Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Terkos’taki köylüler arazileri çoktan kaptırmış

Terkos’taki köylüler arazileri çoktan kaptırmışTerkos’taki köylüler arazileri çoktan kaptırmış

Üçüncü havalananının Terkos bölgesinde yapılacağı geçtiğimiz hafta IBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıklanınca, herkes gözünü ‘zenginleşecek köylüler”e çevirdi. Fakat bölgedeki emlakçılar, çoğu köylünün yıllar önce ellerindeki arazileri yok pahasına sattığını söylüyor.

Yıllar önce lüks arabaların köylerinden geçişinin sıklaşmasını, bazılarının kahvelerinde bir çay içimi durup kendileriyle sohbet etmelerini keşke hayra yormasaydılar. “Bu işin içinde bir bit yeniği var ammaa” deyiverseydiler…

Demediler. Deseydiler böyle mi olurdu. Şimdi akın akın köylerine arazi bakmaya gelenlerle kendileri muhatap olurdu. İstanbul’daki vekil edilmiş emlakçılar değil.

Evet geçmiş olsun Terkos çevresindeki köylülere…

Gerçi orası orman bölgesi, göl havzası ama yine de her birinin elinde 5-10 dönümlük tapuları vardı. Şimdi yok. Çünkü bugünleri öngören yatırımcılar yıllar yıllar önce kapatmıştı oradaki arazileri.

O GÜN GELDİ

işte o gün geldi. Herkesin iştahını artıran açıklama yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, geçtiğimiz hafta üçüncü havalimanının Terkos’ta yapılacağını açıkladı.

Evet artık beklenti realize oldu. Şimdi gözler bu bölgedeki emlak hareketlerinde olacak. Çünkü söz konusu olan sadece havaalanı değil, Üçüncü Köprü güzergahı da bu bölgeden geçiyor. Bu da bölgeyi yeni imar hareketleri açısından müthiş bir ranta hazırlıyor.

Zaten son 6-7 ayda söylentiler nedeniyle hareketlenme yaşanan bölgede arazi fiyatlarının 3-4 kat daha arttığı ve metrekare fiyatlarının 20-50 TL’lere ulaştığı belirtiliyor.

KİMSE SATMIYOR

Eski kömür ve maden yataklarının bulunduğu bölge Istanbul’un su havzası olması ile dikkat çekiyor. Daha çok tarlaların yer aldığı bölgenin önümüzdeki dönemde imara açılması ile birlikte fiyatların 2-3 kat daha artabileceğine dikkat çekiliyor. Bu beklenti de bölgede arazisi olanların satış yapmamalarına neden oluyor.

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, bölgenin son birkaç ayda söylentiler nedeniyle hareketlendiğini, su havzası olan bölgenin bazı bölümlerinin imara açılmasıyla fiyatlarda biraz daha yükseliş beklendiğini söylüyor.

Su havzası olan bölgenin bir de havaalanı yapılacak olması nedeniyle yükseklik kriterlerinin olacağını belirten Ateş şöyle devam ediyor:

“Son birkaç ayda hareketlenme yaşanan bölgenin imara açılmasıyla fiyatlar 2-3 kat daha artacaktır. O bölgenin tek sıkıntısı su havzasının bulunması. Baklalı, Tayakadın, Ye-niköy, Akpınar, Ihsaniye şu anda bakir olan bölgeler. Bu bölgelerin su havzasında kalmayan, uzak veya orta mesafe dediğimiz etkileşim alanlarında yapılaşmaya müsaade edilirse, fiyatlar yükselir. Denize yakın sit alanı olmayan bölgeler de değer kazanır.”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı çılgın projelerin üssü olan bölgede arazi sahibi olan yatırımcılar şimdiden ihya olmuş durumda. Üçüncü havalimanının yapılacağı Terkos’tan üçüncü köprü bağlantı yollarının da geçiyor olması bölgedeki fiyatların artmasını sağlamıştı.

Öyle ki Çatalca, Terkos ve Arna-vutköy bölgelerinde arazi fiyatları altı ayda 3-4 kat arttı. Örneğin bölgede geçtiğimiz yıl 15 dönümlük bir arazi 450 bin TL ederken şu anda 1,5 milyon TL’ye kadar ulaştı. Ancak önümüzdeki dönemde fiyatların daha da artacağına ilişkin beklenti bölgedeki arazi sahiplerinin satıştan beklemeye geçmelerine neden olmuş durumda. Öyle ki havalimanının yapılacağı alanın çevresindeki Çatalca, Terkos, Nakkaş ve Baklalı köylerinde satılık arazi kalmadığı vurgulanıyor.

  Dolardaki dalgalanmaların BES fonlarına etkisi

4’TEN 50 TL’YE

Bölgede faaliyet gösteren Kaya Emlak’ın sahibi Haşan Kaya, havalimanının yapılacağı güzergahta yer alan Nakkaş köyündeki arazilerin m2’sinin beş yıl önce 4 TL iken bugün 50 TL’lere çıktığını söylüyor.

Üçüncü köprünün yerinin açıklanmasının ardından bölgedeki arazi fiyatlarında önemli bir artış yaşandığına dikkat çeken Kaya, son altı aydır satıcısız piyasanın hakim olduğu bölgenin yatırımcıların yoğun ilgisini çektiğini de vurguluyor.

Kaya, “Terkos’ta bundan 10 yıl önce 5-20 TL’ye satılan arazilerin bugünkü metrekare fiyatları bugün 160 bin TL’lere kadar tırmanmış bulunuyor. Havalimanının yerinin açıklanmasıyla yatırımcılardan yoğun telefonlar alıyoruz. Ancak arazi sahipleri arazilerini satmaya yanaşmıyorlar” diyor.

İSTANBUL’UN SU VE KÖMÜR HAVZASI

İstanbul’un su ve kömür havzası olan bölgede, Terkos Gölü, yıllık 162 milyon metreküp su biriktirme kapasitesine sahip. 1868’de İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak ve yeni yapılan modern binalara basınçlı su vermek üzere Sultan Abdülaziz tarafından Fransızlara imtiyaz verilerek Dersaadet Anonim Su Şirketi -Terkos şirketi kuruldu. Böylece Terkos Şirketi’nln memba, dere ve yer altı sularını toplayıp Terkos Gölü’ne ulaştırması ve Terkos Gölü’nün suyunu da arıtarak kente vermesi süreci başladı. 1967’ye kadar çalıştırılan bu pompa istasyonu bugün İSKİ tarafından bir sanayi müzesi olarak korunuyor. Havaalanının yapılması beklenen bölgenin ise daha önce kömür madenleri olarak işletilen ve bugün boş olan alanda gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İŞADAMLARI YER ALDI

İstanbul’a yakınlığı ile dikkat çeken ve çiftlik evleriyle ünlü olan Çatalca, köprü ve havalimanı projelerinin gündeme gelmediği dönemlerde bile yatırımcıların gözde yatırım alanları arasında yerini alıyordu. Bölgenin geleceğini gören birçok işadamının buralarda arazi aldığına dikkat çekiliyor.

Maden ve kömür havzası olan bölgede artık maden ve kömür çıkarma çalışmaları yapılmazken, geçmişte 4-5 firmanın bölgede çalışmalar yaptığı vurgulanıyor. Burada geçmişte çalışmaları olan îltem Kömürcülük şirketinin de bölgeden arazi alan yatırımcılar arasında yer aldığı da söyleniyor. Ayrıca birçok holdingin de arsa almak için çalışmalar yaptığı da vurgulanıyor.

“KÖYLÜDE ARAZİ YOK”

Bölgede faaliyet gösteren Çilingir Emlak’m sahibi Metin Başbay da son yıllarda ‘çılgın’ projelerle ön plana çıkan bölgede yaşayan köylünün elinde arazi kalmadığını, bu arazilerin yatırımcılar tarafından satın alındığını söylüyor.

İstanbul’un su, kömür ve maden havzası olarak bilinen bölgede madencilik faaliyetleri 1960’lı yıllardan 1990’lı yılların başına kadar yürütülmüştü.

1960’lardan 1990’lann başına kadar Safi Holding’in maden şirketi de bölgede çalışmalar yapan şirketlerden biriydi.

Safı Holding Yönetim Kumlu Başkanı Hakan Safi, buradaki faaliyetlerinin dönemin IBB Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından durdurulduğunu belirtiyor.

Bu tarihten sonra kömür ithalatına başladıklarına dikkat çeken Safi, “Türkiye’nin 7 milyon tonluk kömür ihtiyacının 1 milyon tonunu biz karşılıyoruz. Bunu da Rusya ve Güney Afrika’dan yaptığımız ithalatla temin ediyonız” diyor.

Levent Gökmen / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir