Anasayfa / Şirket Haberleri / THY Pazarlama ve Reklam Ataklarıyla Dikkat Çekiyor

THY Pazarlama ve Reklam Ataklarıyla Dikkat ÇekiyorSon birkaç yıldır herkesi şaşırtan pazarlama ve reklam ataklarıyla dikkat çeken THY, hizmet kalitesiyle de Avrupa havayolu klasmanındaki yerini zirveye taşıyor. Yakın gelecekteki beklentiler, THY’nin yıldızını iyice parlatacağa benziyor.

temel-kotilMarkalaşma emek ve özen ister. Bu kadar değil. Asıl tetikleyiciler zeka, yaratıcılık ve cesarettir. Bütün bunların üzerine çokça da para sosu ilave edilirse, bir işletmenin marka yolculuğu başlamış demektir.

Türk Hava Yolları, (THY) birkaç yıldır işte böyle bir yolculukta. Dünyanın en büyük futbol kulüplerine sponsor olmak, dünyada attıkları her adım izlenen sporcuları reklamlarında oynatmak, Avrupa’nın en popüler spor organizasyonlarına sponsorluk yapmak çokça övgüyü hakkediyor.

THY, hiç kuşkusuz girdiği bu tünelin ucundaki ışığı görecek ve belki de beş yıl sonra çok çok farklı bir noktada olacak. Bu nedenle 2013 bu yolculuğun en kritik eşiklerinden biri olmaya aday. Yabancı ortaklıklar, satın almalar ve dev işbirlikleri ve yatırımlar bu yılın içinden çıkabilir.

LUFTHANSA OLAYI

Başbakan Erdoğan’ın, Almanya Başbakanı Merkel ile Berlin’de Lufthansa ve THY’nin oıtak yönetilmesini konuştuklarını açıklamasının büyük yankı bulması garipsenmemeli. Teklifin Almanya tarafından gelmesi ise THY’nin stratejik olarak önemli bir şirket olarak konumlandığını gösteriyor. 2013’te konuya yönelik yapılacak açıklamalar yakından izlenecek. Yine THY’nin bölge ülkelerde şirket satın alabileceğini yönelik haberler 2012’de gündemde yer aldı. 2013’te bu yönde somut gelişmelerin olması da piyasaları çok fazla şaşırtmayacak.
İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü havalimanı ihalesi, THY’deki önemli beklentilerden biri. İhale ile ilgili gelen ilk yorumlara göre; havalimanı 6 adet iniş-kalkış pistiyle 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve 20l6’da hizmete girecek.

ATILIM SÜRECEK

THY 2005’teki ilk büyüme stratejisinden sonra ikinci büyük atılımım 2012’de yapmıştı. 2012 sonunda 36 iç, 182 dış hat olmak üzere 218 noktaya ulaştı ve 96 ülke ile dünyanın en çok noktasına uçan havayolu şirketi oldu. 2012’yi 8.2 milyar dolar ciro ile kav patmayı bekleyen THY’nin 2013 ciro hedefi ise 9-5 milyar dolar.

  Avea’dan Öğrenciler İçin, MobilÖğrenci!

THY Genel Müdürü Temel Kotil, uçak sayısının da 179’dan 200’e ulaştığını kaydediyor. Bu sayı ile THY dünyanın en geniş 5’inci uçak kapasitesine sahip. Sadece uçuş noktası ve uçak sayısı hedeflerinin olmadığını söyleyen Kotil, “THY’nin hem Avrupa’nın hem de Ortadoğu ve Asya’nın havacılık sektöründe bir üs olmasını arzu ediyoruz” diyor.

THY’de 2012’deki atılım 2013’te de devam edecek. Önümüzdeki dört yıl içinde 35 adet uçak alımı gerçek-Ş^jPŞjH leşecek. Kotil, “Bu uçakların filoya katılmasıyla birlikte özellikle uzun menzilli yeni hatlar da ulaşım ağımıza katılacak. 2013 yılında 33 yeni uçuş noktası planlıyoruz” diyor Kotil, 96 ülke ile dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu olan THY’nin 2013 sonu itibari ile dünyada en çok şehre uçan havayolu olmasını arzula dıklarını kaydediyor.

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: Havayolu taşımacılığı

■    Ortaklık Yapısı: Özelleştirme idaresi (yüzde 49.12), Diğer (yüzde 50.88)

■    Çalışan sayısı: 17 bin 500

■    Ciro: 8.2 milyar dolar

ÖNE ÇIKACAK NEDENLER

■    Sektörün en büyük oyuncularından Lufthansa ile işbirliği, ortaklık görüşmeleri.

■    İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının ihalesi süreci.

■    Avrupa’nın en hızlı büyüyen, en çok noktaya ulaşan firmalarından biri olarak, yeni uçak siparişleriyle dikkat çekiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir