Kariyer ve İş

Ticari İtibar Kredi Kayıt Bürosu Raporlarında

Ticari itibar KKB Raporlarında

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), 2012 yılından itibaren çok önemli iki hizmet vermeye başladı. Çek ve Risk raporlarıyla bankalara verdiği hizmeti reel sektöre de taşıyan KKB, mal satılan kişinin çek ödeme performansını, ne kadar riski bulunduğu gibi kritik konuları bu raporlarla gösteriyor.

kkbKredi Kayıt Bürosu, Nisan 2012’den itibaren çek raporlarını, Eylül 2012’den itibaren de risk raporlarını üretmeye başladı. Bu raporlar yoluyla bankalara verdiği tüm bilgileri, bankalara sağladığı tüm imkanları reel sektöre de sağlamaya başladı.

KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, çek raporları, yoluyla mal satılan kişinin tüm çek ödeme performansının görülebileceğini söylüyor. Akdeniz, ‘Risk raporları’ ile de kişinin bankalardaki toplam kredi limitini, ne kadar riski, borcu olduğunu, ödenmeyen bir kredisi olup olmadığını, hakkında bir yasal takip olup olmadığını, ne zamandan beri kredi müşterisi olduğunu, en son ne zaman kredi kullandığını, bunların hepsini risk raporundan görülebileceğini ifade ediyor. Kasım Akdeniz sorularımızı şöyle yanıtladı:KOBİ Girişim: Öncelikle bize Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hakkında bilgi verir misiniz?

Kasım Akdeniz: Kredi Kayıt Bürosu 19901ı yılların başında kredi kartı ve bireysel kredi müşteri sayısındaki artışa paralel bankaların bilgi paylaşımına yönelik ortaya çıkan ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan bir şirket. Bugün Türkiye’de 25 milyon birey bankalardan kredi kartı ya da bireysel kredi kullanıyor. Bu sayıda bir müşteri portföyünü yönetmenin en önemli girdisi de müşteri bilgisi. Bankalar bu amaçla Kredi Kayıt Bürosu üzerinden bilgi paylaşıyorlar.

Peki sağladığınız faydalar neler?

Kredi Kayıt Bürosu bankaların risklerini yönetmeleri açısından en temel bilgi kaynağı. Bankalar neredeyse Kredi Kayıt Bürosu’ndan bilgi almadan kredi tahsis etmiyorlar. Çünkü kredi vermek ve ortaya pkan riski izlemek için en temel ihtiyaç müşteri bilgisi. Kredi Kayıt Bürosu da bunu sağlıyor.

Kredi Kayıt Bürosu Çek ve Risk Raporları’nı vermeye başladı. Bu konuyu bize detaylı anlatabilir misiniz?

Kredi Kayıt Bürosu yakın dönemde önemli bir adım atarak sadece bankacılık sektörün değil reel sektörün, yani esnafın tüccarın sanayicinin risklerini de yönetmeleri için yeni ürünler geliştirdi. Tedarikçinin siparişi zamanında teslim edeceği düşünü lür. Müşterinin satın aldığı malın f delini zamanında ödeyeceği düş/’ lür. Tedarikçinin de müşterinin ahhüdünü yerine getirmesi k nansal güçlerine bağlı. Ted’ zünü tutmazsa size vadetti tı yapmaz ve siz de malınızı üretemezsiniz ve müşterilerinize taahhüdünüzü geciktirirsiniz. Malınızın bedelini tahsil edemezseniz kendi borçlarınızı ödeyemezsiniz. Bu da piyasadaki, bankalardaki itibarınızı bir anda yok eder.

Bu yönetilmesi gereken bir risktir ancak ne yazık ki bu konudaki bilincin yeterli düzeyde olduğu söylenemez. Bugün banka borçlarının ödenememesinin birinci nedeni alacağın zamanında tahsil edilememesi. Alacaklar zamanında tahsil edilemediğinde borçlar da zamanında ödenemiyor. Bunun temel nedeni de vadeli mal satışı yapılacak müşterilerin seçiminde hata yapılması. Her seçim bir karar ve bu şekilde bilgiye dayanmayan kararlarla sermayenin korunması, rekabet edilebilmesi, özellikle KOBİ’ler açısından mümkün değil, sürdürülebilir değil. Rekabetin arttığı, kar marjlarının düştüğü bu ortamda kimsenin para batırmaya tahammülü yok. Bu reel sektör için de bankalar için de böyle. Bankalar bir kişiye kredi verirken geçmiş performansına, kredi notuna bakarak karar veriyor. Kredi Kayıt Bürosu olarak bankacılık sektörünün riskini yönetmesi ne kadar önemliyse reel sektörün de riskini yönetmesi bizim için o kadar önemli, işte tam bu noktada, Kredi Kayıt Bürosu olarak, esnafın, sanayicinin, tüccarın da riskini yönetebileceği, önünü görebileceği bazı ürünler yarattık.

Reel sektöre bu raporla ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Nisan 2012’den itibaren çek raporlarını, Eylül 2012’den itibaren de risk raporlarını üretmeye başladık. Bu raporlar yoluyla bankalara verdiğimiz tüm bilgileri, bankalara sağladığımız tüm imkanları reel sektöre de sağlamış olduk. Çek raporları yoluyla mal sattığınız kişinin tüm çek ödeme performansını görebilirsiniz.

Ne zamandan beri bankanın çek müşterisi, geçmişte kaç tane çek keşide etmiş, bunların toplam tutarı ya da ortalama çek tutarı ne, kaç tanesini ödemiş, kaç tanesinin arkası yazılmış, karşılıksız çıkmış, bunların kaç tanesini sonradan ödemiş, halen ödemediği çek var mı? Bütün bu bilgileri ve daha fazlasını çek raporlarında görebilirsiniz.

Peki Risk Raporları?

Risk raporları ile de kişinin bankalardaki toplam kredi limitini, ne kadar riski, borcu olduğunu, ödenmeyen bir kredisi olup olmadığını, hakkında bir yasal takip olup olmadığını, ne zamandan beri kredi müşterisi olduğunu, en son ne zaman kredi kullandığını, bunların hepsini risk raporundan görebilirsiniz. Dolayısıyla, vadeli mal sattığınız bir kişinin çek raporuna ve risk raporuna bakarak o kişinin piyasadaki itibarını, bankalardaki itibarını, borçlarını zamanında ödeyip ödemediğini kesin ve net olarak görürsünüz.
Bu bilgileri tüm bankalardan gelen bilgiler üzerinden hazırlıyoruz. Bu gün bankalar hangi bilgilere bakarak kredi açıyorlarsa bu raporlar ile aynı bilgiler gösteriliyor. Bilgiye ulaşma konusunda reel sektörün imkanları bankaların imkanları bu yolla eşitlenmiş oldu.

Bu raporlar ne şekilde alınabiliyor?

KKB’nin Elektronik Rapor Sistemi’ne (E-Rapor)üye olarak elektronik ortamda raporlarını alabilirler. E-Rapor’a üyelikle kişilere yalnızca kendi raporlarını değil, kendileri dışında bir kişinin raporunu da ilgili kişinin onayıyla görme imkanı sunuyoruz. Kişilerin kendi raporları ve üçüncü kişi raporları dışında, katma değerli pek-çok hizmeti bir arada sunmayı planlıyoruz.

Önümüzdeki yıl içerisinde kredi notu ile birlikte dileyenlere detaylı raporlarını, hacker’ların saldırılarına karşı kişisel bilgilerin korunmasını amaçlayan kimlik koruma programlarını, sms ile erken uyarı hizmetlerini, raporların yorumlanması ve kredi notunu nasıl iyileştirebileceği konusunda çağrı merkezinden danışmanlık hizmetlerini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla, E-Rapor Sistemi ile yalnız raporlar değil, farklı ürün ve hizmetler de birarada sunuluyor olacak. Ayrıca, yalnız kendi raporlarını almak isteyen gerçek ve tüzel kişiler herhangi bir bankanın herhangi bir şubesine giderek kendi çek ve risk raporlarını alabilirler.

E-Rapor Sistemi’ni bize biraz anlatır mısınız?

Bu sistem yoluyla çek ve risk raporlarının internet erişimi olan her yerden, akıllı telefonlar üzerinden güvenli bir şekilde, kişinin onayı alınarak paylaşılması mümkün hale geldi. Bu dünyada başka bir örneği olmayan ve Kredi Kayıt Bürosu’nun tamamen ülkemiz ihtiyaçları ve koşulları gözetilerek kurulmuş bir sistem. Yapılması gereken tek şey Kredi Kayıt Bürosu’nun www.kkb.com.tr adresinden ücretsiz bir şekilde üye olmak. Üye olduktan sonra kendi raporunuzu ya da B’üncü kişinin raporunu, o kişinin onayı ile almak istediğinizde ödeyeceğiniz tutar sadece 2,3 TL.

Kredi notuda üretiyor

KKB’nin kredi notu üzerine de hizmet verdiğini söyleyen Kasım Akdeniz, kredi notunun kişinin geçmiş kredi ödeme bilgileri kullanılarak üretildiğini, risk raporunun özeti niteliğinde olduğunu ve kişinin gelecekte ödeme sorunu yaşayıp yaşamayacağını tahmin etmeye çalıştığını belirtiyor KKB’nin 2004 yılından itibaren KKB Kredi Notu’nu üretmeye ve bankalara vermeye başladığını ifade eden Akdeniz, şöyle devam ediyor: “KKB Kredi Notu bugün hemen hemen tüm bankaların kredi tahsis sürecinde kullandığı bir not oldu. 2004 yılında 10 milyon adet üretilen bu not, 2012 yılında 200 milyonun üzerinde üretildi. Bu not bankalar tarafından özellikle kredi kartı, bireysel kredi tahsislerinde bu derece yoğun kullanılıyor ancak müşteriler tarafından yeterince bilinmiyor. Biz bu notu Nisan 2013’den itibaren Risk Raporlarının içerisine koyduk. Bunun iki önemli sonucu var: Birincisi kişiler notunun zaman içerisinde nasıl değiştiğini görecek ve buna göre davranışlarını değiştirecekler, îkincisi kendi aralarındaki alışverişlerde de bu notu kullanabilecekler. Sürekli mal sattıkları müşterilerinin, bayilerinin kredi notlarını aylık olarak takip ettiklerinde kredibilitelerindeki olumlu ya da olumsuz değişimleri de izleyebilirler. KKB olarak ayrıca çek raporu üzerine, yine kişinin geçmiş çek ödeme performansından hesaplanan “çek endeksi”ni hesaplayıp koymaya başladık. Çek endeksi yoluyla kişinin çek ödeme tarihçesi konusunda kolayca fikir sahibi olabilirsiniz.”

Burcu TuvayBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu