Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Terör biter, huzur gelirse bölgeye yatırım yağar

Terör biter, huzur gelirse bölgeye yatırım yağarDevletin terörü bitirmek için başlattığı yeni süreç iş dünyasını heyecanlandırdı.

Yıllardır terör belası nedeniyle kalkınamayan illerin işadamları yeni sürece umutlu bakıyor. Terör biter, huzur gelirse bölgeye yatırım yağar diyorlar…

barajTERÖR Türkiye’nin en önemli sorunu. Yaklaşık 30 yıldır bu sorunla boğuşuyoruz. Çözüm yönünde farklı dönemlerde adımlar atılsa da sonuç alınamadı. Bu yolda binlerce şehit verildi. 30 binin üzerinde insanın hayatına mal oldu. Bu yönüyle maliyet hesabı elbette yapılmaz. Ancak kuşkusuz ekonomik maliyeti de yok denemez.

Terörün ülke ekonomisine maliyetiyle ilgili farklı rakamlar telaffuz ediliyor. 300 milyar dolar diyen de var 400 milyar dolar diyende. 2001 ekonomik krizine yaklaşık 5 milyar dolarlık bir sıcak para çıkışının sebep olduğu düşünülürse, terörle mücadeleye harcanan paranın büyüklüğü daha iyi ortaya çıkacaktır.

İki hafta önce yeni bir süreç başladı. Devlet tarafı İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşerek yeni bir hamle yaptı. Bu sürecin bölge işadamlarındaki yansımasını merak edip sorduk. İşadamlarının yeni süreçten oldukça umutlu ve heyecanlı olduğunu gördük. Terör olaylarının bitmesi, silahların susması halinde bölgenin ekonomik anlamda şaha kalkacağına inanıyorlar. İşadamları özetle “Bölge güven ve huzura kavuşursa yatırım yağar” diyor.

“POTANSİYEL SORUNU YOK”

GÜNS1AD (Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanı Şahismail Bedir-hanoğlu, yeni süreçten oldukça umutlu görünüyor. Bedirhanoğlu, bölgenin geri kalmışlığının düşük potansiyelinden değil terörden kaynaklandığını düşünüyor. Devletin geçmişte hatalar yaptığını savunan Bedirhanoğlu, bu yeni sürecin de heba edilmemesini istiyor. Bütün dünyada paranın güvenli ve istikrarlı yer istediğini belirten Bedirhanoğlu, “Terörün olduğu yerde hangi işadamı yatırım yapar” diyor. Bölgenin yatırım potansiyelinin yüksek olduğunu söyleyen Bedirhanoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Enerji yatırımları için yüksek bir potansiyel var. Lisansı alınmış ancak güvenlik gerekçesiyle yatırıma dönüşememiş çok proje var. Tarım ve tarıma dayalı sanayi kolunda çok ciddi bir potansiyel bulunuyor. Sadece GAP bölgesinde 3 milyon insana iş imkanı verilebilir. İnanç ve kültür turizminde ciddi fırsatlar söz konusu. Huzur gelirse sadece ülke içinden değil dünyanın dört bir yanından turist çekeriz. Madencilik yine işadarn-larımızın yatırım yapabileceği bir alan. Türkiye mermer rezervinin yüzde 30’u bu bölgede. Krom, demir gibi birçok maden bölgede bolca bulunuyor. Burası aynı zamanda Ortadoğu’ya açılan bir kapı. Büyük şirketler, bölge pazarları için Güneydoğu’yu sıçrama tahtası olarak kullanabilir. İhracatçı sanayicilerimiz için ciddi avantajlar söz konusu olur. Teşvik yasası çok yerinde. 5 milyar doların üzerinde yatırım teşvik belgesi alınmış. Bunun yüzde 30’u gerçekleşse bile büyük başarı. Yer tahsisleri noktasında sıkıntılar var ama bu çözülmeyecek sorun değil. Yeter ki güven ve huzur ortamı sağlansın.

  Krizin Bir Nedeni Olarak Sanayileşme Olgusu

DİYARBAKIR’DA YENİ OSB HEYECANI

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can da yeni sürece herkesin katkıda bulunmasını istiyor. Süreci sabote etmek isteyenlere prim verilmemesi gerektiğini belirten Can, “Biz de STK’lar (sivil toplum kuruluşları) olarak bu sürece katkı sağlamalıyız. Fransa’daki olay üzüntü verici. Kınadık. Bu sürece yapılan bir saldırı.

Kararlı bir şekilde süreç devam ettirilmeli” diyor. Remzi Can, Diyarbakır’ın 6’ncı teşvik bölgesinde yer almasını yerinde bir karar olarak görüyor. Ancak güven ve huzur olmayınca teşviğin bir öneminin kalmadığını da ekliyor. Çan’a göre en önemli teşvik barış. Yatırımcı risk almak istemiyor. Haliyle de dışarıdan yatırımcı çekilemiyor. Remzi Can, Diyarbakır’da yeni bir organize sanayi bölgesi (OSB) kurulacağını hatırlatarak yatırımcılara şu çağrıyı yapıyor:

“3 bin 200 dekar alana yeni OSB kuracağız. Diyarbakır’da mermer, tarıma dayalı sanayi alanlarında üretim var. Ancak yatırım açısından bakir bir il.

Genç bir nüfusumuz var. Eleman sıkıntısı yaşanmaz. Bölgeye birçok heyet gelip gidiyor. Ancak somut yatırıma dönüşmüyor. Huzur ortamı gelirse bu yatırımların geleceğine inanıyoruz.”

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı da süreçten umutlu. Terör sorununun bir an önce çözülmesini arzu ediyor. “İşadamı olarak yatırımcının karşılaştığı güçlükleri iyi biliyoruz” diyor. Ardından da sorunları ve çözüm önerilerini şöyle dile getiriyor:

“Teşvikler çok iyi ama huzur ortamı olmadığı için yeterince yatırım çekemiyoruz, i Sermaye huzur arıyor. Engel çıkmazsa bir süreç başladı. Umarız sonu iyi biter. Artık yorulduk, bıçak kemiğe dayandı. Bir şekilde çözüme ulaşmak lazım.”

Mardin’deki yatırımlar ağırlıklı olarak tarım, gıda ve turizm sektörlerinde. İlde 5 yıldızlı otel yatırımları yapılıyor. Örneğin Hilton, Mardin’de otel işletiyor. Tutaşı, güven ortamı sağlanması halinde yatırımların da çeşitleneceğine inanıyor.

“YATIRIM CIVA GİBİDİR…”

Şırnak, Irak’a açılan en büyük kapı konumunda. Habur Sınır Kapısı, şu sıralar ihracatçıların en çok tercih ettiği yol. İlden geçen yıl 1 milyar dolarlık ihracat yapılmış. Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, gelccek açısından oldukça umutlu görünüyor: “Yatırım cıva gibidir; elde tutmak zordur. Sürekli güvenli bölge arar. Geçen yıl ilimizden yapılan ihracat I milyar doları geçti. Bu ihracat Şırnak kaynaklı değil elbette. Bölgedeki diğer şehirlerden gelen mallar geçiyor. Güven gelirse birler 10 olur. Aslında bizim teşvik yasasına değil huzur yasasına ihtiyacımız var. Teşvik yasası çok güzel. İlk kez böyle kapsamlı bir yasa hazırlandı. Ancak güven olmayınca yatırım gelmiyor. Eğer barış sağlanırsa Şırnak bir cazibe merkezi haline gelir.”

İDRİZ ÇOKAL / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir