Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Teşvik fırsatları artarak devam ediyor

Teşvik fırsatları artarak devam ediyor

Tıpkı sanayide olduğu gibi hizmet ihracatı da cazip teşviklerle destekleniyor. Eğitim, sağlık turizmi, bilişim ve filmcilik sektörü hizmetlerinin ihracı; bu hizmetlerin yurtdışı sponsorluk, tanıtım ve reklam harcamaları 500 bin dolara kadar destekleniyor…

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, yaşamındaki ve genlerindeki işadamı niteliği, uzun süreli ASO başkanlığı gibi misyonu itibariyle ihracat, yatırım, üretim desteklerine çok önem veriyor. Şimdi de işadamı kimliğine eklediği siyasi kimliğiyle daha vurgulu ve kalıcı ifadelerle konuları anlatıyor. Semboller kullanıyor, benzetmeler yapıyor; babayiğitlikten, minderden, fırsattan bahsediyor…

Çağlayan, nisan ayı başlarında kamuoyuna açıkladığı yatırım teşviklerine şimdi bir yenisini daha ekledi. Geçen hafta bu kez de hizmet ihracatı konusuna girdi. Çağlayan, hizmet ihracatıyla ilgili mevzuatı anlatırken konunun özünü şöyle ifade ediyor:

“Özellikle son 50 yılda ise hizmet sektörünün dünya ekonomisindeki payının sürekli arttığını görüyoruz. Bugünün gelişmiş ve pek çok gelişmekte olan ülkesinde GSYH içindeki en büyük payın ortalama yüzde 60’Ia hizmet sektöründe olduğunu biliyoruz. Ülkeler geliştikçe hizmet sektörünün payı artıyor, insanların bu alanlardaki harcaması yükseliyor. Ülkemizin bu sektörlerdeki rekabet gücünün bir dış ticaret stratejisiyle desteklenmesi durumunda bu sektörlerimizin dünya ticaretindeki payının önemli oranda artacağından şüphe duymuyoruz.

Bu süreci devam ettirebilmek için sadece pazarlarımızda değil, aynı zamanda ürünlerimizde de çeşitlendirmeye ihtiyacımız var. Bu noktada hizmet ticaretini mal ticaretinden farklı göremeyiz. Bugün dünya mal ticareti 18, hizmet ticareti 4 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşmış durumda. Biz de nasıl mal ihracatı için var gücümüzle çalışıyorsak hizmet ihracatı için de aynen çalışmalıyız.

Bu perspektiften bakıldığında sağlık turizmi, bilişim, film ve eğitim sektörlerinde muazzam fırsatlar var. Yetişmiş insan gücümüz, altyapımız, coğrafî konumumuz, doğal güzelliklerimiz, kültürel zenginliklerimiz, istikrarlı ve büyüyen ekonomimiz ile biz Türkiye olarak bazı sektörlerde son derece güçlüyüz.”

HİZMET İHRACATINA CAZİP DESTEKLERSöz konusu eğitim, sağlık turizmi, bilişim ve filmcilik sektörü hizmetlerinin ihracıyla ilgili oldukça cazip destekler getirildi:

■    Eğitim ve sağlık kurumlarının yurtdışı birimlerine yüzde 60-70 oranında ve yıllık 200-300 bin dolara kadar kira desteği veriliyor.

■    Eğitim, sağlık ve film sektörüyle ilgili işbirliği kuruluşlarının yurtdışında yapılan sponsorluk, reklam, pazarlama ve tanıtım giderleriyle ilgili yüzde 50 oranında ve yıllık 300 bin dolara kadar destek sağlanıyor. Ayrıca bunların işbirliği kuruluşlarına yüzde 70 oranında ve yıllık 500 bin dolara kadar destek öngörülüyor.

■    Yurtdışı fuar, kongre ve konferans katılımları için yüzde 70 oranında ve organizasyon başına 15 bin dolar destek veriliyor.

■    Eğitim, sağlık kurumlan ile film şirketlerinin ve işbirliği kuruluşlarının arama motorlarında yapacağı reklamlar, yüzde 50 oranında ve yıllık 100 bin dolara kadar destekleniyor.

■    Pazar araştırması rapor alımları için eğitim, sağlık, bilişim kurumlarına ve film şirketlerine yüzde 60 oranında 100 bin dolara kadar; işbirliği kuruluşlarına ise yüzde 70 oranında 300 bin dolara kadar destek veriliyor.

■    Hastaların uçuş giderleri için yüzde 50 oranında ve hasta başına 1.000 dolar destek sağlanıyor.

■    Sektörel ticaret ve alım heyetlerinin ulaşım, konaklama ve organizasyon giderleri yüzde 70 oranında ve heyet başına 150-300 bin dolara arasında karşılanıyor.

■    Şirketlerimizin Türk filmlerine verdikleri reklamlar için yüzde 50 oranında ve film başına 100 bin dolar destek veriliyor. İşbirliği kuruluşlarımızın Türk filmlerine verdikleri reklamlar içinse bu destek yüzde 70 oranında ve film başına 100 bin dolar.

■    Aynı şekilde Türk filmlerinin pazara giriş harcamaları için yüzde 50 oranında ve film başına 100 bin dolar destekleniyor.

Bu destekleri verip bir kenara çekilinmiyor elbette. Söz konusu destekler karşılığında beklenenler veya sektörel hedefler de ortaya konuyor. Buna göre cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023’te 100 bin öğrenciden eğitimde 2 milyar dolar, sağlıkta 20 milyar dolar, film ihracından da 1 milyar dolar bekleniyor.

Bakan Çağlayan toplantıdaki konuşmasını şu cümlelerle tamamlıyor: “Ekonomi Bakanlığı olarak vizyonumuz sağlık turizmi, bilişim, film ve eğitim ile teknik müşavirlik sektörlerine maddi destek vermekle sınırlı değil. Asıl çabamızı pazara giriş amacıyla yapacağımız kurumsal çalışmalarda göstereceğiz. Bir başka deyişle ‘balık vermeyi değil balık tutmayı öğretmeyi’ amaçlıyoruz. Bakanlığımız pazara giriş projeleriyle bunu sağlayacaktır. Her sektör için belirlediğimiz hedef ülke ve bölgelere yönelik pazara giriş çalışmaları yapacağız.”

Sözün özü: Niyet halis olunca sonuç da hayırlı olur.

PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU / Para Dergi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir