nın yüzde 20 temettü dağıtma zorunluluğu gibi uygulamaları ve reel faizlerde gerileme, şirketlerin performanslarına olumlu yansımaya ve temettü verimi yükselmeye başladı. Temettü verimi oranı yüzde l’in altından 2008 sonunda piyasa değerlerinin de düşmesiyle yüzde 5’lere yükselse de, piyasa değerinin yükselmesiyle oran günümüzde yüzde 2-2,5 seviyelerine geldi.

Talip Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir