Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Ticari Araçlarda Reklam Bulundurma Kuralları

Ticari Araçlarda Reklam Bulundurma KurallarıTicari araçlarda reklam yapılabilmesine ilişkin yetki belgesi bundan böyle yetkili trafik kuruluşlarından değil, belediyelerden alınacak ve araçlara komple giydirme yapılamayacak, aracın rengini tamamen değiştirecek reklam uygulanamayacak.

Alınan bu yetki belgeleri de 1 yıl geçerli olacak. Resmi Gazete’de yayımlanan Ticari Araçlarda Reklam Bulundurulması Hakkında Yönetmelik, ticari araçlardan yapılan reklamlara yeni kurallar getirdi. Aynı konuda 1998 yılında çıkarılan yönetmelik yürürlükten kaldırılırken, reklama ilişkin usul ve esaslar daha kapsamlı ve ayrıntılı biçimde belirlendi.
Servise reklam yok : Ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı yapılan taksi, taksi dolmuş, minibüs, otobüs ve kamyonetlerle kiralık otomobil cinsi motorlu araçlar ve bu araçlarla çekilen hafif römorklar reklam kapsamında olacak. Umum servis aracı, personel servis aracı ve okul taşıtlarında reklam yapılamayacak. Reklam yapılabilecek alan ise belediye ve mücavir alan sınırlarının içinde olacak. Gerçek ve tüzel kişilerce işletilen otobüsler ve toplu taşıma araçlarında bulunacak reklamlar, Belediye Kanunu hükümlerine tabi olacak ve bu araçlara reklam giydirilmesinde, bu yönetmeliğin hükümleri geçerli olmayacak.

3 boyutlu obje yasak : Araçların camlarında, tekerleklerinde, ön ve arka kısımlarında reklam bulunmayacak.
Araçların dış kısmında yapılacak reklamlarda sesli veya görüntülü cihazlar, üç boyutlu objeler, diğer sürücüler ve karayolunu kullananlar için yansıma yapan malzemeler kullanılamayacak.

Araçlarda kullanılacak reklam tabelası, panosu veya benzerleri; düşecek, kayacak, dengeyi bozacak, karayoluna değecek, yoldaki bir şeye takılacak, gürültü çıkaracak ve sürücünün görüşünü engelleyecek şekilde olamayacak.Hürriyet

  Pazarlama ve Reklam Mecraları DeğişiyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir