Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Teşvik Varsa Rekabet Faslı Yok!

Teşvik Varsa Rekabet Faslı Yok!Teşvik Varsa Rekabet Faslı Yok!

HÜKÜMET CARİ AÇIĞI AZALTMAK İÇİN YATIRIM TEŞVİKLERİ VERMEYE HAZIRLANIYOR ANCAK AB NORMLARI “SPESİFİK TEŞVİK’ İZNİ VERMİYOR. ISRARIN BEDELİ REKABET FASLI’NIN AÇILMAMASI OLACAK

TEŞVİK VE ab İLİŞKİLERİ “kıskacı” yeniden Türkiye’nin gündemine girdi. Hükümet cari açığın büyümesinde etkili olan altı sektörü desteklemeye hazırlanıyor ancak belli ki teşvikler, Türkiye ile AB arasına yine kara kedi girmesine yol açacak. En azından Rekabet Faslı yine müzakerelere açılamayacak.

Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde başını ağrıtan en önemli konulardan biri devlet destekleri oldu. Hatta bu, geçen yıl aradaki mesafenin bir hayli açılmasına yol açtı. Çünkü AB ve Gümrük Birliği anlaşmalarının devlet destekleri normlarının çok net ve katı olmasına karşın, Türkiye’nin büyüme ihtiyacı ve bazı sektörlerde krizlerin derinleşmesi, teşvikleri zorunlu kılıyor. Teşvikle bazı sektörlerde iyileşme sağlanabiliyor ancak bunun bedeli genellikle “AB ile ilişkilerin bozulması ve önemli fasılların müzakerelere açılamaması” oluyor.
Bu yıl da cari açığın tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine hükümet, cari açığa temel teşkil eden demir-çelik, tarım, kimya, madencilik, otomotiv, makine, tekstil gibi sektörlerin yoğun bir şekilde desteklenmesi için hazırlık başlattı. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü yetkilileri, yapılan hazırlıkların kasım ayında kamuoyu ile paylaşılacağını ancak AB anlaşmaları yüzünden demir çelik sektöründe ihtiyacın yüksekliğine karşın uluslararası anlaşmaların bağlayıcı olduğunu söylüyorlar. Söz konusu çalışmalar daha çok girdi tedariği konusunda yürütülüyor. Aynca il bazında teşvik üzerinde de duruluyor. Bazı illerin bazı sektörlerde yoğun ara girdi üretimi yapması için, ucuz elektrik başta olmak üzere birçok teşvik mekanizmasının devreye sokulması planlanıyor.

TEP AV AB Enstitüsü Direktörü Nilgin Ansan Eralp, AB’nin spesifik bir sektörün desteklenmesine izin vermediğini, ancak afete uğramış ve az gelişmiş bölgelerin desteklenmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Eralp, demir çelik konusunda ise Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu Anlaşması’na aykırı teşviklerin AB’nin şiddetli tepkisiyle karşılandığına dikkat çekiyor. Türkiye’nin, AB normları uyarınca, demir çelik sektörünün yapılandırması koşulu ile ilgili önemli adımlar atamadığını da ifade eden Eralp, her yeni teşvik paketinin AB’ye gönderilerek onayının alınması gerektiğini hatırlatıyor. Türkiye ise hiçbir teşvik paketinde AB’nin onayına başvurmuyor.

  Haziran ayına girerken altın

Geçen yıl AB Komisyonu, Rekabet Faslının müzakerelere açılabilmesi için Yatınm Teşvik Paketinin AB’ye tam uyumlu hale getirilmesi, tedbirlerin bütçe büyüklükleri ile ilgili bir envanter bildirilmesi, devlet destekleri alanında ikincil düzenlemeler oluşturulana dek AB kurallarının uygulanacağına dair sağlam bir güvencenin yanı sıra demir çelik sektöründe Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu Anlaşması’na aykırı devlet desteklerinin verilemeyeceğine dair bir yazılı taahhüt iletilmesini şart koşmuştu. Bunlann yerine getirilememesi sonucu, Rekabet Faslının açılması ertelendi. Hükümetin görüşünü Başmüzakereci Egemen Bağış şu şekilde açıklamıştı: “Bu fasıl açılacak diye Türk ekonomisinin herhangi bir şekilde zarar görmesini, Türk firmalarını uluslararası alanda rekabet gücünü azaltacak bir durum oluşmasını istemiyoruz.”

Hükümetin bu yıl içinde açıklayacağı teşvik tedbirleri Türkiye-AB arasında esen rüzgarların tamamen soğuyup soğumayacağını göstereceği için aynca önem taşıyor.

Nurhan Yönezer
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir