Anasayfa / Giyim ve Moda / The Woolmark Company Türkiye’de ofis açtı

The Woolmark Company Türkiye’de ofis açtıDünyanın en büyük merinos yünü yetiştiricisi Avustralya’nın önde gelen şirketlerinden The Woolmark Company Türkiye’de ofis açtı. Türkiye’de hazır giyim ve perakende sektöründeki potansiyeli gören şirket, firmalarla ortak inovatif ürünler geliştirirken yünlü ürün tüketimini de artırmayı hedefliyor.

hakiki merinos

Türkiye’nin hazır giyim, tekstil ve perakende sektöründeki büyümesi pek çok yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor. Son dönemde arka arkaya pek çok global marka Türkiye ofisini açmaya karar verdi. Bunlardan biri de The Woolmark Company. The Woolmark Company (TWC) 29 bin AvustralyalI yün yetiştiricisinin sahibi olduğu, Australian Wool Innovation’a (AWI) bağlı bir şirket. Kuruluş amacı merinos yününü tüm dünyada tanıtmak olan şirketin 18 ülkede ofisi bulunuyor.

Türkiye’nin tekstil ve hazır giyimde önemli bir üretici olmasına rağmen yünlü ürün üretim ve tüketiminin yeterli noktada olmadığını düşünen The Woolmark Company, hem sektörü hem tüketiciyi bilinçlendirmek amacıyla kısa bir süre önce Türkiye’de ofis açmaya karar verdi. The VVoolmark Company Türkiye Müdürü Mahmut Koçak, “Tüketicilerin yapacağımız eğitim, bilinçlendirme ve pazarlama çalışmaları ve tüm dünyada doğal ürünlere olan ilgi ve yönelimin artmasıyla, Merinos yün ürünler alımına yöneleceğini düşünüyoruz” diyor.

Yeni ürün geliştirecek

The VVoolmark Company’nin Türkiye’deki stratejik planlarından biri yünlü ürün üreticileri ile know-how’ını paylaşarak yeni ürünler geliştirmek. Hali hazırda Sarar, ipekiş, Yünsa gibi şirketlerle çalışan The VVoolmark Company ma-kinada yıkanabilir ve kurutulabilir merinos yün ürünlerden ve bisiklet, yoga, kayak, balıkçılık gibi çok farklı alanlarda kullanılmasına imkan veren ürünler geliştirdi. Türkiye’de son üç yıldır bu ürünlerin talep gördüğünü söyleyen Mahmut Koçak, bu pazarı da büyütme hedefleri olduğunu söylüyor.

The VVoolmark Company yünün kullanım alanlarını genişletmek için inovasyon yapıyor. Yünün ağırlığını azaltarak sıcak ülkelerde de kullanılabilir hale getirmek şirketin en önemli hedeflerinden biri. Hatta bu ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla dünya genelinde ‘Cool Wool’ isimli bir kampanya düzenliyor. Cool Wool kumaşların ortalama ağırlığı 190 gr/m2’nin altında. 1980’li yıllarda bir yün kumaşın Cool Wool sa-yılabilmesi için metrekare ağırlığının 225 gram olması gerektiğini söyleyen Mahmut Koçak, şöyle devam ediyor:
“Ancak Avustralya yün yetiştiricilerinin, melezleme, genetik çalışmaları sonucunda 200 yıldır incelmeye devam eden ortalama Merinos yünü kalınlığı geçtiğimiz 20 yılda da ortalama olarak 1-2 micron incelmiş ve yeni dokuma teknolojilerinin de katkısıyla böylece daha ince kumaşlar (190 gr/m2’nin altında) üretilebilmiş ve standartlar yükseldi.”

Sarar iş ortaklarından biri

Şirket, bu yıl Türkiye’de Cool Wool kampanyasında kapsamında Sararla çalışıyor. Sarar mağazalarında kampanyanın simgesi olan ‘güneş gözlüklü merinos koyunlarınf gösteren Cool Wool etiketli sıcak havalarda rahatlıkla giyilebilen takım elbise, ceket ve diğer Merinos yün ürünlerde bulunuyor. Koçak, Cool Wool kumaşlar için küresel olarak en kaliteli yabancı kumaş üreticileri arasında Türkiye’den Yünsa ve ipekiş’in bulunduğunu söylüyor.

  Collezione Şanlıurfada Fabrika Kuracak

The VVoolmark Company, Türkiye’deki, önemli yün üreticilerine teknik destek olmak ve ortak ürün geliştirmek için önümüzdeki dönemde yeni projeler hazırlamayı planlıyor. Bir taraftan moda ve markalaşma çalışmalarına destek olmak amacıyla TGSD Moda Konferansı sponsorluğuna devam edeceklerini belirten Koçak şöyle devam ediyor: “International VVoolmark Prize yarışmasına Türkiye’den genç ve yetenekli tasarımcıları göndermek için Moda Tasarımcılar Derneği ile işbirliği yapmaya devam etmek gibi ana hatlarını çizebileceğimiz pek çok alanda Merinos yünü odaklı çalışma ve faaliyetlerimizi artırarak devem ettireceğiz.

Perakendecilerimizin, mağaza müdürlerini ve satış elemanlarını da Merinos yünün üstün özellikleri, bakımı ve saklanması konusunda eğitmeye devam etmek de gelecek planlarımız arasında yer alıyor.”

The VVoolmark üretim ve pazarlama alanında çeşitli firmalarla çalışmasının yanı sıra önemli triko üreticileri, moda tasarımcıları ve üniversitelerin güzel sanatlar bölümleri ile de yakın işbirliği içerisinde. Koçak, bu kurumların tamamına The Wool Lab isimli koleksiyonunu yılda iki kez sunuyor ve seminerler veriyor.

İnce olması avantajlı

Avustralya merinos yününün en belirgin özelliği dünyanın en ince, yumuşak ve beyaz yünü olması ve hazır giyimde kullanılabilmesi. Örneğin, Avustralya merinos yününden yapılan tişörtler rahatlıkla ve dört mevsim, hiç bir kaşıntı yapmadan, cilt üzerine giyilebiliyor. Zira inceliği ve yumuşaklığı sayesinde ciltle temas ettiğinde, bükülüyor ve ikinci bir cilt gibi uyumlu hareket ediyor. Türkiye’ de üretilen yünler ise kalın olmaları (ortalama 34-35 mikron) nedeniyle daha çok ev tekstili alanında kullanılıyor.

Avustralya üretimde birinci

Avustralya, merinos yünü üretiminde dünyada ilk sırada yer alıyor. Yıllık merinos yünü üretim miktarı 345 milyon kilo ve değeri ise 2.3 milyar Avustralya Dolan civarında. Bu miktar tüm dünyada hazır giyimde kullanılan yünün yüzde 80’ine denk geliyor. Mahmut Koçak başka bir deyişle, herhangi bir yün hazır giyim ürünü aldığınızda, bu yünün Avustralya’dan gelmiş olma olasılığının yüzde 80 olduğunu söylüyor.

5 milyar üründe kullanıldı

Woolmark marka ve logosu 1964 yılında İtalyan grafik sanatçısı Francesco Saroglia tarafından yaratıldı. Woolmark sembolü 140’tan fazla ülkede ticaret siciline kayıt ettirilmiş durumda ve ancak The Woolmark Company’nin çok sıkı performans ve kalite testlerini geçen üreticüer, bir lisans anlaşması kapsamında logoyu kullanabiliyor. Logoyu (etiketi), bir ürünün üzerinde taşıması, bu ürünün bağımsız şekilde test edildiği ve elyaf içeriğinin garanti edüdiği (öm: %100 Yün), yüksek kalitede bir yün ürün olduğu anlamına geliyor. Woolmark logosu ilk lanse edildiği tarihten bu yana yaklaşık 5 milyar ürün üzerinde kullanıldı.

Ayşegül Sakarya Pehlivan
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hazır giyimciye bir destek de havalardan

İklim değişikliği hazır giyimcilerin yaz sezonunu uzattı. Yazlık ürünler artık neredeyse tüm yıl boyunca vitrinlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir