Anasayfa / Şirket Haberleri / Tetra Pak inovatif süt ve meyve suyu ambalajları üretecek

Tetra Pak inovatif süt ve meyve suyu ambalajları üretecek

“Çocuklara Süt” Tetra Pak’ı heyecanlandırdı

Gıda işleme ve paketleme üreticisi Tetra Pak, İzmir’deki fabrikasına 25 milyon Euro’luk yatırım yapmaya hazırlanıyor. Yeni bir laminatör makinesini Türkiye’ye getiren ve eylül ayında devreye almaya planlayan şirket, bu makineyle inovatif süt ve meyve suyu ambalajları üretecek.

Gıda işleme ve paketleme üreticiliğinde dünya lideri Tetra Pak, gıda ambalajlama ve paketlemesi konusundaki en son teknolojilerini Almanya’nın Köln şehrinde yapılan Anuga Gıda Teknolojileri 2012 Fuarı’nda tanıttı.

Dünyanın en önemli gıda fuarlarından biri olarak kabul edilen Anuga FoodTec 2012’de Tetra Pak yeni paketleme teknolojileri ve konsept gelişmelerini konusunda da en son yeniliklerini sergiledi.

Tetra Pak, 170’den fazla ülkeye ürünlerini sunuyor. 85’in üzerinde ülkede bulunan tesislerde ise toplam 23 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık cirosunun 200 milyon Euro’ya ulaştığı Türkiye’de de pek çok meyve suyu ve süt markasının ambalajlannı yapan şirket, yılda 4.8 milyar paketleme kapasitesine sahip.

İzmir’deki tesislerde de yılda yaklaşık 4 milyar paket üretiliyor. Şirket devreye almaya hazırlandığı bir yatırımla süt ve meyve suyu için Türkiye’ye inovatif ve yeni paketler getimıeye hazırlanıyor.“TÜRKİYE ÖZEL PAZAR”

Tetra Pak Ortadoğu’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Francis D.Goodenday, İzmir’deki fabrikalarına yeni bir laminatör makinesi getirdiklerini ve eylül ayından itibaren makineyi devreye alacaklarını söylüyor.

Bu makine ile birlikte Türkiye’de artık daha inovatif paketler üreteceklerini belirten Goodenday, “Tetro Prizma adını verdiğimiz bu ürünler, pek çok marka tarafından kullanılacak. Bu makine ile şirketlere hız ve kalite anlamında avantaj sağlamayı hedefliyoruz” diyor.

Bunun için 25 milyon Euro yatırım yaptıklarını ifade eden Goodenday, İzmir’i kendileri için önemli bir üretim merkezi, Türkiye’yi ise özel bir pazar olarak gördüklerine dikkat çekiyor.

OKUL SÜTÜ HEYECANI

Türkiye’de paketlenmiş süt piyasasında yüzde 90, meyve suyunda ise yüzde 80 pazar payına sahip olduklarını söyleyen Goodenday, Türkiye’nin özellikle son 11 yılda açık sütten paketlenmiş süte geçişte büyük aşama kaydettiğini ve bu oranın yüzde 70’den bugün yüzde 40 seviyelerine indiğini ifade ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Okul Siitü’ projesi için de oldukça heyecanlı olduklarını belirten Goodenday, şöyle devam ediyor:

“Bu proje için oldukça heyecanlıyız. Bu aslında çoğu ülkeye de örnek oluşturabilecek bir proje. Ancak şu aşamada Başbakan’ın söylediğinden daha fazlasını bilmiyoruz. İhale şartnameleri oluşturulacak ve kapasite belirlenecek. Biz de o aşamadan sonra devreye girmeyi planlıyonız. Ancak projenin hayata geçmesine kısa bir süre kaldığını biliyoruz.”

Burcu Tuvay
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir